امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۱۶:۰۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 85711
تاریخ انتشار: ۱۱ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 30
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، اندیشکده «کارنگی» در گزارشی تحلیلی به قلم «آلکسی آرباتوف» تحت عنوان "بحران اوکراین و ادامه ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، اندیشکده «کارنگی» در گزارشی تحلیلی به قلم «آلکسی آرباتوف» تحت عنوان "بحران اوکراین و ادامه مذاکرات هسته‌ای ایران و رویکردهای روسیه" می‌نویسد: «برخی سئوال‌های موجود در راه حل پرونده هسته‌ای ایران و اوضاع جاری اوکراین، روسیه را به‌سوی جنگ سرد با غرب سوق داده است. سئوال مطرح در این‌باره مواضع روسیه در قبال بحران کنونی ایران و اوکراین، تنش‌های ایجاد شده بابت نبردهای اوکراین و درگیری‌های این کشور با آمریکا و تحریم‌های اعمال شده علیه روسیه در این رابطه است.

این گزارش افزود: دیدارهای ایران با گروه 5+1 مراحل پایانی خود را می‌گذراند و قرار است توافق مقدماتی صورت گرفته در نوامبر ،2013 در ماه جولای سال جاری منجر به توافق قطعی شود.

*شکست در روند مذاکرات به نفع مسکو نیست

بنابراین هرگونه شکستی در روند مذاکرات شاید منجر به وقوع درگیری در منطقه شود و این هرگز به نفع روسیه نیست.

مسکو بابت تحریم‌های ضد ایرانی از سوی سازمان ملل، اتحادیه اروپا و آمریکا متحمل خساراتی شده است.

همچنین همکاری‌های نظامی بین ایران و روسیه به ‌ویژه برای مسکو حائز اهمیت است. صادرات تجهیزات نظامی روسیه به ایران بعد از انقلاب به میزان 60% رسیده است. در واقع ایران از مشتریان سلاح‌های روسی، چینی و هندی است.

*مسکو در پی ارتقا رابطه چند لایه با تهران

این گزارش در ادامه می‌نویسد: رفع تحریم‌ها وضعیت جدیدی را جهت افزایش توسعه‌های اقتصادی، نظامی و همکاری‌های فنی بین مسکو، تهران در بر خواهد داشت.

بخش تجاری روسیه نیز در صدد سرمایه‌گذاری در حوزه‌های گازی ایران است و باید به این‌ها ساخت نیروگاه‌های هسته‌ای، برقی و همکار‌های فضایی و ارتقا بخش راه‌آهن را افزود.

بنابر این مسکو از هرگونه سنگ‌اندازی و بغرنج کردن اوضاع صرف‌نظر خواهد کرد و شاید در پی میانجیگری بین ایران و غرب جهت رفع تنش باشد.

*کرملین به اهمیت ایران و سوریه واقف است

در انتهای این گزارش آمده است: «توسعه روابط با ایران از اهداف آتی سیاسی روسیه است و این کشور ایران و البته سوریه را به عنوان دو ستون  مهم برای امیال خاورمیانه‌ای خود می‌داند و این در واقع تجدید حیات روسیه به عنوان قدرت جهانی است.
انتهای پیام/ی
 
   
 
 
برچسب ها:
آخرین اخبار