امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۱۸:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 85358
تاریخ انتشار: ۹ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۲۰:۰۴
تعداد بازدید: 34
به گزارش خبرنگار سینمایی فارس،در روزهای اخیر اخباری به گوش رسید مبنی بر این که عده‌ای از هنرجویان کارگاه آزاد فیلم (مدرسه فیلمسازی که مسعود کیمیایی ...

به گزارش خبرنگار سینمایی فارس،در روزهای اخیر اخباری به گوش رسید مبنی بر این که عده‌ای از هنرجویان کارگاه آزاد فیلم (مدرسه فیلمسازی که مسعود کیمیایی مدیریت آن را برعهده دارند) با حضور در خیابان‌ها در تلاش هستند تا نظر مردم را به دیدن بیست و هفتمین فیلم کیمیایی در سالن‌ها جلب کنند.

در این زمینه باید این نکته را در نظر داشت که بدون‌ توجه به ارزش‌گذاری‌های مرسوم، سروشکل روایت در فیلم «متروپل» به‌گونه‌ای است که با یک نگاه خوش‌بینانه هم نمی‌توان از فیلم توقع داشت که مثلا به اندازه «طبقه حساس» و «معراجی‌ها» بفروشد و اساسا فیلم در کارنامه سازنده‌اش هم (به گواه سخنان خودش و نیز منتقدان سینمایی) یک فیلم شخصی است که نمی‌تواند با فیلم‌های پرفروش‌ سال‌های قبل از انقلاب این فیلمساز (مثل قیصر، گوزن‌ها و سفرسنگ) و پرمخاطب‌ترین فیلم‌های او در سال‌های پس از انقلاب (مثل ضیافت، تجارت، سلطان، اعتراض و جرم) همسان باشد.

شاید زمان آن فرا رسیده باشد که این سینماگر قدیمی به این نتیجه برسد که وجود یکی دو هنرپیشه بر سردر سالن‌ها (ولو پخش مرتب و گسترده تیزرهای تلویزیونی) دیگر نمی‌تواند تضمین‌کننده موفقیت یک فیلم در گیشه باشد و لزوما فیلمی هم که در گیشه از اقبال وسیع مخاطب برخوردار نشود، فیلم بدی نیست و شاید «متروپل» در بین مخاطبانی که تاکنون داشته، طرفدارانی هم داشته باشد.

یادمان نمی‌رود که کیمیایی، فیلمسازی است که با وجود این که فیلم‌های رکوردشکن در کارنامه‌اش وجود دارد، اما سازنده یکی از کم‌فروش‌ترین فیلم‌های تاریخ سینمای ایران (گروهبان) هم هست. فیلمی که در نوروز سال 70 روی پرده رفت و نتوانست مخاطبان زیادی را به سالن بکشاند. یا فیلم‌هایی چون سرب و دندان مار که رکوردی را در گیشه جابه‌جا نکردند اما از بسیاری از فیلم‌های پرفروش او بهتر بودند.  

اگر «مسعود کیمیایی» می‌خواهد باردیگر خاطرات صف‌های به هم پیوسته فیلم‌های پرفروش خودش را تکرار کند، داستان دیگری است که بخش عمده‌ای از آن به خود او بر می‌گردد و نه به تبلیغات و تیزر و...

اما اگر او قصد دارد برای خودش و بر اساس معیارهای فیلمسازی خودش فیلم بسازد، دیگر نباید نگران گیشه باشد ولو این که فیلم را در بخش خصوصی و در مدرسه کارگاهی خودش با سرمایه‌گذاران بخش خصوصی ساخته و بر پرده انداخته باشد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار