امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۰۶:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 85737
تاریخ انتشار: ۱۱ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 13
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، «محی‌الدین کبیری» رئیس حزب نهضت اسلامی تاجیکستان که عضویت پارلمان ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، «محی‌الدین کبیری» رئیس حزب نهضت اسلامی تاجیکستان که عضویت پارلمان تاجیکستان‌ را نیز برعهده دارد، طی سخنانی در همایش بین‌المللی «جهان اسلام و تهدیدات جهانی» در شهر استانبول ترکیه با اشاره به برداشت تلخ تاجیک‌ها از یک جنگ داخلی پنج‌ساله تأکید کرد: پس از کشته شدن 150 هزار نفر دولت و نیروهای مخالف به این نتیجه رسیدند که صلح و رضایت، بهتر از مقاومت مسلحانه است.

به گفته وی، بنابر آمار رسمی در سوریه نیز بیش از 150 هزار نفر تا به حال کشته شده‌اند و طی این مدت مشخص شد که هیچ یک از طرفین نمی‌توانند طرف دیگر را مغلوب کنند.

این مقام حزب نهضت اسلامی تاجیکستان با ابراز نگرانی از عواقب بیشتر جنگ برای مردم سوریه تأکید کرد که اگر جنگ بزودی پایان نیابد، تعداد قربانیان سوری به 500 هزار نفر خواهد رسید.

وی این سؤال را مطرح کرد که چرا منتظر بمانیم که نیم میلیون نفر کشته شوند و بعد در فکر ایجاد راه حل سیاسی قضیه سوریه شویم؟

کبیری همزمان از مؤسسات جامعه مدنی فعال در جهان اسلام که قدرت تأثیر در سوریه را دارند دعوت کرد که در حل این قضیه انسانی و جلوگیری از ادامه خشونت‌ها سهیم شوند.

وی همچنین با یادآوری اینکه از آغاز جنگ سوریه بیش از 3 سال می‌گذرد، افزود: این جنگ همزمان با کشته شدن هزاران نفر، میلیون‌ها نفر دیگر را مجبور به مهاجرت کرده و آنان در کشورهای ترکیه، عراق، لبنان و اردن پناهنده شده‌اند.

این مقام حزب نهضت اسلامی تاجیکستان درحالی به حمایت از سوریه و ایجاد زمینه صلح سخن می‌گوید که بر اساس گزارش نهادهای رسمی ده‌ها نفر از اتباع این کشور در جنگ علیه دولت بشار اسد شرکت می‌کنند.

مقامات تاجیک تعداد جنگجویان غیر رسمی اعزام شده از تاجیکستان به سوریه را حدود 200 نفر اعلام کرده و می‌گویند: این افراد از سوی گروه‌های مذهبی و با شعار حمایت از اسلام از طریق کشور ثالث فرستاده‌ شده‌اند.

تاجیکستان یکی از کشورهای جامعه همسود است که حضور نمایندگان این کشور در جنگ سوریه آشکار شده است.

بنا به گفته منابع، برخی اتباع روسیه، اوکراین، قزاقستان، قرقیزستان و ازبکستان نیز در این جنگ شرکت داشته و مسئله بازگشت آنان به کشورهای خود، همواره به مهمترین دغدغه ماه‌های اخیر مقامات آسیای مرکزی تبدیل یافته است.
انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها