امروز : یکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 25
۰۴:۳۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 85370
تاریخ انتشار: ۹ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۲۰:۰۴
تعداد بازدید: 106
امیرحمزه مالمیر در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، با اشاره به اینکه هیئت پذیرش بورس اوراق بهادار طی ...

امیرحمزه مالمیر در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، با اشاره به اینکه هیئت پذیرش بورس اوراق بهادار طی هفته‌های اخیر با ارتقا، حذف یا تنزل برخی نمادهای بورسی موافقت کرده است، گفت: این شرکت‌ها صرف 10 روز پس از اعلام نتیجه در صورت اعتراض فرصت دارند، تا نامه رسمی خود را به هیئت مدیره سازمان بورس اوراق بهادار ارسال کنند.

وی افزود: در برخی موارد سازمان بورس اوراق بهادار با عدم اخراج شرکت‌ها در صورت اصلاح روش‌های غلط و تعهد موافقت کرده است که به عنوان مثال گروه صنعتی سدید از جمله این شرکت‌ها بود که پس از اعتراض به آن فرصت 6 ماهه داده شد.

معاون ناشران و امور اعضای بورس تهران با بیان اینکه هیئت پذیرش با فرصت‌دهی به شرکت‌ها درصدد شفافیت بیشتر آنان است،‌ گفت: اگر شرکت‌ها در فرصت داده شده اقدام به اصلاح روش‌های غلط در ارائه اطلاعات کنند، به آنان فرصت مجدد داده خواهد شد و در غیر این صورت این شرکت‌ها مشمول بند «ب» ماده 99 قانون برنامه پنجم توسعه کشور شده و به بازار پایه منتقل خواهند شد.

مالمیر با اشاره به اینکه هیئت پذیرش با حذف 6 شرکت موافقت کرده است، گفت: این شرکت‌ها 10 روز فرصت دارند، تا اعتراض خود را به سازمان بورس اعلام کنند و سازمان بورس مجدداً در هیئت پذیرش ابقا، تنزل یا اخراج شرکت‌ها را بررسی خواهد کرد.

وی گفت:‌ شرکت‌ها می‌توانند پس از اخراج از بازارهای بورس اوراق بهادار اقدام به پذیرش در بازارهای فرابورس کنند که این هم منوط به احراز شرایط آنان در هیئت پذیرش فرابورس ایران است.

معاون ناشران و امور اعضای بورس تهران در پاسخ به این سؤال که معمولاً به چه دلیل شرکـت‌ها از بورس اوراق بهادار اخراج می‌شوند،‌ گفت: گردش معاملاتی پایین، وضعیت اطلاع‌رسانی نامناسب، زیاندهی، زیان انباشته، عدم رعایت حقوق صاحبان سهام به مجموع دارایی‌ها و تعداد سهامداران از جمله مواردی است که منجر به تنزل جایگاه یا اخراج شرکت‌ها می‌شود.

وی در پاسخ به سؤال دیگری مبنی براینکه پرسش برخی از سهامداران تولی‌پرس این است چرا بیش از 2 سال نماد مربوطه متوقف شده و دلیل آن چیست، گفت: طی 2 سال اخیر تغییراتی در شرکت‌ به وجود آمد که نماد متوقف شد؛ این شرکت تعدیل‌های پیاپی را به بورس اعلام می‌کرد که عادی نبود و وضعیت مشخصی را برای تصمیم‌گیری سهامداران در صورت مالی اعلام نمی‌کرد.

مالمیر افزود: بحث تعدیل مثبت یا منفی نمادها نیست، بلکه در مواردی قصور اعضای هیئت مدیره در پیش‌بینی آن منجر به توقف نماد می‌شود و توقف طولانی‌ مدت این نماد نشان از عدم شفافیت اطلاعاتی است.

معاون ناشران و امور اعضای بورس تهران با بیان اینکه برخی شرکت‌ها به دلیل مسائل اقتصادی ناچار به تعدیل مثبت یا منفی می‌شوند، گفت: این موارد خارج از کنترل اعضای هیئت مدیره است، اما در برخی موارد هیئت مدیره با علم به موضوع در صورت‌های مالی شفاف‌سازی نمی‌کنند.

وی درباره نقش حسابرس در شرکت‌ها گفت:‌ حسابرس در مقاطع خاصی وارد شرکت می‌شود، اما در این موارد هم در صورت مراجعه سهامداران متوجه خواهد شد که حسابرس موارد بیان شده در صورت‌ها را تأیید نکرده است که به عنوان مثال در شرکت تولی پررس سهامداران باید صورت های مالی سال 90 (به صورت حسابرسی شده) و صورت‌های میان‌ دوره‌ای 6 ماهه 91 را به طور دقیق بررسی کنند و بندهای آن را بخوانند.

مالمیر گفت: سهامداران بررسی کنند که در این شرکت چرا حسابرس در پایان سال 91 تغییر پیدا کرد بنابراین سهامداران بند‌های با اهمیت صورت‌های مالی را به طور دقیق بررسی کنند و از مدیران شرکت بخواهند تا اطلاعات شفاف را به طور منظم منتشر کنند.

معاون ناشران و امور اعضای بورس تهران با بیان اینکه شرکت‌‌های اخراج شده می‌توانند با مکاتبات به همراه ادله و مستندات خود نسبت به رأی صادر شده اعتراض کنند، تأکید کرد: در صورتی که شرکت‌ها موارد تذکر داده شده را با راهکار و برنامه‌ریزی اصلاح کنند، هیئت پذیرش به آنان فرصت مجددی خواهد داد.

وی افزود:‌ هیئت پذیرش سازمان بورس پس از دریافت تعهدات و دلایل منطقی شرکت‌ها با ابقای آنان در بازار و یا فرصت چندماهه موافقت خواهد کرد و در غیر این صورت رأی به اخراج آنان خواهد داد.
انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها