امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۰۹:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 85964
تاریخ انتشار: ۱۲ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 22
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از کاشان به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی این شهرستان، سید علیرضا مروجی اظهار کرد: از ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از کاشان به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی این شهرستان، سید علیرضا مروجی اظهار کرد: از زمان اجرای برنامه غربالگری هیپوتیروئیدی نوزادی از سال 84 تاکنون، بیش از 200 نوزاد مبتلا به کم‌کاری مادرزادی تیروئید در این شهرستان شناسایی شده و تحت درمان و مراقبت قرار گرفته‌اند.

وی افزود: دانشگاه علوم پزشکی کاشان نیز همانند سایر دانشگاه‌ها از اسفند ماه سال 1384 با اجرای این برنامه، موفق به درمان و پیشگیری از عقب‌ماندگی ذهنی در این نوزادان شده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کاشان یکی از علل مهم عقب‌ماندگی ذهنی در نوزادان را کم‌کاری تیروئید ذکر و عنوان کرد: غربالگری کم‌کاری مادرزادی تیروئید در نوزادان به عنوان یک برنامه کشوری در سیستم شبکه ادغام و کلیه دانشگاه‌های علوم پزشکی این برنامه را اجرا می‌نمایند.

مروجی تصریح کرد: با وجود کمبود ید در بدن و خوب کار نکردن غده تیروئید، مقاومت بدن در برابر بیماری‌های عفونی کاهش می‌یابد و عوارض مغزی به شکل کم‌هوشی و ضعف اعصاب پدید می‌آید.

وی یادآور شد: کمبود ید در دوران کودکی سبب کاهش بهره هوشی و عقب‌ماندگی ذهنی، تأخیر یا توقف رشد، ناتوانی جسمی، کم‌کاری تیروئید، اختلالات عضلانی، تکلمی و شنوایی می‌شود.

وی با اشاره به کاهش 13.5 درصد امتیاز بهره هوشی کودکان و خستگی زودرس و کاهش کارایی آنها به دلیل کمبود ید گفت: کمبود ید در بالغان نیز موجب بروز گواتر، کم‌کاری تیروئید و اختلال در اعمال روانی و ذهنی می‌شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کاشان، با اشاره به اینکه آب و خاک کشور ما میزان ید کافی ندارد، تأکید کرد: اگرچه غذاهای دریایی مانند میگو و ماهی آب شور دارای غنی‌ترین منابع ید است اما برای پیشگیری و  کنترل اختلالات ناشی از کمبود ید، مصرف نمک یددار تصفیه شده برای تمام افراد جامعه به ویژه زنان باردار، کودکان، نوجوانان الزامی است.

وی یادآور شد: از مصرف انواع نمک‌های دریاچه، دریا و سنگ نمک به دلیل نداشتن ید و وجود ناخالصی‌ها و فلزات سنگین (سرطان‌زا) مانند سرب و جیوه خودداری شود.

انتهای پیام/2406/ر/ض1002
برچسب ها:
آخرین اخبار