امروز : چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹ - 2020 November 25
۲۲:۵۱
کمک مالی
جنبش
کد خبر: 859
تاریخ انتشار: ۲۳ فروردین ۱۳۹۲ - ساعت ۱۹:۱۶
تعداد بازدید: 189
حسن محمدتبار در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا» در مورد عرضه هلدینگ خلیج فارس، اظهارداشت: در 28 اسفند که عرضه صورت گرفت متقاضیان ...

حسن محمدتبار در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا» در مورد عرضه هلدینگ خلیج فارس، اظهارداشت: در 28 اسفند که عرضه صورت گرفت متقاضیان خرید تا قیمت 500 تومان آماده خرید بودند و تقاضا بیش از حجم عرضه شده وجود داشت.

وی افزود: حدود 1.2 میلیارد سهم برای عرضه تعیین شده بود در حالی که در سیستم برای بیش از 1.3 میلیارد سهم تقاضا وجود داشت، بنابراین تقاضا مناسب بود، اما با توجه به اینکه عرضه در آخرین روز کاری سال گذشته انجام شد، شاید این تصور وجود داشت که سازمان خصوصی‌سازی مجبور به عرضه سهام این شرکت است و امکان عرضه در قیمت‌های پایین‌تر وجود دارد.

وی ادامه داد: این تفکرات وجود داشت و به همین دلیل نتوانستیم با بازار به نتیجه برسیم؛ قیمت عرضه شده برای هر سهم 990 تومان بود اما عرضه و تقاضا به هم نرسیدند و آن عرضه موفقیت‌آمیز نبود.

معاون سازمان خصوصی‌سازی با بیان اینکه امسال با توجه به اینکه این عرضه در 27 فروردین انجام می‌شود شرایط متفاوت خواهد بود، تصریح کرد: در این مدت بازار هم فرصت کافی داشته تا نهادهای زیر مجموعه این هلدینگ را بررسی و ارزیابی مجددی انجام دهد و سازمان خصوصی‌سازی هم با توجه به اینکه تقاضای قیمتی سال گذشته را تجربه کرده این بار هم ارزیابی جدیدی انجام خواهد داد.

به گفته وی در روز سه شنبه تقاضای سامانه و شرایط بازار مد نظر قرار می‌گیرد و متناسب با آن عرضه انجام و معامله صورت گیرد.

محمدتبار در مورد قیمت‌گذاری ارزش سهام هلدینگ خلیج فارس و این مساله که به اعتقاد برخی کارشناسان برای ایجاد جذابیت عرضه باید حدود 25 درصد کمتر از قیمت قبلی، قیمت‌گذاری شود، گفت: معمولا در اغلب بورس‌های جهان قیمت سهام عرضه‌های اولیه که به IPN معروف است، اندکی از ارزش ذاتی آن سهم پایین‌تر است تا برای سرمایه‌گذار جذابیت داشته باشد.

وی تصریح کرد: از این اقدامات همواره صورت می‌گیرد اما فاصله قیمت واقعی سهام نباید با قیمت‌گذاری اولیه فاصله زیادی داشته باشد.

معاون واگذاری و امور سهام سازمان خصوصی‌سازی، با بیان اینکه تمام دغدغه  این سازمان تعیین و کشف قیمت مناسب سهام است، گفت: هدف ما این است که گرانفروشی یا ارزان‌فروشی در عرضه‌ها به وجود نیاید؛ این سهام متعلق به دولت و در واقع برای مردم است و بنابراین سازمان نمی‌تواند پایین‌تر از قیمت واقعی آن عرضه شود.

محمدتبار اظهارداشت: با توجه به بررسی‌های انجام شده و شرایط فعلی بازار سهام، به نظر می‌رسد این بار معامله هلدینگ خلیج فارس قطعی شود.

به گزارش فارس روز سه شنبه 5 درصد از سهام هلدینگ خلیج فارس به حجم یک میلیارد و 239 میلیون و 430 هزار و 697 سهم به ارزش بیش از هزار میلیارد تومان عرضه خواهد شد.

انتهای پیام/م
 
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها