امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۰۷:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 85643
تاریخ انتشار: ۱۱ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 40
محمدحسین نصر امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در اصفهان با اشاره به اینکه نخستین دیدگاهی که یک زوج نا‌بارور دارند، این است که هر فردی که وارد یک ...

محمدحسین نصر امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در اصفهان با اشاره به اینکه نخستین دیدگاهی که یک زوج نا‌بارور دارند، این است که هر فردی که وارد یک مرکز نا‌زایی می‌شود و یک دوره درمان را می‌گذراند باید با یک نوزاد از این مرکز خارج شود، این دیدگاه باید در دنیا و در کشور اصلاح شود.

وی با بیان اینکه این حس تمام زوج‌های نا‌‌باروری است که وارد هر مجموعه‌ای می‌شوند، اضافه کرد: این زوج‌ها با یک امید وارد این مراکز و مجموعه‌ها می‌شوند، البته حق دارند، چرا که سالیان سال منتظر هستند تا زندگیشان با یک نوزاد شکوفایی پیدا کند، اما در عین حال باید این واقعیت را بپذیریم که شانس بارداری در طبیعت نیز در هر دوره‌ای بین 20 تا 30 درصد است.

رئیس پژوهشکده زیست فناوری رویان با تاکید بر اینکه ما در این مسابقه نمی‌توانیم از خداوند پیشی بگیریم، تصریح کرد: احتمال دارد که یک زوج در دوره نخست نتیجه بگیرد و یا یک زوج 10 دوره باید درمان کند تا به نتیجه برسد.

وی با اشاره به اینکه این درمان‌ها هزینه‌بر و خسته‌کننده است و در برخی از موارد برخی از زوج‌ها خسته می‌شوند و به درمان خود ادامه نمی‌دهند، ادامه داد: اما امروزه با توجه به اینکه از تکنیک‌های روش نوین درمان نازایی را داریم، بسیاری از زوج‌های نا‌بارور درمان می‌شوند، اما تعدادی از زوج‌ها نیز شاید نتوانند درمان شوند.

نصر با بیان اینکه امروزه اهدای اسپرم را که اکثریت علما روی آن موافقت دارند، انجام نمی‌شود، تاکید کرد: اما فردی که اسپرم نداشته باشد یا باروری ایجاد نشود، می‌تواند انتقال جنین بگیرد و با اهدای انتقال جنین باردار شود.

وی با تاکید بر اینکه به دنبال این موضوع عدم اسپرم یا مشکل اسپرمی مردان برطرف می‌شود، افزود: بانوان نیز در صورتی که تخمک نداشته باشند، می‌توانند با اهدای تخمک باردار شوند.

رئیس پژوهشکده زیست فناوری رویان با اشاره به اینکه در صورتی که رحم بانوان مشکل داشته باشد، می‌تواند با رحم اجاره‌ای باردار شوند، گفت: با توجه به این موارد امروز دیگر فردی نیست که نتوانیم وی را درمان کنیم.

وی با بیان اینکه زوج‌های نا‌بارور خود باید متقاضی درمان باشند و شرایط شرعی و قانونی را بپذیرند و به روش‌های درمان تن بدهند، اظهار کرد: در حال حاضر اکثر زوج‌های نا‌بارور استفاده از روش اهدای اسپرم و اهدای انتقال جنین را می‌پذیرند، اما تعدادی از این زوج‌ها نیز با این موضوع مخالف هستند.

نصر با تاکید بر اینکه آخرین اقدامی که محققان باید در زمینه سلول‌های بنیادی انجام بدهند در درمان نا‌زایی است، ادامه داد: ما باید آهسته، آهسته و به صورت تدریجی در راستای سلول‌درمانی در درمان بیماری‌ها استفاده کنیم و کارآمد بودن، مفید و غیر‌مضر بودن آن در درمان بیماری‌ها باید مشخص شود.

وی با اشاره به اینکه به نظر بنده استفاده از سلول‌های بنیادی برای تولید اسپرم و تخمک شاید جزو آخرین کار‌هایی است که انجام می‌شود، تصریح کرد: آمار جهانی و آمار داخل کشور حاکی از این است 10 تا 20 درصد از زوج‌ها با نا‌باروری مواجه می‌شوند.

رئیس پژوهشکده زیست فناوری رویان با بیان اینکه در صورتی که حدود 30 میلیون زوج در کشور وجود داشته باشد، حدود دو میلیون زوج نا‌بارور در کشور وجود دارد، اضافه کرد: مشکل  یک میلیون زوج نا‌بارور در مطب‌های پزشکی برطرف می‌شود و یک میلیون دیگر باید به مراکز نا‌زایی مراجعه کنند.

وی با اشاره به اینکه ما تعداد بسیاری توریست درمانی داریم که از کشور‌های دیگر و کشور‌های حاشیه‌ای برای درمان نا‌زایی خود در ایران حضور پیدا می‌کنند، تاکید کرد: مراکز درمانی موجود در کشور بسیار موفق بوده‌اند.

نصر با بیان اینکه در حال حاضر از سلول‌های بنیادی بالغین برای درمان بیماری MS استفاده می‌کنیم و این موضوع به صورت روز‌مره در برخی از مراکز درمانی استفاده می‌‌شود، افزود: همچنین از سلول‌های بنیادی بالغ برای غضروف، پوست و بیماری‌های دیگر استفاده می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه روند استفاده از سلول‌های بنیادی برای درمان بیماری‌ها باید به صورت تدریجی انجام شود، گفت: در حال حاضر دنیا در حال سرمایه‌گذاری در راستای استفاده از سلول‌های بنیادی در راستای شناسایی دلیل و درمان بیماری‌ها هستند.
انتهای پیام/63004/س40/پ3003
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها