امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۰۷:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 85905
تاریخ انتشار: ۱۲ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 39
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، یک مشاور سابق رئیس‌جمهور آمریکا در زمینه موضوعات هسته‌ای، با بیان اینکه «باراک اوباما» ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، یک مشاور سابق رئیس‌جمهور آمریکا در زمینه موضوعات هسته‌ای، با بیان اینکه «باراک اوباما» نمی‌خواهد مذاکرات هسته‌ای با ایران با انتخابات کنگره ارتباط پیدا کند، می‌گوید اگر قرار باشد توافقی با تهران صورت گیرد، این اتفاق پیش از ماه ژانویه و در زمستان رخ می‌دهد.

«رابرت اینهورن» کارشناس ارشد امور هسته‌ای که با روزنامه صهیونیستی «یدیعوت آحارونوت» گفت‌وگو می‌کرد، در مورد احتمال دستیابی به توافق هسته‌ای با ایران پیش از ضرب‌الاجل 6 ماهه، می‌گوید: «برای قدرت‌ها بسیار دشوار است که پیش از ضرب‌الاجل 20 جولای با ایران به توافقی برسند. دور اخیر مذاکرات، آنطور که انتظار می‌رفت، پیش نرفت. این امید وجود داشت که دستکم برخی از موضوعات اصلی نظیر رآکتور اراک، حل شود، اما این اتفاق نیفتاد.»

وی افزود: «طرفین انتظارات یکدیگر را ارزیابی می‌کنند و به این نتیجه می‌رسند که احتمال دستیابی به توافق اندک است. ارزیابی شخص من این است که آن‌ها وقتی با احتمال پایان مذاکرات روبرو شوند، با تمدید مذاکرات موافقت می‌کنند.»

ایران و گروه موسوم به 1+5 روز سوم آذر سال گذشته به توافق موقتی دست یافتند که طرفین را به مذاکره برای دستیابی به راهکاری جامع، ملزم کرد. بر اساس آن توافق، طرف‌ها تا روز 29 تیر برای رسیدن به این راهکار جامع زمان دارند و در این مدت تهران بخشی از فعالیت‌های هسته‌ای خود را کاهش داده و در مقابل طرف غربی نیز از بار تحریم‌های ایران کاسته است.

با این وجود، اینهورن مدعی است که اکنون گذر زمان به نفع آمریکاست، چراکه کاهش تحریم‌ها آنطور که تهران انتظار داشت، ثمربخش نبوده و «ایرانی‌ها بسیار بیش از این را انتظار داشتند.» این مشاور سابق رئیس‌جمهور آمریکا، می‌گوید با وجود برخی نگرانی‌ها که از احتمال از بین رفتن رژیم تحریم‌ها وجود داشت، اما شرکت‌های بین‌المللی از زمان توافق ژنو بسیار محتاطانه عمل کرده و با تهران وارد معامله نشده‌اند.

وی در مورد وضعیت دولت آمریکا در قبال توافق هسته‌ای، می‌گوید: «از یک طرف، دستیابی به توافق پیش از انتخابات به نفع کاخ سفید نیست. او (اوباما) نمی‌خواهد ایران در طول انتخابات یکی از موضوعات مطرح باشد. از طرف دیگر، این نگرانی وجود دارد که جمهوری‌خواهان در انتخابات سنا به پیروزی برسند.»

اینهورن در بخش دیگری از این مصاحبه بار دیگر همچون مقامات آمریکایی به مسئله موسوم به «زمان گریز» اشاره می‌کند و می‌گوید واشنگتن قصد دارد این زمان را کوتاه کند. به گفته وی، این مسئله تنها از طریق کاهش تعداد سانتریفیوژهای ایران امکان‌پذیر می‌شود.

این در حالی است که تهران با رد هرگونه تلاش برای رسیدن به بمب اتم و با استناد به متن توافق موقت اعلام کرده است که تعداد سانتریفیوژها و میزان غنی‌سازی باید بر اساس «نیازهای عملی» ایران، تعیین شود.

مشاور سابق اوباما در ادامه هرچند می‌گوید واشنگتن مشکلی با ادامه وضعیت فعلی برای یک دوره 6 ماهه دیگر ندارد، اما تأکید می‌کند که «اوباما می‌خواهد نهایتا ظرف یکسال از زمان آغاز مذاکرات، نتیجه‌ای حاصل شود. او این نتیجه را لازم دارد و به شدت از سوی کنگره و اسرائیل تحت فشار است. واقعیت این است که اگر دستیابی به توافق طی یک سال غیرممکن باشد، رسیدن به آن در زمان بیشتر هم غیرممکن است.»

اینهورن در ادامه تلویحا ایران را نیز به استفاده از قوای نظامی تهدید کرده و می‌گوید شک ندارد که در صورت نقض توافقات از سوی تهران، اوباما از اختیارات خود در این زمینه استفاده می‌کند. وی همچنین به رژیم‌صهیونیستی توصیه کرده است که خود را برای بدترین سناریوهای ممکن آماده کند.

انتهای پیام/ق
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها