امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۱۱:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 85396
تاریخ انتشار: ۹ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۲۰:۰۴
تعداد بازدید: 18
به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، پژمان پشمچی‌زاده عصر امروز در جمع خبرنگاران در پاسخ به اظهارات اخیر محمد حقانی مبنی بر اینکه زمین مربوط به احداث ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، پژمان پشمچی‌زاده عصر امروز در جمع خبرنگاران در پاسخ به اظهارات اخیر محمد حقانی مبنی بر اینکه زمین مربوط به احداث بوستان مادر در منطقه 5 تغییر کاربری داده است، اظهار داشت: زمین پلاک ثبتی 124 که در محدوده خیابان آیت‌الله کاشانی واقعی شده است حدود 140 هزار مترمربع بود است که از قدیم الایام توسط شرکت تعاونی وزارت آموزش و پرورش خریداری شد.

وی ادامه داد: در انتهای دهه 60 و اوایل دهه 70 از دبیرخانه کمیسیون ماده 5 که در آن زمان در اختیار شهرداری تهران بود مجوز می‌گیرند تا در این فضا ساخت و ساز صورت گیرد. در بخشی از این زمین نیز شرکت برق در گذشته تأسیساتی داشته است.

پشمچی‌زاده یادآور شد: تعاونی وزارت آموزش و پرورش حدود 35 هزار متر از این زمین را در اختیار شهرداری منطقه 5 قرار داد به ازای هزینه جواز و 35 هزار متر دیگر نیز در دهه 70 توسط شهرداری خریداری شد.

شهردار منطقه 5 اظهار داشت: بر اساس تصاویر هوایی که از سال 75 تا سال 92 و سایت رسمی شهرداری تهران به آدرس www.tehran.ir قرار دارد هیچگونه درختی در این زمین مشاهده نمی‌شود.

پشمچی‌زاده یادآور شد: این درختان از سال 75 تا 76 توسط شهرداری وقت و طبق دستور کمیسیون ماده 5 شهرداری تهران که در آن زمان آقای محمد حقانی معاون خدمات شهری شهرداری تهران بود قطع کردند و در دبیرخانه کمیسیون ماده 5 کاربری فضای سبز این زمین را تغییر داده‌اند.

وی یادآور شد: در این باغ 488 درخت سبز و خشک در سال 72 مورد تأیید قرار گرفته است که در سالیان مطرح شده (76-75) این درختان قطع شده است.

شهردار منطقه ۵ بیان داشت: شهرداری تهران در 17 سال گذشته هیچگونه دخل و تصرفی بر اساس اسناد و تصاویر منتشر شده در این قطعه زمین نداشته و هیچ درختی را از بین نبرده است و هم اکنون نیز برای ساخت مجموعه مسکونی، اداری و تجاری به بخش خصوصی واگذار شده است و ما قصد نداریم هیچ برجی در این زمین بسازیم بلکه حداکثر طبقات مجموعه‌های ساخته شده 11 طبقه برآورد شده است.

وی به طرح تفصیلی شهر تهران اشاره کرد و گفت: در طرح و سامانه طرح تفصیلی که توسط شورای عالی شهرسازی و معماری کشور و کمیسیون ماده 5 تأیید شده در فضای زمین ثبتی به پلاک 124 واقع در خیابان آیت‌الله کاشانی هیچگونه فضای سبز و پارکی در نظر گرفته نشده است و اینکه عنوان می‌شود به صورت غیرقانونی تغییر کاربری صورت گرفته اصلا صحیح نیست چرا که نقشه‌های ارجینال طرح تفصیلی شهر تهران در دبیرخانه شورای عالی شهرسازی شهرداری تهران و کمیسیون ماده 5 وجود دارد و هیچ مقامی غیر از شورای عالی و کمیسیون ماده 5 نمی‌تواند تغییری بر روی فضای شهری ایجاد کند.

پشمچی‌زاده با تأکید بر اینکه شهرداری منطقه 5 از نظر سرانه فضای سبز نسبت به سایر مناطق وضعیت بهتری را دارد، گفت: به ازای هر نفر در منطقه 5، 66 مترمربع فضای سبز موجود است و پارک‌های زنبق، عسل، یاران، شکوفه‌های انقلاب، میلاد 1 و میلاد 2 و ... از سرانه‌های فضای سبز این منطقه هستند و می‌توان گفت که منطقه 5 در زمینه سرانه فضای سبز اشباع شده ولی همچنان در دستور کار این منطقه قرار دارد.

وی درباره ساخت بوستان مادر در این منطقه اظهار داشت: احداث این بوستان در حد حرف بوده است و هیچ طرح و پروژه‌ای از سالیان گذشته تاکنون مبنی بر ساخت بوستان مادر در زمین ذکر شده وجود نداشته است و این تصوری بوده که مردم محل داشته‌اند.

شهردار منطقه ۵ یادآور شد: در اوایل دهه 70 که مهندس جامی شهردار وقت منطقه 5 بوده‌اند و جناب آقای حقانی معاون وقت خدمات شهری شهرداری تهران و مسئول کمیسیون ماده 7 بوده‌اند تغییر کاربری این باغ به تجاری و مسکونی توسط  دبیرخانه کمیسیون ماده 5 تعیین و ابلاغ می‌شود که در آن زمان کمیسیون ماده 7 که ریاست آن بر عهده آقای حقانی بوده است نظارت بر باغات و تغییر کاربری آنها داشته است.

پشمچی‌زاده گفت: شهردار وقت منطقه 5 در آن زمان نیز نامه‌ای به مدیرعامل پارک‌ها و فضای سبز شهر تهران که زیرمجموعه معاونت خدمات شهری شهرداری وقت (آقای حقانی) بوده است مبنی بر باغات این منطقه و قطع آنها می‌زند.

وی افزود: اهالی منطقه نیز در تاریخ 19/12/71 به کرباسچی شهردار تهران مبنی بر اینکه فضای سبز این منطقه و درختان آن در حال قطع شدن است نامه می‌زنند و آقای دوایی رئیس وقت دفتر شهردار تهران نامه‌ای به شهردار وقت منطقه 5 برای بررسی قطع درختان در زمینی واقع در خیابان آیت‌الله کاشانی ارسال می‌کند که شهردار وقت نیز در پاسخ به این نامه در تاریخ 21/1/72 عنوان می‌کند، باغ ملک ذکر شده متعلق به تعاونی است که از سوی دبیرخانه کمیسیون 5 مرکز به تغییر کاربری آن رأی داده است.

در ادامه شهردار منطقه 5 خاطر نشان کرد: ساخت بوستان مادر در این منطقه در حد حرف بوده و هیچگونه طرح و پروژه‌ای در این زمینه نداشته‌ایم؛ قطع درختان نیز در زمان مدیریت آقای حقانی در معاونت خدمات شهری شهرداری تهران صورت گرفته که جمع درختان سبز و خشک این منطقه در سال 72، 488 اصله بوده است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها