امروز : یکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 17
۱۷:۰۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 85641
تاریخ انتشار: ۱۱ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 33
  به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، کاظم ندافی امروز در همایش روز ملی دخانیات در وزارت بهداشت گفت: شیوع مصرف سیگار در سال 88 در افراد 15 تا 64 ...

  به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، کاظم ندافی امروز در همایش روز ملی دخانیات در وزارت بهداشت گفت: شیوع مصرف سیگار در سال 88 در افراد 15 تا 64 سال 1.82 درصد بود اما در سال 90 مصرف سیگار کاهش یافت و در مقابل مصرف قلیان جای آن را گرفت و چند برابر شد.

وی ادامه داد: مصرف قلیان در سال 90 در بین مردان 4.72 درصد و در زنان 2.31 درصد بود و این الگویی است که در بسیاری از کشورها در حال اتفاق است.

وی افزود: افزایش مصرف سیگار متوقف شده اما نباید خوشحال باشیم چون باید نگران جایگزین آن باشیم.

وی از چالش‌های موجود با سازمان‌های مسئول را میزان مصرف سیگار دانست و گفت: خیلی‌ها سعی دارند اعلام کنند که مصرف سیگار 60 میلیارد نخ در سال است به همین دلیل برای رفع کمبودها باید، سیگار را وارد کرد و منافع شرکت‌های چند ملیتی را فراهم کرد.

ندافی ادامه داد: اما وزارت بهداشت اعلام کرده سالانه 40 میلیارد نخ سیگار مصرف می‌شود و سازمان آمار ایران نیز هرساله مصرف 50 میلیون نخ را برآورد کرده است.

ندافی گفت: متأسفانه شاهد بودیم در شرایط تحریم دارو، ملزومات اساسی، چندکارخانه با سرمایه‌گذاری شرکت‌های خارجی در کشور ایجاد شدند تا سیگار عرضه کنند.

رئیس ستاد کشوری کنترل دخانیات ادامه داد: وزارت بهداشت با این مسائل برخورد می‌کند از زمانی که بخش حاکمیتی شرکت دخانیات در وزارت صنعت مستقر شده از آن خواسته‌ایم بر روی روند فزاینده آن کنترل داشته باشند.

وی گفت: بزرگترین چالش ما با کسانی است که مسئول کنترل این اماکن هستند چرا که در مورد عرضه سیگار تصمیم گرفته شد که وزارت بازرگانی بر اساس ضوابط ستادی به مکان‌هایی که اجازه عرضه دارند مجوز بدهند اما هنوز این اتفاق نیفتاده است به همین دلیل نمی‌توانیم مکان‌های غیرمجاز را تشخیص بدهیم.

وی گفت: در بخش قهوه‌خانه و سفره‌خانه‌ها در چند سال گذشته جنگ آیین‌نامه‌ای با کسانی که مایل به توزیع بودند، داشتیم که با همکاری سازمان‌های مردم نهاد توفیق با ما بود اما از دولت جدید همکاری می‌خواهیم.

رئیس ستاد کشوری کنترل دخانیات با اشاره به افزایش 4.3 برابری جرایم مالی در بحث دخانیات گفت: به افرادی که تمایل دارند در بخش خصوصی، مراکز مشاوره ترک دخانیات دایر کنند آموزش‌های لازم را می‌دهیم تا بتوانند خدمات ارائه دهند.

ندافی در مورد تصاویر هشداردهنده بر روی محصولات دخانی گفت: تاکنون 4 تصویر را نصب کرده‌ایم اما شرکت‌های دخانی با لابی‌هایی که با مراکز تصویرسازی داشتند مانع آن شدند تا تصاویر واقعاً هشداردهنده را نصب کنیم به همین دلیل تصاویر ملایم و آنهایی که کمتر ترس را منتقل می‌کردند نصب شد اما امیدواریم تصاویر واقعاً هشداردهنده که در آرشیو سازمان جهانی بهداشت است جایگزین آنها شود.

رئیس ستاد کشوری کنترل دخانیات ادامه داد: در بحث مالیات نیز با چالش‌های جدی مواجهیم، برخی‌ها ادعا دارند افزایش مالیات با تورم بالا به مردم فشار می‌آورند در حالی که ما معتقدیم می‌خواهیم مردم را از بلا دور کنیم به همین دلیل اصرار به افزایش آن داریم.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها