امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۰۹:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 85510
تاریخ انتشار: ۱۰ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 53
ابراهیم حسن بیگی عضو هیات امنای بنیاد شعر و ادبیات داستانی در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس پیرامون ...

ابراهیم حسن بیگی عضو هیات امنای بنیاد شعر و ادبیات داستانی در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس پیرامون تکلیف بنیاد ادبیات داستانی ایرانیان و نامه جمعی از نویسندگان به رئیس جمهور اظهار داشت: بنیاد ادبیات داستانی به عنوان بنیاد می‌توانست به مسائل داستانی و ادبیات کشور سر و سامان دهد. آغاز فعالیت بنیاد ادبیات داستانی در دولت گذشته بود و در تغییرات مدیریتی به مرحله‌ای رسید که فعالیت‌هایش قابل قبول بود و شاهد اتفاقات خوبی در حوزه ادبیات داستانی بودیم.

به گفته این نویسنده، مشکل بنیاد ادبیات داستانی با استعفای محمد حسنی مدیر عامل آن آغاز شد و در ادامه وزارت ارشاد و معاونت فرهنگی به این نتیجه رسیدند که با توجه به فعالیت موفق بنیاد ادبیات داستانی، خاستگاه شعر را به نوعی دیگر تعریف کنند.

حسن بیگی در ادامه با تاکید به اینکه فعالیت شعر در دوره گذشته ذیل مشاور وزیر و در حوزه وزارتی، بیان کرد: در دوره گذشته شعر جایگاه خاصی پیدا نکرد، پس از اینکه بنیاد ادبیات داستانی به مسئولان ارشاد نشان داد که می‌تواند به بهبود وضعیت داستان کمک کند، از سوی دیگر باید تشکیلات دیگری برای شعر بوجود می‌آوردند تا سازمان و بودجه مستقل داشته باشد و امور بهبود یابد اما مسئولان ارشاد به این نتیجه رسیدند که به جای دو تشکیلات مستقل، شعر و داستان در یک ساختار تعریف شود.

این عضو هیات امنای بنیاد شعر و داستان ایران افزود: این تصمیم در حالی اتخاذ شد که برخی نویسندگان اعتقاد دارند که تلفیق شعر و داستان کار درستی نیست و شعر نیز باید بنیاد مستقل داشته باشد اما سیاست ارشاد این نبود.

حسن بیگی متذکر شد: ایجاد تمرکز و شاخ و برگ ندادن به بخش‌های اجرایی با توجه به نزدیکی نوع فعالیت‌های شعر و داستان که ادبیات را تشکیل می‌دهند موجبات تلفیق و تدوین اساسنامه جدید را به همراه داشت.

این نویسنده با بیان اینکه در اساسنامه جدید بخش داستان و شعر جدا دیده شده، ابراز داشت: در اساسنامه نگاه تفکیکی بوده، اما تشکیلات و بودجه یکی است. این بنیاد مدیر عاملی خواهد داشت و دو معاونت در امور داستان و معاونت شعر معرفی می‌شود که ادامه دهنده بنیاد ادبیات داستانی خواهد بود و معاونت شعر هم مباحث حوزه شعر را پیگیر می‌شود، مدیر عامل هم ناشر بر فعالیت‌ها خواهد بود. البته این تجربه را ذر سال‌های گذشته در حوزه هنری داشته‌ایم که بخش شعر و داستان فعالیت داشتند و بنده مدیر بخش داستان بودم.

به گفته این عضو هیات امنا، اساسنامه در هیات امنا به تصویب رسیده است، اما بحث اخیری که به مشکلات دامن می‌زند عدم معرفی مدیر عامل است، معاونت فرهنگی باید به زودی این فرد را معرفی کند و طبق اساسنامه این مهم بر عهده آقای صالحی معاون فرهنگی وزیر ارشاد است، معاون فرهنگی باید فردی را به هیات امنا پیشنهاد کند و هیات درباره آن تصمیم بگیرند، اما مشکل اینجاست آقای صالحی به دلیل برگزاری نمایشگاه کتاب و درگیری‌های آن، این امر را به تاخیر انداخته است، ولی بزودی مدیر عامل بنیاد شعر و ادبیات داستانی معرفی می‌شود.

وی در پاسخ به این سوال که هیات امنا تشکیل جلسه داده یا نه، تصریح کرد: هنگامی که آقای صالحی فرد یا افرادی را پیشنهاد کنند جلسه تشکیل می‌شود، البته برخی اعضای هیات امنا هم می‌توانند به معاون فرهنگی مشاوره بدهند.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها