امروز : شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 24
۰۸:۴۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 85387
تاریخ انتشار: ۹ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۲۰:۰۴
تعداد بازدید: 76
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، ایران در اغلب میادین مشترک نفت و گاز خود نه با کشورهای همسایه که با شرکت‌های ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، ایران در اغلب میادین مشترک نفت و گاز خود نه با کشورهای همسایه که با شرکت‌های بزرگ و چند ملیتی نفتی در حال رقابت است. این رقابت، در حالی نفس‌گیرتر می‌شود که بدانیم کشورهای همسایه، در قراردادها سهم بیشتری از نفت و گاز درون مخزن را به شرکت‌های خارجی اختصاص داده‌اند چنانکه شیخ نشین کوچک قطر سهم 60 درصدی از گاز و میعانات میدان مشترک پارس جنوبی را به شرکت‌های غربی فعال در این میدان اختصاص داده است.

 این در شرایطی است که با وجود گذشت بیش از یک قرن از تولید نفت در ایران و گذشت بیش از 6 دهه از ملی شدن نفت، صنعت نفت ایران در حوزه‌های بالادستی به خصوص تولید و ساخت تجهیزات پیچیده استخراج نفت و گاز هنوز وابستگی بسیار زیادی به خارج دارند و تجربه چندانی در مدیریت یکپارچه مخازن و مدیریت قراردادهای نفتی ندارند.

با این وجود، شرکت‌های پیمانکار ایرانی با تکیه بر توان داخل وارد دوئل فنی با غول‌های جهانی نفت شده‌اند تا سهم ایران از میادین مشترک از دست نرود.

در میادین مشترک ایران با عربستان هم شرایط نسبتا مشابهی حکم‌فرما است و شرکت‌های غربی با استفاده از به روز ترین فن‌آوری‌ها رقابت با ایران را آن هم در شرایط تحریم شدید جلو می‌برند.

یکی از بلوک‌های مشترک ایران با عربستان بلوک گازی فرزاد است که به دو لایه گازی فرزاد A و فرزاد B تقسیم شده است. شرکت ملی نفت سال‌ها است که با کنسرسیومی از شرکت‌های هندی برای سرمایه‌گذاری 5 میلیارد دلاری توسعه فرزاد B مذاکره می‌کند. فعالیت‌های ابتدایی برای توسعه فرزاد A نیز به شرکت پتروپارس واگذار شده است.

*توسعه فرزاد A در انتظار دستور وزیر نفت

محمد جواد شمس مدیر عامل پتروپارس در گفت‌وگو با فارس گفت: در میدان فرزاد A حفاری یک چاه تمام شده و منتظر دستور وزارت نفت درباره ادامه روند توسعه این میدان هستیم.

وی با بیان اینکه برای توسعه این میدان در حال مطالعه برای تکمیل MDP یا طرح جامع توسعه میدان هستیم، اضافه کرد: فرزاد A یک میدان با مشخصات فنی بسیار سخت با فشار و گوگرد بسیار بالا است.

وی افزود: ما طرح جامع توسعه میدان را تهیه کرده‌ایم اما منتظر سیاست‌گذاری شرکت نفت فلات قاره هستیم.

مدیرعامل پتروپارس با بیان اینکه گاز میادین فرزاد A و فرزاد B باید به تاسیسات مشترکی در خشکی منتقل شده و گاز شیرین تولید کند، گفت: الان بحثی درباره انتقال گاز این دو میدان به عمان مطرح نیست و فعلا طرح کلی شیرین‌سازی و تزریق گاز این میادین به شبکه مطرح است.

*گاز فرزاد در بریکان شیرین می‌شود

وی افزود: برای احداث پالایشگاه گاز و تاسیسات شیرین‌سازی، منطقه‌ای را در بریکان نزدیک به بوشهر در نظر گرفته‌ایم اما هنوز در فاز طراحی هستیم.

شمس اظهار داشت: سرمایه‌گذاری برای توسعه این میدان دو سناریو دارد و به این بستگی دارد که فرزاد A و فرزاد B به صورت مشترک توسعه یابد یا فرزاد A به صورت مستقل توسعه داده شود چنانکه برای توسعه فرزاد A باید حدود 5 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری شود و در صورت توسعه مشترک فرزاد A و B نیاز به سرمایه‌گذاری به 8 میلیارد دلار بالغ خواهد شد.

وی اضافه کرد: در سمت عربستانی این میدان شرکت‌های آمریکایی بزرگ فعال هستند و ما در رقابت با شرکت‌های بزرگ بین‌المللی از نظر فنی توانسته‌ایم کار را پیش ببریم اما رقابت ما با آنها نابرابر است و از نظر تجهیزات محدودیت داریم.

*هالیبرتون گاز فرزاد را به عربستان می‌برد

به گزارش فارس، در طرف عربستانی میدان فرزاد A شرکت مشهور آمریکایی هالیبرتون 4 سکو را هر کدام با حفر یک چاه احداث کرده و به دلیل فشار بسیار بالا و گوگرد زیاد این میدان به همین میزان بسنده کرده است. به طور معمول در میادینی مانند پارس جنوبی هر سکو برای بهره‌برداری از 10 یا 12 حلقه چاه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

فشار مخزن فرزاد به 4 تا 5 هزار بار بالغ می‌شود که 10 برابر فشار مخزن پارس جنوبی است. فشار بالای مخزن عملیات حفاری را به شدت چالش‌برانگیز کرده است چنانکه عملیات حفاری به دفعات با مشکل مواجه شده است.

با این وجود با توجه به موفقیت پتروپارس در حفر و تکمیل یک حلقه چاه در این میدان اگر این شرکت ایرانی بتواند با تامین منابع مالی توسعه فرزاد را علیرغم چالش‌های متعدد در برداشت گاز از مخزن و ساخت پالایشگاه شیرین‌سازی محقق کند یک موفقیت فنی با ارزش را در رقابت با غول‌های نفتی جهان رقم زده است.
انتهای پیام/م
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها