امروز : دوشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 July 23
۰۱:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 85460
تاریخ انتشار: ۱۰ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 131
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس - گروه جامعه: مهدی فضائلی، نخستین مدیرعامل فارس در تشریح تجربیات رسانه ای خود در این خبرگزاری تاکنون از ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس - گروه جامعه: مهدی فضائلی، نخستین مدیرعامل فارس در تشریح تجربیات رسانه ای خود در این خبرگزاری تاکنون از شرایط سیاسی زمان تأسیس فارس در سال 81، امکانات خبرگزاری، انتخاب نام «فارس»، شیوه تربیت خبرنگاران چند منظوره، کسب تجربه سایر خبرگزاری ها، نحوه طراحی لوگو و گرافیک فارس، شرایط آغاز به کار رسمی خبرگزاری، نحوه گزینش و به کارگیری خبرنگاران از طیف های مختلف سیاسی، نحوه کار با خبرنگارانی از سلایق سیاسی متنوع و روابط صمیمانه در کنار سخت گیری هایی تا حد اخراج گفته است.

تشریح دلایل موفقیت این خبرگزاری، وضعیت حقوق دریافتی خبرنگاران، اسپانسر مالی، وجود اتاق فکر در خبرگزاری، پیامدهای موفقیت فارس،ماجرای رفتن بعضی از خبرنگاران و عکاسان این رسانه به خارج از کشور و... نیز از جمله مباحثی است که در بخش های قبلی این گفتگو به آن پرداخته شده است.

از قسمت قبل، روایت اتفاقاتی که تجربه موقعیت های خاص خبری را برای یک رسانه ایجاد می کرده، آغاز شده است که در این بخش نیز بعضی از این اتفاقات را مهدی فضائلی تشریح خواهد کرد.

 

فارس: مروری بر بعضی اتفاقات خبری خاص در دوره مدیریت شما در خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به عنوان تجربه های کار رسانه ای داشتیم، این بار، نوبت کدام ماجرا است؟

فضائلی: نوبت یک اتفاق تلخ در سال 82 است، سقوط یک هواپیمای سپاه، که یک سری از نیروها را از بندرعباس به سیستان و بلوچستان می‌برد و همه سرنشینان آن که نیروهای سپاه بودند شهید شدند.

در این حادثه هوایی هم مثل بقیه حوادث مشابه بحث علت سقوط مطرح بود و پس از مدتی بازرسی سپاه در گزارشی اعلام کرد مقصر خلبان بوده است؛ ما هم خبر را منتشر کردیم.

فارس: چرا گزارش سپاه، مگر نباید سازمان هواپیمایی گزارش می داد؟

فضائلی:  نه چون هواپیما متعلق به سپاه بود، سازمان هواپیمایی گزارش نمی‌داد. به هر حال وقتی گزارش منتشر شد، فردای آن روز در روزنامه‌ها انعکاس یافت و همزمان با انتشار مطبوعاتی بر اساس برنامه ریزی قبلی، برای آقای محسن رضایی هم در خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس کنفرانس مطبوعاتی هماهنگ کرده بودیم و مهمانان و خبرنگاران داخلی و خارجی زیادی در این کنفرانس حضور داشتند.

دکتر رضایی قبل از شرکت در کنفرانس در اتاق بنده بودند و همزمان به من اعلام کردند که پدر و برادر خلبان شهید این هواپیما به خبرگزاری آمده‌اند و خیلی ناراحت هستند. ضمنا" درست همزمان با این شرایط  از ستاد مشترک سپاه هم پشت سر هم زنگ می‌زدند و می خواستند با من صحبت و به عبارتی مواخذه کنند که این گزارش چگونه به دست ما رسیده و چرا چنین گزارشی را منتشر کرده‌ایم.

من از طرفی تحت فشار این شرایط بودم و از طرف دیگر نگران اطلاع و ارتباط خبرنگاران از حضور پدر و برادر خلبان هواپیمای سقوط کرده یا بالعکس و طرح سوالاتی و حاشیه سازی برای خبرگزاری!

اول از همه گفتم پدر و برادر خلبان را به  اتاق جلسه ببرند و آرامشان کنند تا نشست خبری آقای رضایی آغاز شود. پس از شروع کنفرانس پیش پدر و برادر خلبان رفتم و با آنها صحبت کردم و علت مراجعه و عصبانیتشان را فهمیدم.

نکته آموزنده این ماجرا توجه به این مسئله بود که بعضی وقت‌ها ما بعضی اخبار را منتشر می‌کنیم و تمام پیامدهایش را نمی‌توانیم تصور کنیم و لازم است کسانی که در کار خبر هستند به پیامدهای کار خودشان توجه دقیقتری داشته باشند و بدانند خبری که از نظر ما جذابیت بالایی دارد چه پیامدهایی می‌تواند داشته باشد.

پدر و برادر خلبان که افراد محترم و نجیبی بودند از این عصبانی بودند که علاوه بر داغ خودشان، پس از اعلام مقصر بودن خلبان،خانواده‌های نیروهایی که در هواپیما بودند و کشته شده بودند،در محل منزل وی تجمع کرده بودند و خلبان را عامل کشته شدن فرزندان،برادران یا پدران خود می‌دانستند و می‌گفتند پسر شما قاتل است!

دیگر کاری از دستمان برنمی‌آمد گزارش منتشر شده بود و پیامدهای آن نیز خارج از اراده ما در حال وقوع بود. پرسیدم الآن چه کمکی از دست من برمی آید؟ آنها درخواست تکذیب رسمی داشتند که نپذیرفتم و در نهایت متقاعد شدند که یک مطلبی را بنویسیم که این گزارش، گزارش اولیه است و نهایی نشده است.بنده هم یادداشتی دست نویس نوشتم و ضمن تجلیل از افرادی که در این هواپیما در حال مأموریت شهید شده بودند درباره خبر مقصر بودن خلبان هم تشکیک ایجاد کردیم؛ این نامه را بردند و بعد از آن خبری نشد. آن روز یکی از روزهای پرفشار و پراسترس کاری ام بود.

 

فارس: در شرایط حساس، گاهی شخصاً دست به قلم می شدید و مطالبی را در خبرگزاری منتشر می کردید نمونه ای از این موارد را هم برای ما می گویید.

فضائلی: یکی از موارد مهم که نمود قابل توجهی داشت انتشار گزارش خبری نیمه دوم سال 83 بود. مقدمات انتخابات 84 داشت آماده می‌شد و افرادی مثل دوره‌های قبل که کاندیدای ریاست جمهوری بودند با مقام رهبری دیدار می‌کردند و طوری خبر دیدارهایشان منتشر می‌شد که افکار عمومی تصور می‌کرد این فرد مورد تأیید حضرت آقا است.

طبق اطلاع دقیقی که به دست آورده بودیم، مقام معظم رهبری یک عبارت با این مضمون را به همه می‌گفتند و آن این بود که برای من اصل مشارکت مردم است و هر کسی در انتخابات شرکت کند و رای مردم را به دست آورد از نظر من مورد تائید است.

آن زمان خبری از دیدار آیت الله هاشمی رفسنجانی با حضرت آقا از سوی دفتر آقای هاشمی منتشر شد که مضمون متفاوتی در تایید ایشان داشت.

در آن زمان بنده گزارش خبری نوشتم (گاهی شخصاً گزارش خبری می نوشتم یا خبر تنظیم می کردم و یا احیانا" مصاحبه انجام می دادم) و ضمن اشاره به سابقه موضوع هم در زمان امام راحل (ماجرای اعلام نامزدی بنی صدر) و هم دوران رهبری آقا، به دیدار‌هایی که با مقام معظم رهبری برای انتخابات انجام می‌شود و اهداف این دیدارها و توصیه ایشان به نامزدها پرداختم. این گزارش هم در رسانه ها بازتاب قابل توجهی داشت و هم شنیدم برخی اساتید دانشگاه از آن به عنوان نمونه در کلاس‌های گزارش خبری استفاده ‌کردند.

وقتی گزارش منتشر شد فکر می‌کنم با 24 ساعت تاخیر روزنامه شرق آن را تیتر یک خود کرد. به نظرم ساعت های آخرشب پنجشنبه بود که دوستان از خبرگزاری با من تماس گرفتند که دفتر آقای هاشمی تکذیبیه فرستاده که گفتم صبر کنید فردا صبح می‌آیم و اقدام لازم را انجام می‌دهیم.

صبح جمعه تکذیبیه را به همراه توضیحات خبرگزاری کار کردیم. در این متن به صراحت پاسخ تکذیب دفتر آقای هاشمی رفسنجانی را دادیم. برخی دوستان ملاحظاتی را داشتند می که استدلالم این بود اگر پاسخ آقای هاشمی را ندهیم دیگر آقایانی هم که اسامی آنها در این گزارش آمده است یکی یکی شروع به تکذیب کردن می‌کنند و این برای اعتبار خبرگزاری خوب نیست که یکی یکی بخواهیم جواب بدهیم و یا جواب آنها را بدهیم ولی جواب آقای هاشمی را نه.

بعد از انتشار تکذیبیه و توضیحات فارس دفتر آقای هاشمی هیچ واکنشی نشان نداد و هیچ کدام از آقایان هم اعتراضی نکردند؛ ارزیابی دوستان این بود که منطقی و محکم بودن توضیحات فارس علت این سکوت بود.

به لحاظ کار رسانه‌ای نکات خوبی در این تجربه هست که باید به آن توجه کرد و آنها را استخراج نمود. وقتی یک رسانه کار محکم خبری انجام می دهد خوب می‌تواند از خودش دفاع کند. اگر کاستی‌ وجود داشته باشد رسانه نمی‌تواند روی موضع خود بایستد و دچار تزلزل می‌شود که این برای رسانه آسیب‌زا است و  اگر تکرار شود عملا" رسانه استحکام و اعتبار خودش را از دست می‌دهد.

لذا باید مراقبت کرد که خصوصا در گزارش‌ها و اخبار مهم دقت بیشتری انجام شود و وقتی در حوزه‌های حساس وارد می‌شوید و حرکتی را انجام می‌دهید آن حرکت از اتقان کامل برخوردار باشد و الا آسیب آن برای رسانه خیلی زیاد است.

اگر متقن باشد در اعتبار دادن به رسانه بسیار موثر است چون در این بزنگاه‌ها است که معلوم می‌شود یک رسانه چقدر توان دارد و نسبت به کاری ‌که انجام می‌دهد مطمئن است و می‌توان روی آن حساب کرد.

ادامه دارد...

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار