امروز : یکشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۶ - 2017 October 22
۰۶:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 85361
تاریخ انتشار: ۹ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۲۰:۰۴
تعداد بازدید: 29
 به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری رویترز، خریداران آسیایی نفت ایران در چهار ماهه اول سال 2014 بیشتر از آن ...

 به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری رویترز، خریداران آسیایی نفت ایران در چهار ماهه اول سال 2014 بیشتر از آن چیزی تحت تحریمها علیه تهران مجاز بودند از ایران نفت وارد کرده اند.

تحت توافق ژنو که در نوامبر سال گذشته میان ایران و گروه 1+5 به امضا رسید، ایران توافق کرد که بخشی از برنامه غنی سازی خود را در ازای تسهیل تحریمها محدود کند. در بخشی از این توافق، به ایران اجازه داده شد که صادرات نفت خود را تا یک میلیون بشکه در روز حفظ کند.

چین، هند،کره جنوبی که بزرگترین خریداران نفت از ایران هستند در فاصله ماه های ژانویه تا آوریل به صورت میانگین ۱.۲۴ میلیون بشکه از ایران خریدند که حدود یک سوم در مقایسه با زمان مشابه با سال گذشته افزایش نشان می‌دهدو فروش نفت به این ۴ کشور باعث شد تا معاملات نفتی ایران از ماه نوامبر بیش از مقدار توافق شده باشد.

این میزان فروش بالای نفت در اواخر سال ۲۰۱۳ و اوایل ۲۰۱۴ واکنش واشنگتن را درباره اینکه کاهش تحریم‌ها باعث شده تا اقتصاد ایران رونق یابد.با این حال مقامات دولت اوباما گفته‌اند  انتظار دارند که فروش نفت ایران در مدت ۶ ماه توافق ادامه داشته باشد.

«ریچارد گوری» مدیر اجرایی (JBC) انرژی آسیا گفت: « من تصور نمی‌کنم که اکنون آمریکا بخواهد با ایرانی‌ها خشن برخورد کند. ایرانی‌ها صادرات آنچنان زیادی ندارند که قابل توجه باشد. انها در زمینه تولید محدودیت دارند. موضوع مهمتر این است که هیچکس نمی‌تواند در صنایع بالادستی ایران سرمایه‌گذاری کند و تولید رو به سقوط است.»

پنجمین دور مذاکرات ایران و گروه 1+5 درباره راه‌حل جامع هسته‌ای قرار است از 26 تا 30 خرداد برای پنجمین بار در شهر وین پایتخت اتریش برگزار شود.

در چهارمین دور مذاکرات ایران و 1+5 که از 24 تا 26 اردیبهشت ماه در وین برگزار شد، قرار بود که نگارش پیش نویس توافقنامه جامع هسته‌ای ایران آغاز شود که به دلیل زیاده خواهی‌های طرف مقابل پیشرفت ملموسی در این زمینه حاصل نشد و قرار شد که در دور بعدی به این موضوع پرداخته شود.

ایران و گروه 1+5 در تاریخ سوم آذر ماه 1392 در شهر ژنو در خصوص «برنامه اقدام مشترک» به توافق دست یافتند و این توافقنامه 30 دی ماه سال گذشته اجرایی و قرار شد پس از آن، مذاکرات درباره گام پایانی توافقنامه ژنو (راه‌حل جامع هسته‌ای) صورت گیرد که از آن زمان تاکنون ایران و 1+5 چهار دور در شهر وین به مذاکره در این زمینه پرداختند که در سه دور قبل همه موضوعات مربوط به برنامه هسته‌ای ایران مرور شد و طبق توافقات قبلی قرار بود که در دور چهارم تدوین پیش نویس متن توافقنامه جامع آغاز شود.
انتهای پیام/ی
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها