امروز : دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 22
۱۸:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 85679
تاریخ انتشار: ۱۱ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 32
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس،معصومه ابتکار امروز در مراسم دیدار رئیس جمهور با کارکنان سازمان حفاظت محیط زیست، تشکل‌های مدنی ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس،معصومه ابتکار امروز در مراسم دیدار رئیس جمهور با کارکنان سازمان حفاظت محیط زیست، تشکل‌های مدنی و اهدای جایزه ملی محیط زیست که در محل سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد، اظهار داشت: خوشبختانه دولت جدید با علم به موضوع و با نگاه جهانی به دنبال رفع چالش های محیط زیست کشور است.

رئیس سازمان محیط زیست با ابراز خرسندی از نگاه رئیس دولت نسبت به محیط زیست، گفت: رئیس دولت جدید، برای محیط زیست برنامه منسجمی دارد و حتی نخستین جلسه دولت به موضوع ارومیه اختصاص داشت.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با تأکید بر اینکه امروز مسائل محیط زیست مختص یک کشور و یک منطقه نیست و رویکرد جهانی با ابعاد گسترده دارد که حتی آینده بشریت و حیات بر روی کره زمین به آن وابسته است، تصریح کرد: پیوستگی مسائل محیط زیست در جهان تا آنجاست که هیچ کشوری نمی تواند بگوید از گرم شدن زمین، مشکلات ناشی از استفاده بیش از ظرفیت و توان اکولوژیک طبیعت، مسائل ناشی از آسیب‌های وارده به گونه‌های زیستی، آلودگی‌های آب، هوا و خاک آسیبی نمی‌بیند.

معاون رئیس جمهور ادامه داد: همین پیوستگی و اتصال چالش‌ها و مسائل محیط زیست در سراسر جهان است که تصمیم سازان و حکمرانان را مجبور می کند مسائل محیط زیست را جهانی ببینند و محیط زیست را در ظرف و ابعاد زمان و مکان قرار ندهند.

وی با ابراز خرسندی از علم رئیس دولت یازدهم نسبت به مسائل محیط زیست و نگاه جهانی وی به مسائل، تأکید کرد: رئیس جمهور در شرایط بسیار نامساعد محیط زیست ایران و دوران ضعف حکمروایی محیط زیست در کشور، دولت یازدهم را تحویل گرفت و با علم به همه چالش‌ها بود که برنامه راهبردی پایداری، حفاظت، اقتصاد و محیط زیست را برنامه‌ریزی کرد.

ساختار سازمان حفاظت محیط زیست نیازمند مهندسی مجدد است

ابتکار در ادامه با اشاره به چالش‌های پیش روی سازمان حفاظت محیط زیست برای انجام هر چه بهتر وظایف خود، گفت: سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان یک سازمان نظارتی توان اجرایی لازم برای انجام وظایف خود را ندارد و به همین جهت نیازمند مهندسی مجدد است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست بهبود معیشت کارکنان سازمان حفاظت محیط زیست به ویژه محیط بانان را از دیگر نیازهای سازمان دانست که تغییر در آنها نیازمند تدبیر ویژه دولت تدبیر و امید است.

نگرانی سمن‌ها از نگاه امنیتی به فعالان مدنی

معاون رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به نقش سازمان‌های مردم نهاد در حفظ محیط زیست، اظهار داشت: خوشبختانه رویکرد دولت یازدهم حمایت از مشارکت‌های مردمی برای سازندگی کشور است و البته یکی از قوی‌ترین گروه‌های مدنی فعال، سمن‌های محیط زیستی هستند.

وی سابقه توسعه کمی و کیفی سمن‌ها به ویژه سمن‌های محیط زیستی را مربوط به دوره اصلاحات دانست و ادامه داد: متاسفانه در دولت گذشته نهادهای مدنی و فعالان مدنی با ناملایمات و محدودیت‌هایی مواجه شدند که منجر به کاهش فعالیت آن‌ها شد.

ابتکار با ابراز خرسندی از فضای مثبت ایجاد شده برای سمن‌ها در دولت جدید، افزود: همین فضای امیدبخش منجر شد که سازمان‌های مردم نهاد در همین مدت زمان کوتاه، اقدامات بسیار خوبی انجام دهند که فعالیت سمن‌ها در غرب کشور برای گسترش نهضت کنار گذاشتن شکار و به زمین گذاشتن تفنگ گوشه‌ای از این اقدامات است و از این رو یکی از درخواست‌های سمن‌ها از رئیس جمهور، حمایت از آن ها و به ویژه رفع نگرانی‌های مرتبط با نگاه امنیتی به فعالان مدنی و لایحه مربوط به سمن‌هاست.

محیط زیست موضوعی فرابخشی است

معاون رئیس جمهور با اعلام این موضوع که در 9 ماه گذشته به پشتوانه مردم و رای آنها، همچنین درایت رئیس جمهور، اتفاقات خوبی از جمله احیای شورای عالی محیط زیست در حوزه محیط زیست کشور رقم خورد، اظهار داشت: در این دوره سعی کردیم همپیمانی سازمان محیط زیست با دیگر سازمان‌ها را تقویت کنیم زیرا معتقدیم محیط زیست موضوعی فرابخشی است و سازمان حفاظت محیط زیست به تنهایی قادر به حفاظت از محیط زیست کشور نیست.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: با همین نگاه، تفاهم نامه‌هایی با وزارت آموزش و پرورش، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و صدا و سیما منعقد شد و حتی وزرای نفت، راه و شهرسازی و صنعت، معدن و تجارت نیز همکاری‌های خوبی در رفع چالش‌های محیط زیست داشته‌اند.

وی افزود: احیای تالاب هامون یکی از موفقیت‌های زیست محیطی کشور است که در این زمینه عوامل مختلفی از جمله فعالیت‌های دولت در بحث دیپلماسی با کشور افغانستان، برداشتن برخی موانع و همکاری مردم و سمن ها موجب زنده شدن دوباره هامون حداقل بعد از هشت سال شد.

ابتکار با ابراز امیدواری از احیای دریاچه ارومیه گفت: مطالعات نجات دریای ارومیه تکمیل شده و به زودی ارائه می‌شود هر چند اکنون ارومیه در شرایط نسبتاً بهتری قراردارد اما نجات این اکوسیستم آبی کار بزرگی است و تلاش بیشتری می‌طلبد.

معاون رئیس جمهور با اشاره به وضعیت هوای تهران و کلان شهرها، گفت: اقدامات خوب صورت گرفته در زمینه مقابله با آلودگی هوا در کلان شهرها به ویژه تهران بسیار امیدوار کننده است.

ابتکار اظهار داشت: افزایش حساسیت مردم نسبت به محیط زیست که به واسطه تلاش رسانه‌ها به ویژه رسانه ملی در آگاهی بخشی مردم، منجر شده است تا آن ها بخواهند در فرآیند اصلاح روندها مشارکت داشته باشند و این اتفاق بسیار خوبی است زیرا بدون مشارکت مردم امکان تحقق جامع برنامه‌ها وجود ندارد.

وی گفت: در چند سال گذشته شاهد سقوط پی در پی شاخص‌های زیست محیطی کشور در سطح جهانی بوده‌ایم که امیدواریم با رویکردی که دولت یازدهم نسبت به محیط زیست دارد این وضعیت اصلاح شود.

انتهای پیام/
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها