امروز : دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 19
۱۰:۵۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 85504
تاریخ انتشار: ۱۰ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 64
سیاوش حقیقی طراح و تهیه‌کننده مجموعه «31 استان 31 مستند» در گفت‌وگو با خبرنگار سینمایی فارس در خصوص دلایل تولید این مجموعه و جزئیات آن گفت:مقوله ...

سیاوش حقیقی طراح و تهیه‌کننده مجموعه «31 استان 31 مستند» در گفت‌وگو با خبرنگار سینمایی فارس در خصوص دلایل تولید این مجموعه و جزئیات آن گفت:مقوله «فرهنگ» به عنوان محوری‌ترین رکن یک جامعه انسانی همواره از دیرباز مورد بحث و مداقه صاحبان اندیشه بوده و از زوایای گوناگون بدان پرداخته شده است تا جایی که عموم اندیشمندان متقدم و متأخر بر این نکته اتفاق نظر دارند که اساس تشکیل، دوام و پویایی یک تمدن و جامعه بشری آموزه ها و بنیان های عمیق فرهنگی است که همچون ریشه ای نهال آن تمدن را تغذیه می کند.

وی افزود:این مفهوم عام و کلان از آنجا که زیربنای اندیشه، گفتار و کردار هر جامعه ای را پی ریزی می کند، بدون شک نیازمند آسیب شناسی دقیق، رفع معایب، تقویت بنیان ها، معرفی الگوها و به روزرسانی مفاهیم است در غیر این صورت توان ماندگاری و اثرگذاری خود را از دست داده و در تقابل با دیگر فرهنگ ها به ویژه از نوع مهاجم آن، دچار اثرپذیری بی قاعده و منفعلانه خواهد شد و پویایی و استحکام خود را از دست خواهد داد.

این تهیه‌کننده سینما ادامه داد:«فرهنگ» به همان میزان که در شکل گیری یک تمدن و سازماندهی چارچوب های فکری و رفتاری یک جامعه موثر است در رشد و تعالی آن نیز موثر است. به بیان بهتر، این گونه نیست که فرهنگ تنها در پی ریزی تمدنی نقش محوری داشته و سپس از درجه اولویت ساقط شود بلکه به همان میزان در ارتقاء همه جانبه و رشد و تعالی یک جامعه تاثیرگذار خواهد بود، بنابراین استمرار اولویت و حاکمیت فرهنگ بر دیگر ساحت های زندگی جوامع انسانی اصلی خدشه ناپذیر است که باید همواره نصب‌العین حاکمان، سیاستگذاران، قانون نویسان و مجریان قرار گیرد.

حقیقی افزود: نکته مهم در این باره اینکه؛ آحاد یک جامعه از یک سو و حاکمان آن از سوی دیگر باید به درستی متوجه میزان اثرگذاری فرهنگ بر دیگر ساحت های زندگی و جامعه خود باشند. به بیان روشن تر اینکه؛ عموم افراد یک جامعه اعم از شهروند عادی یا نخبگان سیاسی و غیره بدان مرتبه از فهم و عقلانیت رسیده باشند که بفهمند هر آنچه در یک جامعه رخ می دهد، ناگزیر متأثر از فرهنگ نهادینه شده در آن جامعه است، خواه جنس این رخداد اساسا فرهنگی باشد یا اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و... .

وی در پاسخ به این سوال که ایده ساخت 31 مستند توسط 31 کارگردان مطرح چگونه شکل گرفت؟ گفت:این طرح و ایده بر اساس بیانات و پیام مقام معظم رهبری در نامگذاری سال به نام (اقتصاد و فرهنگ با عزم ملّی و مدیریّت جهادی) شکل گرفت چرا که تمام دولت‌های گذشته دغدغه فرهنگ را نداشتند و ما امیدوارم بعد از نامگذاری امسال توسط مقام معظم رهبری دولت تدبیر و امید به این امر توجه ویژه کند که بر اساس بیانات مقام معظم رهبری که فرمودند سیاست و اقتصاد زیر مجموعه بحث فرهنگ هست این طرح را با همفکری با بسیاری از سینماگران برای ارایه آماده کردیم.

تهیه‌کننده فیلم «تابستان طولانی» بیان داشت:متاسفانه چنانچه شاهدیم نامگذاری های هرسال رهبری معظم انقلاب به عنوان خط یک کلی فرهنگ ساز، بیش از آنکه به افق تصویر شده نزدیک شود، در چنبره ناکارآمدی مدیران و مسئولین گرفتار آمده و مگر در مواردی خاص، عموما به نتیجه مطلوب منجر نمی شوند. البته مثال های نقضی چون نهادینه شدن فرهنگ ایثار و شهادت در دهه ابتدایی پیروزی انقلاب اسلامی یا فرهنگ توانستن بر مدار و تلاش و مقاومت در حوزه هایی چون علم و فناوری در دهه اخیر نشان می دهد که اگر بخواهیم می شود.  

حقیقی با اشاره به ویژگی‌های این طرح که آنرا اولین طرح ملی مستندسازی نامید اظهار داشت:طراحی مستند 31استان،31کارگردان و 31 فیلم مستند با استفاده و مشورت با گروه کارشناسی مجرب از بین فرهیختگان مختلف فرهنگی و هنری این مرزو بوم انجام گرفته است و در این مستند قرار است با استفاده از تفکرات مختلف فیلمسازان بزرگ ایران برای هر استان فیلمی با مدت 90 دقیقه از فرهنگ، تمدن،میراث فرهنگی و گردشگری ،اقوام مختلف ، زندگی مردمان ادیان الهی در کنار مسلمانان و پیشرفت اقتصادی هر استان با استفاده از امکانات حرفه ای سینمایی برای تبلیغات گسترده و ارایه آن در کشورهای  مختلف دنیا تهیه و تولید شود.

وی تاکید کرد:این طرح برای تمام استانداران کشور ارسال گردید و تمام استانداران جهت بررسی به زیر مجموعه های فرهنگی خود دستور آن را دادند و حتی بعضی از استانداران به نقش ویژه ساخت این طرح پی بردند و طی دستور ویژه به معاونت های خود و تامین بودجه، فضا را برای ساخت این فیلم مستند و سینمایی آماده ساخته که در صورت حمایت همه استانها ساخت این مجموعه در صورت اجرا برای همه استان‌ها حداقل 2000نفر از هنرمندان از کارگردان و تصویربردار و عوامل فنی تا همکاران تدارکات و پشتیبانی  را درگیر پروژه خواهد کرد .

این تهیه‌کننده سینما با بیان اهداف این مجموعه مستند خاطرنشان کرد:معرفی تمدن غنی ایران،معرفی اقوام مختلف ایران،معرفی سنت های مختلف مردم ایران،جذب توریست و جهانگردان خارجی برای بازدید از ایران،نفوذ زبان فارسی و فرهنگ و تمدن ایران در کشورهای جهان،دفاع ملی برای مبارزه با جنگ رسانه‌ای بیگانگان علیه فرهنگ و تمدن ایرانی و اسلامی و نقش فرهنگ و هنر در تبیین پیشرفت اقتصادی کشور از جمله مهمترین اهداف این مجموعه مستند است و دلیل اینکه این مستند در قالب سینما تولید خواهد شد این است که بتوان این فیلم ها را در جشنواره های معتبر دنیا به نمایش گذاشت.مدت زمان هر فیلم هم به همین دلیل 90دقیقه در نظر گرفته شده است.
 
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها