امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 17
۰۳:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 85512
تاریخ انتشار: ۱۰ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 152
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سیدرضا صالحی امیری 5 اسفند سال 92 به عنوان رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سیدرضا صالحی امیری 5 اسفند سال 92 به عنوان رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران منصوب شد؛ علی‌رغم اینکه این فرد دارای سبقه فرهنگی است اما نباید او را مبرا از حوزه سیاسی دانست چراکه برخی‌ها صالحی امیری را بیشتر شخصیت سیاسی می‌دانند تا فرهنگی به همین منظور از روز  انتصاب در این پست منتظر تغییر و تحولات اساسی در کتابخانه ملی ایران هستند.

چندی پیش با خبر شدیم که غلامرضا عزیزی معاون اسناد سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران جای خود را به رضا خانی‌پور یکی از کارمندان کتابخانه ملی خواهد داد.
 


 

* خسروی: نسبت به شایعاتی که در کتابخانه ملی به وجود می‌آید ، باید  بی‌توجه بود

به همین منظور به سراغ فریبرز خسروی سخنگوی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران رفته و درباره این جایگزینی گفت‌وگو کردیم که وی می‌گوید: معتقدم نباید به شایعاتی که هم‌اکنون در این کتابخانه به وجود آمده و یا خواهد آمد، توجه کرد.
 * عزیزی: تغییرات در سطح کلان کتابخانه ملی به پایان رسیده است

غلامرضا عزیزی معاون اسناد سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران نیز درباره تغییر در مدیریت این معاونت،‌ عنوان می‌کند: سیدرضا صالحی امیری رسماً در معارفه مدیرکل روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران اعلام کردند که تغییرات سطح کلان این کتابخانه با جابه‌جایی آقای صفری یعنی مدیر روابط عمومی کتابخانه ملی به پایان رسیده است.

وی اضافه می‌کند: گرچه در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران دارای مسئولیت هستم اما همیشه تابع تغییرات سازمانی بوده و در هر کجای این سازمان مسئولیت داشته باشم تلاش می‌کنم که خدمتگزار نظام و مردم باشم.

عزیزی با اشاره به این مطلب که 22 سال در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران مشغول به کار هستم، ادامه می‌دهد: آقای رضا خانی‌پور یکی از نیروهای پرسابقه، با تجربه و کاردان کتابخانه ملی ایران است یعنی بعد از آقای خسروی سخنگوی کتابخانه ملی ایران، این فرد یکی از نیروهای پیشکسوت این کتابخانه محسوب می‌شود که باید گفت هنوز برای جابه‌جایی در بخش مدیریت معاونت اسناد، هنوز هیچ مسئولی چه به صورت رسمی و چه به صورت غیررسمی با بنده صحبت نکرده است.

گفتنی است، غلامرضا عزیزی تنها مدیری است که در دوره گذشته مدیریت یعنی در زمان مدیریت اسحاق صلاحی رئیس سابق سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران نسبت به سایر مدیران دیگر، تن به مصاحبه نمی‌داد و همیشه متذکر می‌شد که قفل دهان من فعلاً بسته است این در صورتی بود که حتی رئیس کتابخانه ملی هم به وی برای انتشار اخبار سازمان ذی‌ربط تأکید می‌کرد اما او به دلایلی نامعلوم همیشه از این موضوع فرار می‌کرد که خوشبختانه به قول خودش در این دوره قفل دهانش باز شده است!!
 


 

بر اساس این گزارش، تلاش داشتیم تا با رضا خانی‌پور گفت‌وگویی داشته باشیم که به دلایلی گوشی همراهشان در دسترس نبود اما بخشی از رزومه این شخص را در ذیل می‌خوانید:

رضا خانی‌پور، متولد 1345 عضو هیأت علمی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و لیسانس مترجمی زبان انگلیسی از دانشگاه علامه طباطبایی، فوق لیسانس کتابداری و اطلاع رسانی از دانشگاه تهران و دکتری کتابداری و اطلاع رسانی است.

از سوابق علمی این فرد می‌توان به 22 سال سابقه تدریس در دانشگاه‌ها از جمله دانشگاه تهران، دانشگاه شهید بهشتی، مراکز تربیت معلم و آموزش ضمن خدمت مناطق 1، 2 و 5 تهران، دانشگاه آزاد اسلامی و مرکز آموزش کتابخانه ملی در دروس علوم قرآنی، کتابداری، هنر، خوشنویسی، آشنایی با نسخ خطی و روش تحقیق اشاره کرد.

رضا خانی‌پور تاکنون کتاب‌هایی نظیر چندین نسخه از «فهرست نسخه‌های خطی»، مجموعه مقالاتی همانند «چالش‌های حقوقی، اخلاقی و اجتماعی فضای رایانه‌ای»، «اطلاع‌رسانی و فرهنگ»، «پژوهش و برنامه‌های همکاری فنی بین‌المللی»، «کتابداران و سیاستمداران، در پشت محوری واحد»، «بازگرداندن دیجیتالی ‌میراث فرهنگی به وطن» و «نسخ خطی عثمانی و پروژه‌های رقومی کتب خطی در ترکیه»، «میراث دیجیتالی ما به عنوان منابع پژوهشی دست اول برای کاربران نهایی» و «ترجمه مقالاتی در دایرةالمعارف کتابداری و اطلاع رسانی» را منتشر و روانه بازار نشر کرده است.

خانی‌پور تاکنون رئیس گروه فهرست‌نویسی نسخه‌های خطی کتابخانه ملی ایران، کارشناس قیمت‌گذاری کتب خطی کتابخانه ملی ایران، مدیرکل پردازش و سازماندهی کتابخانه ملی ایران، مشاور علمی دایرةالمعارف کتابداری و اطلاع رسانی کتابخانه ملی ایران و ویراستار علمی گزیده مقالات ایفلا بوده است.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها