امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۰۲:۱۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 85619
تاریخ انتشار: ۱۱ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 24
به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمد خوش‌چهره اقتصاددان و استاد دانشگاه در نشست «آدرس غلط» که به همت ...

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمد خوش‌چهره اقتصاددان و استاد دانشگاه در نشست «آدرس غلط» که به همت کمیته صیانت از منافع ایران عصر امروز در تالار باشگاه دانشجویان دانشگاه تهران برگزار شد، گفت: برای هر نوع اقدام استراتژیک و برنامه‌ریزی اولین اقدام درک صحیح از محیط ملی است و در این محیط قطعاً باید مناسبات و عناصر تأثیرگذاری بیرونی را درنظر بگیریم.

وی افزود: اگر بخواهیم تحلیلی از محیط اقتصاد ملی بگوییم باید بگویم محیط ملی فراتر از اقتصاد است و قطعاً چالش‌های فراروی آن را باید ترسیم کنیم.

خوش‌چهره ادامه داد: محیط اقتصاد ملی ما از نظر سطوح مختلف می‌تواند دغدغه‌ها و مسائل مشترکی داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: در برنامه پنجم، نرخ رشد اقتصادی را 8 درصد قرار دادیم ولی آمارهایی که به طور رسمی اعلام شده این رشد را منفی 5.4 بیان کرده است؛ یعنی ما یک شکاف 13 پله‌ای پیدا کرده‌ایم.

خوش‌چهره تصریح کرد: در اقتصاد ملی ما ظرفیت‌های بالایی وجود دارد و ما واقعاً توان قدرت اول اقتصادی‌ شدن را داشتیم و اگر الزامات و پیشرفت‌ها محقق شود، به این سمت خواهیم رفت.

وی تأکید کرد: نرخ رشد اقتصادی پایین یکی از مشکلات اقتصاد ما است و ما هر چه جلوتر می‌رویم مبین این است که بیش از 50 درصد ظرفیت‌های تولید ملی استفاده نمی‌شود.

خوش‌چهره یادآور شد: اگر بپرسند که ما واقعاً استعداد فقر را داریم؟ می‌گویم خیر و ظرفیت پایین تولید ما بیشتر عارضی است و تصمیم‌گیری‌های غلط و... باعث این مسأله می‌شود.

وی با بیان اینکه در انتخابات گذشته همه کاندیداها با من تماس داشته‌اند و لیستی از مشکلات را طرح کرده‌اند، گفت: تنها دانستن مشکلات کافی نیست و باید دلایل این مشکلات را بدانیم که چیست و بعد از آن اولویت‌ها مشخص شود تا به راه درمان برسیم و اگر به اولویت‌ها و دلایل توجه نشود به درمان نخواهیم رسید.

خوش‌چهره خاطرنشان کرد: بعد از شناسایی دلایل مشکلات را باید تشخیص دهیم که چه مقدار از آن درون‌زا و چه مقدار بیرون‌زا است.

وی در ادامه افزود: رئیس‌جمهور قبلی ما یک زمان تحریم‌ها را قبول نداشت و در زمان دیگری هم ریشه همه مشکلات را وجود تحریم‌ها می‌دانست.

وی تأکید کرد: اگر زمامداران ما تشخیص می‌دهند تمام مشکلات برون‌زا است، باید با تاکتیک‌ها و روش‌های خاص خودش با آن برخورد کنند.

وی اضافه کرد: زمانی می‌گفتند 20 درصد مشکلات ما تحریم است و 80 درصد آن به خاطر سوءمدیریت به وجود آمده، پس عوامل را درون‌زا می‌دانستند و باید همه تمرکز را روی این قسمت می‌گذاشتند.

خوش‌چهره اظهار داشت: در کنار وابستگی ما به نفت، واردات هم بالاتر رفته است.

خوش‌چهره در خاتمه به فساد مالی شهرام جزایری و بابک زنجانی اشاره کرد و گفت: وابستگی ما به نفت باعث ایجاد چنین مشکلاتی شده است و خود نفت رأس کل خطاها است
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها