امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۱۸:۳۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 85551
تاریخ انتشار: ۱۰ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۴۸
تعداد بازدید: 19
حسن هانی‌زاده کارشناس مسائل خاورمیانه در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در خصوص سفر امیر کویت به تهران ...

حسن هانی‌زاده کارشناس مسائل خاورمیانه در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در خصوص سفر امیر کویت به تهران با بیان اینکه این سفر فصل جدیدی از مناسبات رو به ‌رشد ایران و کویت تلقی می‌شود، گفت: دیدار امیر کویت از تهران می‌تواند زمینه‌ساز گشایش فصل جدیدی از مناسبات بین دو کشور باشد.

این کارشناس مسائل خاورمیانه با اشاره به اینکه کویت در بین 6 کشور عضو شورای همکاری خلیج‌فارس محافظه کارانه عمل می‌کند، خاطرنشان کرد: متاسفانه در طول سال‌های گذشته برخی چهره‌های افراطی با رویکرد وهابی در پارلمان، نهادها، موسسات دولتی و غیردولتی این کشور سعی کرده‌اند که مناسبات ایران و کویت را تحت تاثیر منفی قرار دهند.

هانی‌زاده افزود: هر چند کشور کویت در طول جنگ تحمیلی در کنار رژیم صدام قرار داشت، ولی ملت ایران تلاش کرد تا گذشته را فراموش کند و بر اساس واقعیت‌های میدانی و سیاسی منطقه روابط خود با دولت کویت را گسترش دهد.

کارشناس مسائل خاورمیانه با تاکید بر اینکه امیر کویت دارای شخصیت معتدلی است که نگاه مثبتی نسبت به روابط با جمهوری اسلامی ایران دارد، خاطرنشان کرد: امیر کویت همواره تلاش کرده تا روابط خود را با ایران حفظ کند، ولی برخی از شخصیت‌های افراطی حاضر در پارلمان کویت، موسسات دولتی و غیر دولتی کویتی سعی کرده‌اند در تخریب این روابط نقشی داشته باشند.

وی افزود: سفر امیر کویت می‌تواند افق جدیدی را در روابط ایران و کویت بگشاید و شرایطی را فراهم کند که کویت سیاست مناسب‌تر و مثبت‌تری را در برابر ایران اتخاذ کند.

این کارشناس مسائل خاورمیانه گفت: در طول دو دهه گذشته رژیم آل سعود و وهابیت تلاش کردند تا عوامل خودشان را در پارلمان کویت نفوذ بدهند و یک نوع جریان‌سازی‌هایی هم از طریق کویت علیه ایران انجام دهند و این جریان‌سازی‌ها را تثبیت کنند.

وی خاطرنشان کرد: حضور برخی شخصیت‌های وهابی در پارلمان کویت در 20 سال گذشته منجر شده تا امیر کویت ناچار شود تا چندین بار پارلمان این کشور را منحل کند.

این کارشناس مسائل خاورمیانه گفت: دخالت‌های عربستان به طور آشکار و پنهان در کویت ادامه دارد و این مسئله موجب شده که هم امیر کویت و هم دولتمردان کویتی حساسیت‌های زیادی نسبت به دخالت سعودی‌ها در مسائل داخلی کویت از خودشان نشان بدهند.

هانی‌زاده افزود: با توجه به اینکه عربستان در طول سال‌های گذشته در شورای همکاری خلیج فارس در تخریب روابط ایران و کشورهای این شورا نقش داشته، لذا کویت تلاش می‌کند که به نوعی روابط خودش را با ایران ترمیم کند.

وی در پایان گفت: سفر امیر کویت می‌تواند در گسترش مناسبات ایران با سایر کشورهای شورای همکاری خلیج‌ فارس موثر باشد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها