امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۰۰:۵۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 85880
تاریخ انتشار: ۱۲ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 21
به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، اسفندیار چهاربند مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران در نشست خبری که امروز ...

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، اسفندیار چهاربند مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران در نشست خبری که امروز در این اداره کل برگزار شد، با اشاره به اینکه در آستانه اتمام فعالیت رسمی آموزش و پرورش در سال 93ـ92 هستیم، اظهار داشت: با برگزاری امتحانات خرداد ماه پرونده سال تحصیلی 93ـ92 بسته خواهد شد، هر چند تا شهریور فعالیت‌ها باید ادامه داشته باشد.

وی با اشاره به فعالیت‌هایی که برای اوقات فراغت دانش‌آموزان در تابستان تهیه شده است، خاطرنشان کرد: برنامه‌های اوقات فراغت تابستان تهران به تصویب رسید و متعاقب آن در فرمانداری برنامه آموزش و پرورش مطرح و مقرر شد، مابقی دستگاه‌های تهران با آموزش و پرورش همکاری کنند و ظرفیت‌ها را در اختیار مدارس قرار دهند.

چهاربند به ثبت‌نام دانش‌آموزان در مدارس اشاره و گفت: خیلی از فعالیت‌های پروژه مهر یک فعالیت درون‌دستگاهی است و آنچه بین ما و مردم فصل مشترک دارد، ثبت‌نام است که همیشه با نقد و پیشنهادات همراه بوده است.

* وجود 5 نوع مدرسه دولتی در پایتخت

مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران با اشاره به وجود تنوع در مدارس دولتی تصریح کرد: 5 نوع مدرسه دولتی که شامل «دولتی عادی»، «نمونه دولتی»، «شاهد»، «هیأت امنایی» و «پرورش استعدادهای درخشان یا سمپاد» در تهران وجود دارد.

وی افزود: در هر کدام از این مدارس نوع پذیرش و ثبت‌نام با دیگری تفاوت دارد علی‌رغم اینکه تمامی آنها دولتی هستند.

چهاربند با اشاره به شیوه ثبت‌نام در مدارس سمپاد و نمونه دولتی، اظهار کرد: به عنوان نمونه پذیرش در مدارس سمپاد و نمونه دولتی طبق اساسنامه و منوط به موفقیت در آزمون ورودی است و این آزمون مرحله‌ای برای ورود به مدارس است.

وی افزود: در مدارس شاهد آزمون وجود ندارد اما اولویت پذیرش بر اساس یکسری ملاک‌ها و معیارها است که وقتی افراد واجد شرایط باشند با توجه به ظرفیت، دانش‌آموز انتخاب می‌شود؛ همچنین در مدارس دولتی عادی به غیر از سکونت در محدوده محل ثبت‌نام، شرط دیگری برای ورود به مدارس دولتی عادی وجود ندارد.

چهاربند به مدارس هیأت امنایی و شیوه ثبت‌نام در این مدارس اشاره کرد و گفت: مدارس هیأت امنایی تقریبا 7 سال است که در کشور و در تهران دایر شده‌اند و 100 واحد در تهران در مقاطع ابتدایی و متوسط اول و دوم وجود دارد؛ ثبت‌نام در این مدارس تا سال گذشته بر اساس محدوده محل سکونت و در صورت عدم تکمیل ظرفیت برگزاری آزمون ورودی بود که امسال این شیوه غیر متعارف تغییر و بر اساس محدوده محل سکونت ثبت‌نام انجام می‌شود.

وی به مدارس غیر دولتی اشاره کرد و افزود: مدارس غیر دولتی در تهران 18 درصد دانش‌آموزان را تحت پوشش دارند که این تعداد دانش‌آموز در حدود 1500 مدرسه در دوره‌های مختلف تحصیلی، تحصیل می‌کنند.

مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران با بیان اینکه امروز شهریه مدارس غیر دولتی تهران به ادارات ابلاغ می‌شود، تصریح کرد: شهریه امسال مدارس غیر دولتی با شهریه‌ای که از زمان تأسیس تاکنون وجود داشت متفاوت است، زیرا هر سال یک درصدی به شهریه سال آینده اضافه می‌شد که مبنایی برای تحلیل و تعیین شهریه‌ها وجود نداشت.

وی افزود: امسال شهریه‌ها مبنای محاسباتی دارد و اینکه چقدر هزینه نیروی انسانی وجود دارد؛ ضمن اینکه فضای آموزشی و قیمت مدرسه در منطقه و محله چگونه است که بر اساس روش‌های متداول بررسی و میانگین این قیمت در مدارس محاسبه شد.

* افزایش میانگین 26 درصدی شهریه مدارس غیر دولتی

چهاربند با بیان اینکه میانگین رشد شهریه در تهران با اجرای این الگو حدود 26 درصد است، گفت: الگوی تعیین شهریه مدارس غیر دولتی در سال جاری متفاوت است و این دستورالعمل به مناطق ابلاغ شد.

* آموزش سوء مصرف مواد مخدر به دانش‌آموزان، والدین و کارکنان

مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران در پاسخ به این پرسش که «با توجه به تفاهم‌نامه مشترک آموزش و پرورش با ستاد مبارزه با مواد مخدر چه فعالیتی برای کاهش آسیب‌های اجتماعی انجام شده است؟»، اظهار داشت: طرح مشترک آموزش و پرورش با ستاد مبارزه با مواد مخدر آغاز شده است.

وی با بیان اینکه 3 محور درباره آموزش سوء مصرف مواد مخدر پیگیری می‌شود، گفت: آگاهی دادن به دانش‌آموزان به واسطه خطرات این موضوع، برگزاری کارگاه‌هایی برای والدین دانش‌آموزان به جهت توانمندسازی برای آموزش سوء مصرف مواد مخدر و آموزش کارکنان، مربیان و مشاوران تربیتی به جهت آگاهی‌دادن و رصد کردن آسیب‌های احتمالی موضوعات پیگیری در این حوزه است.

* آمار ترک تحصیلی دانش‌آموزان پایتخت

چهاربند در پاسخ به این پرسش که چه تعدادی دانش‌آموز در پایتخت ترک تحصیل کرده‌اند؟ خاطرنشان کرد: در دوره ابتدایی گزارشی از ترک تحصیل نداشتیم و در دوره راهنمایی عددی که وجود داشت محسوس نیست و کمتر از 150 نفر تا به امروز شناسایی شده است.

وی افزود: باید در شهریور ماه آمار ترک تحصیل دانش‌آموزان دریافت شود، زیرا این آمار بر اساس ثبت‌نام دانش‌آموزان در مهر 92 و تطابق آنها با اردیبهشت 93 بوده است؛ عدد ترک تحصیل در متوسطه کمتر از 760 نفر از 320 هزار نفر است و آمار قطعی در پایان شهریور مشخص می‌شود.

* علل ترک تحصیل دانش‌آموزان

چهاربند با اشاره به علل ترک تحصیل دانش‌آموزان از مدارس تصریح کرد: بررسی سال‌های گذشته و پژوهش‌های انجام شده نشان می‌دهد که علت ترک تحصیل مربوط به فقر خانواده، اعتیاد پدر و مادر، تعداد اولاد و محله زندگی دانش‌آموزان به لحاظ آسیب‌پذیری اجتماعی مشخص شده است.

به گزارش فارس، مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران در پاسخ به این سؤال مبنی بر اینکه «آیا دریافت وجه در هنگام ثبت‌نام در مدارس دولتی عادی قانونی است؟»، تصریح کرد: در مدارس غیر دولتی هنگامی که شهریه می‌گیرند، مطابق قانون و متعارف است زیرا حق انتخاب با ولی دانش‌آموز است که در مدارس دولتی یا غیر انتفاعی تحصیل کنند، اما در مدارس غیر دولتی مشکل ما اضافه دریافت است و این غیر قانونی بوده و باید با آن مقابله کنیم.

وی با بیان اینکه در سه نوع مدرسه دولتی دریافت وجه تعرفه دارد، اظهار کرد: مدارس شاهد، نمونه دولتی و مدارس سمپاد تعرفه دارند و مصوب است؛ به دلیل خدمات آموزشی و پرورشی مازاد و ساعت مدرسه فعالیت می‌کنند و بابت این مازاد در برنامه درسی هزینه را محاسبه و دریافت می‌کنند؛ افراد هم حق انتخاب دارند.

چهاربند با اشاره به دریافت وجه در دو مدرسه دولتی «هیأت امنایی» و «دولتی عادی» گفت: مدارس هیأت امنایی مجاز هستند کلاس فوق برنامه برگزار کنند و نرخی به منطقه پیشنهاد دهند و وجه آن را از مردم دریافت کنند؛ اما در مدارس «نمونه‌ دولتی»، برنامه فوق‌العاده با برنامه درسی در هم تنیده شده است.

وی در پاسخ به فارس مبنی بر اینکه «شیوه دریافت وجه در مدارس دولتی عادی چگونه است؟»، خاطرنشان کرد: مدارس دولتی عادی قبل از شروع سال تحصیلی اجازه پیش‌بینی کلاس‌های فوق برنامه در طول سال تحصیلی را ندارند و در زمانی که مدرسه آغاز به کار و انجمن تشکیل شد، آنها می‌توانند پس از دریافت مجوز از منطقه اعلام کنند که ثبت‌نام در فوق برنامه انجام و وجه آن نیز دریافت می‌شود.

چهاربند تأکید کرد: غیر از پول کتاب و حق بیمه دانش‌آموز در تابستان و در هنگام ثبت‌نام نباید وجهی از مردم دریافت شود.

وی ادامه داد: هر اخذ وجهی در مدرسه خلاف قانون نیست و اگر ولی دانش‌آموز داوطلبانه در مدرسه کمک کند، مشکلی ندارد.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها