امروز : شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۶ - 2017 May 27
۰۹:۲۲
ادموند
کمک مالی
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 85554
تاریخ انتشار: ۱۰ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۴۸
تعداد بازدید: 14
به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، باتوجه به مأموریت و وظایف محوله به وزارت علوم در قانون برنامه پنج ساله ...

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، باتوجه به مأموریت و وظایف محوله به وزارت علوم در قانون برنامه پنج ساله سوم و لایحه قانونی تجدید ساختار وزارت علوم و نگرش نظام مند این لایحه برای انسجام بخشیدن به امور اجرایی و سیاستگذاری نظام علمی و فناوری کشور و تعیین سیاست‌ها و اولویت‌های راهبردی در حوزه تحقیقات و فناوری از سوی وزارت علوم، سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران به عنوان نهاد حمایتی برای عملیاتی کردن سیاست‌ها و برنامه‌ها در زمینه ایجاد فناوری در سطح ملی انتخاب شد.

این سازمان با هدف حمایت از ایجاد فناوری (تحقیق و توسعه ) در سطح ملی ایجاد شد و برای این منظور می‌کوشد تا از طریق اعمال حمایت‌ها و ارائه تسهیلات (‌علمی، فنی، مالی، حقوقی، اداری و فرهنگی) و فراهم آوردن ترتیبات لازم برای تعامل بهره‌ور و مؤثر عرضه و تقاضای فناوری زمینه‌های رشد خلاقیت و نوآوری، به کارگیری نتایج تحقیقات و تجاری کردن فناوری‌های حاصل از تحقیق و توسعه را در یک فضای رقابتی فراهم آورد.

برای آشنایی بیشتر با فعالیت‌های سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران، گفت‌وگویی را با احمد اکبری رئیس این سازمان داشته‌ایم.

فارس: سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران به طور کلی چه رسالتی برای پیشرفت علمی کشور مدنظر دارد و در حوزه اقتصاد مقاومتی چگونه برنامه‌ریزی کرده است؟

اکبری: رسالت‌های سازمان‌ها و مراکز تحقیقاتی در تحقق اهداف شعار امسال بسیار پررنگ بوده و سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران در راستای اجرای منویات مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) در حوزه اقتصاد مقاومتی چهار رسالت کلی در دستور کار خود قرار داده و برای رسیدن به آنها برنامه ریزی کرده است.

فارس: این چهار رسالت در چه حوزه‌هایی تدوین شده‌ است؟

اکبری: اولین رسالت سازمان در زمینه اقتصاد مقاومتی افزایش نقش علم و فن‌آوری در تولید ملی (GDP) با اجرای طرح‌های کلان، تقاضا محور و اولویت دار ملی است.

در این زمینه برنامه‌ریزی برای اجرای حداقل 50 طرح تحقیقات کاربردی و تقاضا محور در سازمان صورت پذیرفته و همچنین با تعریف 15 طرح کلان ملی در حوزه‌های اولویت‌دار، پیگیری مورد نیاز برای کسب اعتبارات از مراجع ذی‌صلاح در دست اقدام است.

دومین رسالت سازمان در این زمینه حمایت از ایجاد شرکت‌ها و صنایع دانش‌بنیان (صنایع متکی به علم و دانش) است، با توجه به تهیه و تصویب شیوه‌نامه و ارائه ساز و کار اجرایی طرح‌های حمایت از ساخت و تولید محصولات دانش بنیان در سال گذشته، اعتبارات لازم تامین شده است و تا پایان امسال برنامه‌ریزی برای حمایت مالی از 15 شرکت دانش‌بنیان متعلق به اعضا هیات علمی سازمان انجام می‌شود.

سومین رسالت سازمان در این مورد گسترش زیر ساخت‌های پژوهشی و فن‌آوری با تکیه بر دانش‌ بومی است.

چهارمین رسالت سازمان در حوزه اقتصاد مقاومتی نهادینه کردن پژوهش‌های کاربردی و تولید ثروت با بالا بردن کیفیت آموزش و جهت‌گیری تحصیلات تکمیلی پژوهش محور در این راستا است.

فارس: سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران به طور کلی برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان چه برنامه‌هایی دارد؟

اکبری: ایجاد صندوق سرمایه‌گذاری ریسک پذیر برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان با همکاری صندوق حمایت از پژوهشگران و فن‌آوران کشور از برنامه‌های سازمان است که با راه‌اندازی این صندوق ریسک جنبه‌های مدیریتی، بازاریابی، حقوقی و مالی به فن‌آوران و کارآفرینان به حداقل ممکن رسانده می‌شوند. از دیگر برنامه‌های در دست اجرا در سازمان بحث نظارت مالی بر اجرای سند جامع پژوهش، فن‌آوری و تولید مواد شیمیایی پرمصرف وزارت نفت است که در سال گذشته اقدامات اولیه انجام و در تفاهم‌نامه‌ای این وظیفه از سوی معاونت پژوهش و فن‌آوری وزارت نفت به سازمان محول شد و امسال نیز نظارت بر بومی‌سازی پژوهش، توسعه فن‌آوری و تولید 400 نوع مواد اولیه شیمیایی مورد مصرف صنعت نفت به انجام می‌رسد.

فارس: سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران علاوه بر حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان برای ایجاد شرکت‌های جدید نیز برنامه‌ریزی دارد؟

اکبری: در سال گذشته پیگیری‌ها و اقدامات لازم برای ایجاد 5 مرکز پژوهشی جدید نوع دوم به صورت مشترک  یا با حمایت مراکز حوزه کاربرد به عمل آمده و پژوهشکده مخابرات و فن‌آوری ماهواره و مراکز تحقیقاتی شامل مرکز تحقیقات منطقه ای نمک زدایی و محیط زیست، مرکز تحقیقات هیدروژن و پیل سوختی، مرکز پژوهشی مطالعات سیاست‌گذاری و دیپلماسی علم، فن‌آوری و نوآوری به مرحله بهره‌برداری رسیدند و مرکز تحقیقات آیرو دینامیک و انرژی باد نیز در حال احداث است.

با ایجاد این مراکز پتانسیل زیر ساخت تحقیقاتی و فن‌آوری سازمان از رشد خوبی برخوردار می‌شود.

در حوزه ایجاد و توسعه آزمایشگاه‌های مرجع و حمایتی نیز در حال حاضر 6 آزمایشگاه مرجع و حمایتی در سازمان در دست احداث است که امسال آزمایشگاه‌های مرجع ارتقای کیفیت و کنترل کیفی خاکپوش‌ها، آزمایشگاه و روش‌های نوین ملکوتی و بانکی DNA سویه‌های میکروبی، آزمایشگاه مرجع تست و تحقیقات و زمینه فن‌آوری رادیو شناسه به بهره‌برداری می‌رسند.

همچنین با توافقات به عمل آمده با صندوق حمایت از پژوهشگران و فن‌آوران کشور زمینه حمایت از 500 اختراع جهت ثبت بین‌المللی در سال جاری فراهم شده است.

فارس: برای انتشار فناوری‌های شکل گرفته چه تدبیری اندیشیده‌اید؟

اکبری: به منظور انتشار یافته‌های علمی و پژوهشی در حال حاضر 3 مجله در سازمان به صورت مستقل و 3 مجله به صورت مشترک در حال انتشار و 6 مجله مصوب در مرحله اخذ مجوزهای انتشار است که با برنامه‌ریزی و پیگیری‌های به عمل آمده تا پایان امسال تعداد مجلات منتشره سازمان به پانزده مجله می‌رسند.

فارس: در زمینه آموزشی چه برنامه‌هایی دارید؟

اکبری: ایجاد مرکز آموزش‌های تخصصی فن‌آوری در سطح ملی و بین‌المللی از برنامه‌های آموزشی سازمان است، این مرکز می‌تواند نقش بسیار مهمی در ارتقا سطح آموزش‌های تخصصی در زمینه فن‌آوری‌های نوین در کشور ایفا کند.

همچنین برنامه‌ریزی برای پذیرش حداقل 10 محقق داخلی و بین‌المللی به صورت فرصت‌های مطالعاتی و پسا دکتری از دیگر برنامه‌های این سازمان است.

فارس: با توجه به اینکه امسال به عنوان سال فرهنگ و اقتصاد نامگذاری شده است، سازمان پژوهش‌هالی علمی و صنعتی ایران در این حوزه نیز برنامه‌ریزی دارد؟

اکبری: در رابطه با رئوس برنامه‌های فرهنگی در حوزه توسعه فن‌آوری سازمان در سال 93، گسترش و نهادینه کردن فرهنگ رعایت حقوق مالکیت فکری و فرهنگ تبدیل علم به فن‌آوری و ثروت در جامعه از جمله اهداف سازمان است که بدین منظور برگزاری 50 سمینار، دوره و کارگاه آموزشی در جهت آشنایی با مفاهیم مالکیت فکری، ثبت اختراع، ارزش‌گذاری فن‌آوری، مستند سازی فن‌اوری و مباحث مرتبط با این موضوعات را در دست اقدام قرار داده‌ایم.

از دیگر برنامه‌های در دست اقدام سازمان کمک به گسترش فرهنگ مصرف کالای داخلی با ارزیابی اختراعات، نوآوری‌ها و فن‌آوری‌های بومی، با حمایت از بالا رفتن کیفیت و استاندارد سازی محصولات داخلی می‌باشد که اقدامات و زیر ساخت‌های فارهم شده شامل ارزیابی اختراعات و حمایت از ثبت داخلی و بین‌المللی اختراعات، ارزیابی طرح‌های نوآورانه در چهار چوب طرح‌های تاییدی و ارزیابی توانمندی‌های فن‌آورانه شرکت‌های تولیدی حداقل 3 هزار اختراع، نوآوری و فن‌آوری تا پایان امسال مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. 

در سال گذشته با ایجاد مرکز پژوهشی مطالعات سیاست‌گذاری و دیپلماسی علم،‌فن‌آوری و نوآوری، امکان تعامل فعال و اثرگذار سازمان در حوزه علم و فن‌آوری در سطح بین‌المللی با ارتقا فرهنگ دیپلماسی علمی فراهم شده است.

همچنین معاونت توسعه فن‌آوری سازمان در رابطه با مدیریت جهادی نیز برنامه‌هایی دارد.

به منظور بهره‌گیری صحیح و مناسب از پتانسیل اعضاء هیات علمی، ایجاد انگیزه، استفاده بهینه از منابع مالی و بالابردن روحیه جهادی در انجام وظایف محوله اقدامات لازم برای ارزیابی موظفی اعضا هیات علمی در  2 سال گذشته به صورت آزمایشی به انجام رسیده که از سال جاری با بازنگری و رفع نقایص سامانه موظفی به صورت رسمی بهره‌برداری می‌شود.

فارس: در حوزه‌های دیگر سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی چه تدابیری دارد؟

اکبری: از دیگر برنامه‌های در دست اقدام تسریع و توسعه ارزیابی اختراعات و نوآوری‌ها در سال گذشته طراحی و اقدامات نهایی اجرای آن در دست اقدام است که این سامانه در 2 ماه آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

اجرای صدها پروژه تحقیقاتی مبتنی بر نیازهای کشور در سال گذشته، اختتام بیش از 50 طرح پژوهشی و واگذاری 23 طرح تحقیقات کاربردی را به مراکز و صنایع کشور را هم می‌توان از جمله توفیقات پژوهشی و توسعه فن‌آوری سازمان در سال گذشته برشمرد.

آغاز و پیگیری اجرای بیش از 6 طرح ملی و کلان از جمله طرح ملی تولید بیودیزل، مواد دارویی، بهداشتی و افزودنی‌های غذایی از میکرو جلبک‌ها، طراحی و راه‌اندازی IDC ملی، آغاز طراحی و ساخت ماهواره زلزله شناسی آیات، ایجاد و راه‌اندازی آزمایشگاه برای ساخت دیسک ریز سیالات برای تشخیص بیماری‌ها، بررسی اثر پلیمرهای زیستی و الیاف سلولزی در تثبیا شن‌های روان از جمله اقداماتی است که در سال گذشته به انجام رسیده است.

در ارتباط با تجهیز آزمایشگاه‌های مرجع و حمایتی سازمان که به عنوان پیشگام و الگو در سطح کشور مطرح بوده و این سازمان در حال حاضر بزرگ‌ترین مجموعه آزمایشگاه‌های مرجع را در سطح کشور در اختیار دارد و توانسته‌ایم در سال 1392 نزدیک به 12 هزار خدمت آزمایشگاهی را با رشد 20 درصدی نسبت به سال 1391 به مراجعین ارائه دهیم.

علاوه بر آزمایشگاه‌های موجود مراحل طراحی و اجرای آزمایشگاه‌های مرجع فتوولتائیک، آزمایشگاه تحقیقاتی پردازش تصاویر ماهواره‌ای، فاز دوم آزمایشگاه مرجع مشعل و دیگ‌های بخار، آزمایشگاه اندازه‌گیری پارامترهای سلول‌های خورشیدی و بستر آزمون فن‌ها و پکیج یونیت‌ها برای کاهش مصرف انرژی در سال گذشته به پایان رسیده و مراحل طراحی و احداث 6 آزمایشگاه مرجع جدید نیز در سال‌های گذشته آغاز شده، که تا پایان سال جاری قسمتی از فازهای اجرایی آنها به بهره‌برداری می‌رسند.

سازمان با دارا بودن بیش از یکصد و بیست عضو هیات علمی، هشت پژوهشکده شامل برق و فن‌آوری اطلاعات، فن‌اوری‌های شیمیایی، مکانیک، مواد پیشرفته و انرژی‌های نو،کشاورزی، زیست فن‌آوری، فن‌آوری‌های نوین و مخابرات و فن‌آوری‌ ماهواره و چهار مرکز تحقیقاتی شامل مرکز تحقیقات منطقه‌ای نمک‌زدایی و محیط زیست، مرکز تحقیقات هیدروژن و پیل سوختی و مرکز تحقیقات آیرودینامیک و انرژی باد و مرکز تحقیقات و با ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود در کشور به زودی از سازمان‌های همتراز بین‌المللی کشورهای منطقه پیشی می‌گیرد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار