امروز : جمعه ۴ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 23
۰۴:۵۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 85463
تاریخ انتشار: ۱۰ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 52
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، به نقل از پایگاه اینترنتی «تنگری‌نیوز»، روسای جمهوری روسیه، ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، به نقل از پایگاه اینترنتی «تنگری‌نیوز»، روسای جمهوری روسیه، بلاروس و قزاقستان، طی نشستی در شهر «آستانه» قرارداد ایجاد پیمان اقتصادی اوراسیا را به امضا رساندند.

به گفته کارشناسان تلاش غرب برای ایجاد زمینه تجزیه جامعه کشورهای همسود؛ سران 3 کشور هم‌پیمان روسیه، بلاروس و قزاقستان را بر تسریع اجرای اقدامات در جهت همگرایی اقتصادی سوق داده است.

«ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه در نشست امضای این سند که در چارچوب جلسه شورای عالی اقتصادی 3 سه کشور انجام شد این رویداد را نقطه عطفی در روابط  کشورهای عضو عنوان کرد.

وی افزود: روسیه، بلاروس و قزاقستان با امضای معاهده اتحادیه اقتصادی اوراسیا وارد سطح جدیدی از روابط می‌شوند.

پوتین تاکید کرد: کشورهای ما با امضای این معاهده و با حفظ حاکمیت خود برای تامین روابط نزدیک‌تر و منسجم‌تر اقتصادی، مشارکت و همکاری خواهند کرد.

به گفته رئیس جمهوری روسیه، اتحادیه این 3 کشور دارای ذخایر عظیمی از منابع طبیعی، از جمله در بخش‌ انرژی،  یک پنجم ذخایر گاز و تقریباً 15 درصد نفت جهان را دارا هستند.

همچنین 3 کشور از سطح خوب توسعه صنعت، نیروی انسانی، فکری، فرهنگی برخوردارند و موقعیت جغرافیایی مناسبی برای ایجاد حمل و نقل و تامین نیازهای منطقه و جهان دارند.

پوتین تاکید کرد: این اتحادیه قابلیت رقابت‌پذیری در برابر مشکلات و فشارهای جهان امروز را دارا است؛ در عین حال اتحادیه اقتصادی اوراسیا با اصول جهانی شفاف، قابل فهم برای همه و مطابق با قواعد و اصول سازمان تجارت جهانی کار خواهد کرد.

رئیس جمهوری روسیه گفت: امضای این قرارداد در شهر آستانه پایتخت قزاقستان نمادین است زیرا پیشنهاد ایجاد اتحادیه اوراسیا از سوی «نورسلطان نظربایف» در دانشگاه دولتی مسکو در سال 1994 برای اولین بار مطرح شده بود.

وی بازار بزرگ منطقه‌ای که بیش از 170 میلیون نفر از مردم‌ در آن حضور دارند را از جاذبه‌های توسعه اقتصادی این پیمان عنوان کرد.

«نورسلطان نظربایف» رئیس جمهوری قزاقستان نیز در این نشست گفت: بر اساس توافق طرفین، مرکز کمیسیون معاهده اقتصادی اوراسیا در مسکو و مقر دادگاه اقتصادی این پیمان در شهر «مینسک» مستقر خواهد بود.

وی افزود: تبدیل شدن به یکی از مناطق کلیدی اقتصاد کلان جهان و تامین ورود هر کشور عضو به فهرست کشورهای توسعه‌یافته از نخستین وظایف این پیمان است.

«الکساندر لوکوشنکو» رئیس جمهوری بلاروس نیز در این نشست گفت: این کشور اگر چه اصلاح و تکمیل برخی از ماده و بندهای این معاهده‌ را لازم می‌داند ولی به نشان همراهی با کشورهای شریک، آن را امضا خواهد کرد.

در عین حال این سند همکاری تمام خواسته‌های بلاروس و 2 کشور دیگر عضو را تامین نمی‌کند.

رئیس جمهوری بلاروس افزود: کشورش در فرایند تهیه قرارداد با توجه به حفظ منافعش نسبت به آنچه در چارچوب این پیمان برای شرکای خود به ارمغان آورده از آنان طلب و توقع بیشتری نکرده است.

در همین حال، منابع خبری از حضور روسای جمهوری «ارمنستان» و «قرقیزستان» نیز در جلسه هیئت‌های رسمی کشورهای عضو پیمان اقتصادی اوراسیا خبر داده‌اند.

به گفته این منابع، رئیس جمهوری ارمنستان در این نشست با اعلام آمادگی کشورش برای پیوستن به این پیمان تازه، درخواست کرده که مراسم امضای معاهده برای این کشور در ماه ژوئن برگزار شود.

به نظر می‌رسد که تلاش بیش از بیش غرب برای ایجاد زمینه تجزیه جامعه کشورهای همسود، سران 3 کشور هم‌پیمان روسیه، بلاروس و قزاقستان را بر تسریع اجرای اقدامات در جهت همگرایی اقتصادی سوق داده است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها