امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۰۷:۵۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 85649
تاریخ انتشار: ۱۱ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 31
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس؛ بابک دین‌پرست گفت: قائم مقام وزیر کشور در امور اجتماعی و فرهنگی و دبیر شورای اجتماعی کشور طی ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس؛ بابک دین‌پرست گفت: قائم مقام وزیر کشور در امور اجتماعی و فرهنگی و دبیر شورای اجتماعی کشور طی نامه‌ای به اعضای شورای اجتماعی کشور، متمم مصوبات جلسه 63 شورای اجتماعی کشور را ابلاغ کرد.
 
وی گفت: طبق این متمم مقرر شد، مطابق بخش نهم سند جامع پیشگیری اولیه از اعتیاد؛ مصوب ستاد مبارزه با مواد مخدر (منابع و بودجه)، دستگاه‌های ذی‌ربط و مسئول اجرای برنامه‌ها و فعالیت‌های مصرح در سند مذکور، با هماهنگی معاونت راهبردی ریاست جمهوری، ‌نسبت به تأمین 80 درصد از اعتبارات مورد نیاز برای تحقق مفاد برنامه‌های این سند اقدام کنند.

به گفته وی، استانداران سراسر کشور نیز باید نسبت به اختصاص 10 درصد از اعتبارات بودجه فرهنگی استان برای اجرای برنامه‌های سند جامع پیشگیری اولیه از اعتیاد، براساس بند 4 فصل نهم سند جامع پیشگیری اولیه از اعتیاد اقدام کنند.

معاون کاهش تقاضای ستاد مبارزه با مواد مخدر اظهار داشت: در این متمم مقرر شد با همکاری دستگاه‌ها، سازمان‌ها و نهادهای عضو شورای اجتماعی کشور و ستاد مبارزه با مواد مخدر، بانک اطلاعات جامع در عرصه مبارزه با مواد مخدر تشکیل شود و در اجرای این طرح ملی نیز مشارکت همه جانبه صورت بگیرد، همچنین بانک اطلاعات سمن‌ها ایجاد و مکانیزم راه‌اندازی شبکه ارتباطی آنلاین در سراسر کشور تهیه و مشخص شود.

وی بیان داشت: با توجه به پتانسیل‌های غنی فرهنگی و اجتماعی در سمن‌های ثبت شده فعال در حوزه مبارزه با مواد مخدر همچون سمن‌های خیریه، ورزشی، فرهنگی، هنری، اشتغالزایی و کارآفرینی مقرر شد که به‌منظور اجرای فعالیت‌های متنوع در حوزه‌های پیشگیری، درمان، توانمندسازی، حمایت، صیانت، حرفه‌آموزی و اشتغال و... زمینه ارتباطی و تعاملی مستمر با سمن‌های مختلف از سوی دستگاه‌های مسوول و متولی فراهم شود.

دین پرست گفت: همچنین دستگاه‌های متولی صدور مجوز فعالیت برای سمن‌های حوزه مواد مخدر قبل از صدور مجوز از دبیرخانه ستاد و شوراهای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان‌های سراسر کشور استعلام کنند.

وی ادامه داد: همچنین مقرر شد کارگروه کاهش اعتیاد به مواد مخدر شورای اجتماعی کشور به ریاست قائم مقام دبیرخانه ستاد مبارزه با مواد مخدر، به‌منظور طراحی و برنامه‌ریزی منسجم و هدفمند در راستای کاهش تقاضا و عرضه مواد مخدر و روان‌گردان‌ها در کشور فعال شود.

به گفته معاون کاهش تقاضای ستاد مبارزه با مواد مخدر موضوعاتی همچون حمایت و ساماندهی امور مرتبط با خانواده معدومین و زندانیان مواد مخدری دارای محکومیت‌های طویل المدت، ساماندهی معتادان بی‌خانمان با هدف تعیین متولی قانونی تامین محل اسکان، درمان و اشتغال و همچنین جلوگیری از مرگ معتادان و کاهش آسیب‌های ناشی از اعتیاد، تهیه راهکارهای موثر و تدوین بسته اجرایی برای کاهش تأثیرگذاری عوامل چهارگانه (کسب لذت، کنجکاوی، تفریح و رفع مشکلات روحی) به عنوان دلایل اصلی شیوع مصرف مواد مخدر و روان‌گردان‌ها و ایجاد بستر لازم به منظور افزایش نشاط اجتماعی و تقویت فعالیت‌های جایگزین را در دستور کار خود قرار داده و نتیجه را به شورای اجتماعی اعلام کنند.

این مقام مسئول در ستاد مبارزه با مواد مخدر بیان داشت: ستاد مبارزه با مواد مخدر با همکاری سازمان شهرداری‌های وزارت کشور باید از ظرفیت شهرداری شهرهایی با جمعیت 500 هزار نفر و بیشتر در راستای کاهش آسیب و حمایت‌های اجتماعی از معتادان از جمله ایجاد سرپناه برای معتادان بی‌خانمان و کارتن خواب، اشتغال معتادان بهبودیافته و همچنین توسعه فعالیت‌های فرهنگی  و تبلیغاتی حوزه هنری شهرداری‌ها به منظور گسترش فرهنگ پیشگیری از اعتیاد به مواد مخدر و روان‌گردان‌ استفاده کند و تمهیدات لازم نیز برای فعالسازی بخشداری‌های سراسر کشور، در جهت توسعه حوزه عملکردی مبارزه با مواد مخدر و روان‌گردان‌ها صورت پذیرد.

دین‌پرست ادامه داد: طبق این متمم مقرر شد دستگاه‌های عضو شورای اجتماعی کشور زمینه استفاده از امکانات دستگاه متبوع (واحدهای و روابط عمومی و آموزشی) را برای آگاه‌سازی و آموزش در محیط‌های کاری با هدف پیشگیری از سوء‌مصرف مواد مخدر را فراهم کنند و سهمی از موضوعات و اعتبارات پژوهشی دستگاه‌های عضو شورای اجتماعی کشور را به موضوعات پژوهشی مرتبط با سوء‌مصرف مواد مخدر اختصاص دهند.

وی افزود: برنامه‌های مندرج در طرح ملی مبارزه همه جانبه با مواد مخدر و روانگردان‌ها را اجرایی و نسبت به اعلام ظرفیت و پتانسیل‌های موجود در دستگاه متبوع با هدف تبیین برنامه‌ها و فعالیت‌های راهبردی مبارزه همه جانبه با مواد مخدر و روانگردان‌ها با رویکرد اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر و روانگردان‌ها اقدام کنند، همچنین نسبت به ایجاد ساختار سازمانی مناسب زیر نظر بالاترین مقام اجرایی در راستای اجرای مصوبات جلسه 308 شورای عالی امنیت ملی و در اجرای بند 11 سیاست‌های کلی مبارزه با مواد مخدر ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری اقدام شود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها