امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۰۷:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 85961
تاریخ انتشار: ۱۲ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 22
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قم، محمدجواد سلمی‌زاده در نشست علمی سقط جنین از منظر فقه و حقوق با رویکرد مسائل نوظهور که ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قم، محمدجواد سلمی‌زاده در نشست علمی سقط جنین از منظر فقه و حقوق با رویکرد مسائل نوظهور که امروز در مرکز فقهی ائمه اطهار (ع) برگزار شد به تبیین مسائل سقط جنین از دیدگاه پزشکی و حقوقی اشاره کرد و اظهار داشت: سقط جنین از نظر پزشکی زمانی قابل تعریف است که جنین زیر 22 هفتگی پس از لقاح باشد و از لحاظ حقوقی نیز زمانی رخ می‌دهد که خروج جنین در هر مرحله‌ای از رشد جنین صورت می‌گیرد که موازین قانونی خاصی را به دنبال دارد.

وی تصریح کرد: تفاوت دیدگاه در بحث حقوقی و پزشکی در قابلیت حیات و یا عدم حیات جنین مطرح است و اگر از آن زمان خاصی بگذرد دیگر بحث سقط جنین مطرح نیست و باید در ارتباط با مرده‌زایی به بحث نشست.

معاون جهاد دانشگاهی قم ادامه داد: در صورتی که سقط در هر مرحله‌ای چه به صورت عمد و یا غیرعمد صورت بگیرد مرده‌زایی تلقی می‌شود و اگر عملیات سقط در ماه هفتم به بعد صورت بگیرد زایمان نارس و یا زودرس صورت گرفته است که دیگر بحث سقط جنین مطرح نیست.

سلمی‌زاده با بیان اینکه در حال حاضر سقط جنین به دو دسته سقط عمدی و غیر عمدی تقسیم می‌شود گفت: در صورتی که سقط ناخواسته صورت بگیرد بحث خود را دارد و سقط‌‌های عمدی هم جای بحث دارد که به خواسته فرد یا همسرش به دلایلی مطرح می‌شود که اگر قانونی باشد پزشکی قانونی تشخیص می‌دهد و انجام می‌شود.

وی تصریح کرد: در برخی مواقع بارداری ناخواسته صورت می‌گیرد که این بارداری گاهی ناشی از تجاوز به عنف است که قانون در این موارد نظر داده است که باید مورد بررسی قرار گیرد.

معاون جهاد دانشگاهی استان قم با بیان اینکه سقط‌های غیر قانونی بسیار خطرناک است گفت: این سقط‌ها به دلیل اینکه به صورت غیرقانونی شکل می‌گیرد و توسط یک شخص غیرمتخصص در فضایی غیر استاندارد رخ می‌دهد سقط ناامن و ناسالم صورت می‌گیرد که در جهان آمار قابل توجهی را به خود اختصاص می‌دهد.

وی بیان داشت: در صورتی که سقط جنین توسط پزشک متخصص و در فضایی استاندارد صورت بگیرد سقط سالم انجام شده و جان مادر حفظ می‌شود.

سلمی‌زاده اضافه کرد: در صورتی که سن جنین بالا برود سقط جنین بسیار خطرناک می‌شود و گاهی اوقات ممکن است پارگی رحم را با خود همراه داشته باشد.

معاون جهاد دانشگاهی استان قم سقط جنین با شیوه‌های قدیمی را مورد توجه قرار داد و گفت: استفاده از این شیوه‌ها و یا داروهای خارجی که برخی افراد غیرمتخصص توصیه می‌کنند سبب به خطر افتادن جان مادر می‌شود.

وی اضافه کرد: بیشترین مرگ و میر در سقط‌های نا امن رخ می‌دهد و شمار چنین وقایعی بسیار مبهم است و اگر آماری بر سقط جنین به صورت قانونی وجود داشته باشد بیشتر از آمار ذکر شده به سقط غیرقانونی اختصاص دارد و در این ارتباط مستندات و آمار دقیقی وجود ندارد.

معاون جهاد دانشگاهی استان قم ادامه داد: تخمین زده شده سالانه 20 میلیون سقط جنین ناامن در دنیا رخ می‌دهد که 97 درصد آن در کشورهای در حال توسعه به وقوع می‌پیوندد و آمارها حاکی از آن است که سالانه حدود 70 هزار مرگ و میر ناشی از اینگونه وقایع رخ می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه آمار کمترین و بیشترین سقط‌‌‌های صورت گرفته بین سال‌های 1995 تا 2006 بوده است، گفت: در این سال‌ها حدود 45 میلیون سقط جنین صورت گرفته است؛ کمترین میزان در بلژیک و هلند رخ داده و بیشترین آن در کشورهای رومانی و ویتنام بوده است.

سلمی‌زاده مهمترین دلایل اجتماعی که برای سقط جنین مطرح می‌شود را ناتوانی در پرداخت هزینه نگهداری و تربیت کودک، عدم حمایت از سوی پدر، عدم توانایی مالی برای داشتن کودکان اضافی، بیکاری همسر و... ذکر کرد.
انتهای پیام/78005/و40/پ3003
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها