امروز : شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 24
۱۱:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 85365
تاریخ انتشار: ۹ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۲۰:۰۴
تعداد بازدید: 42
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در قاهره، انتخابات ریاست جمهوری مصر سرانجام پس از رقابت «عبد الفتاح السیسی» و «حمدین ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در قاهره، انتخابات ریاست جمهوری مصر سرانجام پس از رقابت «عبد الفتاح السیسی» و «حمدین صباحی» پایان یافت و همان طور که انتظار می‌رفت و اعلام کمیته عالی انتخابات، از مجموع 25 میلیون و 39 هزار 378 رای عبدالفتاح السیسی با کسب 23 میلیون و 264 هزار و 306 رای با 92/9 درصد آرا رتبه نخست و حمدین صباحی با کسب  752 هزار و 300 رای حائز رتبه دوم شد.

با اعلام این نتایج واکنش‌های متفاوتی داخل مصر صورت گرفت، هواداران سیسی از فرط خوشحالی با در دست داشتن پرچم مصر و تصاویر وی به خیابان‌ها و میدان‌های شهرها و مناطق مختلف مصر ریخته به جشن و پایکوبی پرداختند.

در این ارتباط «عبدالله المغازی»، سخنگوی ستاد انتخاباتی سیسی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در قاهره تصریح کرد: حضور این جمع کثیر هواداران و جشن و پایکوبی آنها بیانگر میزان محبوبیت مردمی سیسی است.

المغازی افزود: با اعلام نتایج انتخابات فعالیت ستاد انتخاباتی سیسی پایان یافته تلقی می‌شود، اما در عمل باید خود را برای کار برای مرحله آینده آماده کنیم و مصر خود را از نو بسازیم.

اما از سوی دیگر، ستاد انتخاباتی حمدین صباحی و هوادارانش از نتایج اعلام شده مبهوت شده‌اند، چراکه نامزد آنها تنها موفق به کسب 4 درصد از آرا شده که نتیجه‌ای بسیار ضعیفی در مقایسه با انتخابات سال 2012 است که وی موفق شده بود، به 4 میلیون رای دست یابد. به همین منظور نمایندگان ستاد انتخاباتی حمدین صباحی اعلام کردند که در اعتراض به تمدید رای گیری برای سومین روز از مراکز رای گیری خارج خواهند شد تا در عمل هنگام شمارش آرا هیچ یک از نمایندگان حمدین صباحی حضور نداشته باشند و این خشم هواداران صباحی را برانگیخته و موجب شده بود تا دولت را به جانبداری از سیسی متهم کنند.

در این ارتباط «حسن شاهین»، عضو جنبش تمرد و یکی از اعضای ستاد انتخاباتی صباحی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در قاهره گفت که در انتخابات تقلب صورت گرفته است، چون در برخی از مراکز رای گیری صباحی حتی یک رای هم به دست نیاورده است و این امری غیر منطقی است، چون نمایندگان صباحی در روز اول و دوم انتخابات در مراکز رای گیری حضور داشته و شاهد ریختن آرا به سود صباحی بودند.

شاهین در ادامه افزود: این نشان می‌دهد که آنها این آرا را ابطال کرده‌اند و از آنجا که اجازه اعتراض به تصمیمات کمیته عالی انتخابات را نداریم، بنابراین در برابر تصمیمات اعلام شده سر فرود می‌آوریم و به شرکت خود در این انتخابات افتخار می‌کنیم، اگرچه شاهد تخلفات و تقلب‌هایی در روند انتخابات بودیم.

از سوی دیگر، جماعت اخوان المسلمین مصر نیز بیکار ننشست و ائتلاف حمایت از مشروعیت با انتشار بیانیه‌ای تهدید کرد که در قبال این نتایج سکوت نخواهد کرد و فعالیت‌های خود را در عرصه سیاسی مصر بیش از پیش افزایش خواهد داد و همچنان بر این باور است که مصر تنها یک رئیس جمهوری منتخب دارد و آن کسی جز «محمد مرسی» نیست.

همچنین نیروهای انقلابی مصر متشکل از دو جنبش 6 آوریل و سوسیالیست‌های انقلابی با برگزاری کنفرانسی مطبوعاتی اعلام کردند که طی ماه‌های گذشته تلاش بسیاری کردند تا روند سیاسی مصر پس از انقلاب 30 ژوئن را تغییر دهند که تلاش دارد، انقلاب 25 ژانویه 2011 را تحریف کند.

این نیروهای انقلابی تمدید انتخابات برای سومین روز را اقدامی غیر قانونی و غیر دموکراتیک خوانده و آن را محکوم کردند، به ویژه آنکه روند انتخابات طی روزهای برگزاری شاهد تخلفات و نقض قوانین بوده است.

این بیانیه تاکید کرده است که این نیروها تدابیر لازم برای حمایت از انقلاب مصر و نجات آن از ظلم و ستم و استبداد را اتخاذ خواهند کرد و حکومت «مبارک جدید» را سرنگون خواهند کرد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها