امروز : پنجشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 14
۰۴:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 85751
تاریخ انتشار: ۱۱ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 12
«عبد الخالق حسن»، تحلیلگر و پژوهشگر امور سیاسی عراق در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بغداد طی سخنانی به بررسی ...

«عبد الخالق حسن»، تحلیلگر و پژوهشگر امور سیاسی عراق در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بغداد طی سخنانی به بررسی اوضاع و شرایط سیاسی جاری در عراق و تغییر و تحولات منطقه‌ای پرداخت.

وی در سخنان خود به نقش کشورهایی همچون ترکیه و عربستان و قطر در عراق پرداخت که طی سال‌های اخیر همواره تلاش داشته‌اند تا پایه‌های ثبات و استقرار این کشور را در ابعاد سیاسی و اقتصادی متزلزل و تضعیف کند.

اما در خصوص نقش ایران در عراق و منطقه حسن گفت: ایران خواهان همزیستی مسالمت آمیز با کشورهای همجوار است و همواره در مبارزه عراق علیه تروریسم یار و یاور بغداد بوده است.

آنچه در زیر می‌آید، مشروح این گفت‌وگو است:

فارس: نظر شما درباره انتخابات پارلمانی اخیر عراق و نتایج به دست آمده از آن چیست؟

حسن: باید گفت روند دموکراتیک در عراق گذار بسیار سخت و مشکلی داشت و این تجربه جدیدی بود که مردم عراق آن را لمس کردند که تجربه آسانی نبود، آن هم برای مردمی که 40 سال حکومتی دیکتاتوری را شاهد بودند. به همین دلیل باید گفت، انتخابات پارلمانی عراق در واقع دوره‌ای آموزشی – عملی برای آموزش و یادگیری اصول و قواعد بازی دموکراتیک است و به نظر من هرچه می‌گذرد، شاهد برگزاری بهتر این نوع از انتخابات خواهیم بود.

اما در خصوص نتایج به دست آمده نیز باید گفت، این نتایج بهتر از دوره‌های پیشین بود و در واقع ارزیابی بود از سیاست‌ها و عملکرد نوری المالکی، نخست وزیر عراق و مخالفان وی؛ چون مالکی با کسب بیشترین آرا و کرسی‌ها و مخالفانش با کسب آرا و کرسی‌های کمتر نشان دادند، چه امتیازی به دولتمردان خود می‌دهند و این به نظر من پیروزی دموکراسی و هواداران و طرفداران آن است.

فارس: وضعیت عراق پس از اعلان نتایج انتخابات و بحث و گفت‌وگو برای انجام ائتلاف‌های سیاسی را چگونه می‌توان ارزیابی کرد؟

حسن: اوضاع فعلی عراق را باید بهتر از گذشته ارزیابی کرد، اگرچه نمی‌توان از برخی چالش‌ها و مشکلات و موانع به راحتی گذشت. هم اکنون صف بندی‌هایی در میان گروه‌ها و نیروهای سیاسی عراقی در راستای تجارب به دست آمده طی 4 سال گذشته به دست آمده و برخی نیز در پی تشکیل ائتلاف‌های جدید برای تحقق اهداف مورد نظر و خدمت به مردم و سرانجام تشکیل حکومت ائتلافی هستند که اکثریت سیاسی منسجم و هماهنگی را در برگیرد.

فارس: پس از انتخابات شاهد بروز بحرانی آشکار میان اربیل و بغداد بودیم که هم اکنون به نظر می‌رسد، پای به مرحله خطرناکی گذاشته است، دلیل این امر در چه چیز ملاحظه می‌کنید؟

حسن: با کمال تاسف رئیس اقلیم کردستان همواره تلاش دارد، خودسرانه و به عنوان رئیس دولتی مستقل از دولت مرکزی عراق عمل کند و در این راه تلاش دارد، نفت را به صورت خودسرانه و بدون موافقت دولت مرکزی صادر کند و این اقدامی مخالف و مغایر قانون اساسی است و این اقدامی بود که حتی واشنگتن نیز آن را محکوم کرد.

فارس: به نظر شما خواسته اربیل از بغداد چیست؟

حسن: اربیل خواهان نفت کردستان برای کردستان و نفت عراق برای همه است. به همین دلیل اقلیم کردستان نمی‌خواهد درآمد نفت کردستان را به خزانه دولت واریز کند تا همه از آن بهره مند شوند، در حالی‌که در همان خواهان 17 درصد از بودجه عمومی دولت است و این براساس قانون اساسی عراق امری مردود است که تاکید می‌کند، ثروت‌های ملی عراق برای همه مردم عراق است.

فارس: چرا اربیل اقدام به صادر کردن نفت اقلیم پس از برگزاری انتخابات و اعلام نتایج کرد؟

حسن: چون مسعود بارزانی به خوبی می‌داند که بخش قابل توجهی از رای دهندگان کُرد مخالف تشدید بحران و اوضاع بین دولت فدرال با حکومت مرکزی هستند و بسیاری از آنها بر این باورند که این بحران‌ و بحران‌های مشابه آن، بحران‌هایی ساخته و پرداخته دست‌های خارجی است، به همین دلیل است که نسبت به انتخابات سال 2010 میلادی شاهد کاهش 30 درصدی آرا داده شده به بارزانی بودیم. در حالی‌‌که حزب رقیب آن یعنی حزب اتحاد ملی کردستان موفق شد، 50 درصد آرا را و کرسی‌های کُردها در پارلمان را به خود اختصاص دهد، چون این حزب خواهان همزیستی مسالمت آمیز و انسجام و هماهنگی با دولت مرکزی به دور از منازعات توجیه ناپذیر است.

فارس: آیا براین باورید که کُردها همگی با صادرات نفت بدون موافقت دولت مرکزی موافق هستند؟

حسن: خیر، دلیل این امر را در پاسخ سوال قبل یعنی کاهش محبوبیت و جایگاه مردمی بارزانی و انتقاد رهبران بارز و برجسته اقلیم کردستان مانند محمود عثمان و عادل مراد، منشی حزب اتحاد ملی کردستان از وی به خاطر پافشاریش بر صادرات نفت اقلیم بدون موافقت دولت مرکزی.

فارس: دلیل تهدیدات مستمر اربیل مبنی بر جدایی از عراق را در چه چیز ملاحظه می‌کنید؟

حسن: تهدید به جدایی از دولت مرکزی اهرم فشاری است که مسعود بارزانی تلاش داشت، از آن برای امتیازگیری از دولت مرکزی استفاده کند و او به خوبی می‌داند که بزرگ‌ترین بازنده این پرونده است، چون در صورت تحقق این جدایی عراق از مشکلات کردستان رهایی می‌یابد و بار 17 درصد نیز از روی بودجه عمومی برداشته می‌شود.

فارس: عراق با چالش‌های بزرگی در پرونده امنیتی مواجه است، چگونه می‌توان به این پرونده رسیدگی کرد؟

حسن: با تشکیل دولت اکثریت و حضور طیف‌های هرچه بیشتر در دولت آینده می‌توان به مقابله با ناامنی و تروریسم پرداخت و در این راه نباید در اندیشه تشکیل دولت مشارکتی پرداخت که طیف‌ها و گروه‌هایی مانند جناح متحدون را در برگیرد که با گروه‌های تروریستی همدست و هم پیمان است. همچنین دولت آینده باید به شکلی قاطع با تروریسم مبارزه کند و حکم اعدام را علیه تروریست‌هایی که در زندان به سر می‌برند، هرچه سریع‌تر به اجرا بگذارد.

فارس: به نظر شما چه کسانی و چرا از تروریسم در عراق حمایت می‌کنند؟

حسن: بازماندگان حزب بعث که به گروه‌ تروریستی داعش ملحق شده‌اند، مهمترین حامیان تروریسم در عراق هستند و معروف است که اغلب اعضای آن را افسران گارد ریاست جمهوری در زمان صدام بودند و هم اکنون آنها تحت عناوین اسلامی و گروه‌های تروریستی مسلحی مانند جند الإسلام، جیش محمد، جیش النقشبندیه و در این اواخر داعش دست به اقدامات تروریستی می‌زنند. اما در خارج عراق حکومت‌هایی مانند عربستان و قطر و ترکیه و همچنین شیوخ عرب حامی این گروه‌ها هستند.

فارس: کشورهایی که به حمایت از تروریسم می‌پردازند، چه منافعی را در عراق دنبال می‌کنند؟

حسن: 3 دلیل در این خصوص می‌توان ارائه داد که اولین آن سیاسی است، منافع عربستان و قطر در این نهفته است که روند دموکراسی در عراق با موفقیت و پیروزی همراه نباشد، چون این کشورها، کشورهایی دیکتاتوری هستند و این ممکن است قیام مردم این مناطق را به همراه داشته باشد.
دلیل دوم و سوم آن، طایفه‌ای و اقتصادی است، مانند ترکیه که همواره تلاش داشته با تضعیف پایه‌های ثبات و استقرار در عراق از این کشور بهره برداری اقتصادی و طایفه‌ای به عمل آورد.

فارس: نقش هریک از کشورهای ترکیه، عربستان، قطر و ایران در عراق را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

حسن: به نقش هریک از کشورهای ترکیه، عربستان و قطر در عراق در سوال فوق پاسخ داده شد. اما در خصوص ایران باید گفت که ایران همواره خواهان آن بوده که با کشورهای همجوار خود روابط مسالمت آمیزی داشته باشد و با عراق همواره در مبارزه با تروریسم همکاری داشته است.

فارس: آیا با نخست وزیری نوری المالکی برای سومین دور موافق هستید؟ دلایل این موفقیت را در چه چیز ملاحظه می‌کنید؟

حسن: من با فردی موافق هستم که اکثریت او را انتخاب کرده باشند و بالطبع حق انتخاب نخست وزیر با جناح و جریانی است که بیشترین آرا را به دست آورده باشد، به همین دلیل من به دلایل زیر با نخست وزیری نوری المالکی موافق هستم، اول آنکه بالاترین آرا را به خود اختصاص داد. دوم اینکه جریان وی 95 کرسی پارلمانی را از آن خود کرده است، سوم اینکه جریان وی موفق شد، بسیاری از جریان‌ها و جناح‌های سیاسی را جذب خود کند، چهارم اینکه مالکی طی 8 سال ثابت کرد که مرد مراحل سخت است و توانست با تروریسم و مشکلات ناشی از آن و همچنین گروه‌های معارض مقابله کند و احترام بسیاری از کشورها از جمله آمریکا و روسیه و انگلیس و چین را برانگیخت.
انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها