امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۱۶:۵۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 85988
تاریخ انتشار: ۱۲ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 29
به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، دومین میزگرد احیای امر به معروف و نهی از منکر با حضور محمدمهدی شیرمحمدی دکترای ...

به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، دومین میزگرد احیای امر به معروف و نهی از منکر با حضور محمدمهدی شیرمحمدی دکترای اندیشه سیاسی اسلام، حجت‌الاسلام والمسلمین جلال نوری کارشناس امور فرهنگی - اجتماعی سازمان بازرسی کل کشور و حسین پارسایی کارشناس فرهنگی در خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس برگزار شد.

در این میزگرد کارشناسان به ارزیابی از وضعیت موجود، تحلیل و ریشه‌یابی رفتارها و راهکارهای عملی در این زمینه پرداختند.

حجت‌الاسلام والمسلمین جلال نوری، کارشناس امور فرهنگی - اجتماعی سازمان بازرسی کل کشور در این میزگرد اظهار داشت: مقوله امر به معروف و نهی از منکر مهمترین رکن سلامت و پیشرفت نظام فرهنگی و دینی در طول تاریخ بوده است.

وی گفت: حرکت تمام انبیا بر مبنای همین مقوله و برای مبارزه با انحراف و فساد بوده است.

کارشناس امور فرهنگی - اجتماعی سازمان بازرسی کل کشور تصریح کرد: جریان دنیا در مسیر خود همواره دچار انحرافات اخلاقی، سیاسی، اجتماعی و ... می‌شود و باید زمینه اصلاح آن فراهم شود و اسلام در این موارد از سیستم امر به معروف و نهی از منکر کمک می‌گیرد.

وی گفت: امروز که نظام جمهوری اسلامی به جایگاهی رسیده که باید فرهنگ علوی و شیعی را به دنیا نشان دهد و بنا بر آیات قرآن وقتی مؤمنین به قدرت می‌رسند باید دین را احیا کنند بنابراین باید به مقوله امر به معروف و نهی از منکر به عنوان یک مقوله جدی نگریسته شود.

جلالی ادامه داد: وضعیت سیاسی و اجتماعی و نظام اداری با آفت‌های فراوانی مواجه می‌شود و اسلام نسخه کاملی برای مبارزه با آفت‌ها فرستاده که امر به معروف و نهی از منکر یک نسخه کامل است.

وی افزود: آیات متعددی در قرآن کریم آمده که نقد را در فرهنگ دینی تذکر عنوان کرده‌اند مثلاً در یکی از سوره ها آمده که قرآن یک تذکر برای اهل تقواست و خود قرآن با تمام عظمتش نامش به نام ذکر آمده است یعنی تذکر و نقد.

کارشناس امور فرهنگی - اجتماعی سازمان بازرسی کل کشور تصریح کرد: تمام شاکله حرکت بشریت پر از آسیب‌هاست و بهترین نسخه خود قرآن است.

وی گفت: اعتقاد دارم که ما در این زمینه از منظر دینی کمتر توجه کرده‌ایم و اگر با دقت نظر بیشتری توجه می‌کردیم حوزه نقد و حوزه امر به معروف و نهی از منکر را حوزه تذکر می‌دانستیم.

این کارشناس ادامه داد: حوزه امر به معروف و نهی از منکر باید همواره مورد نظر باشد و پیوسته و همیشگی باشد و هر وقت که دچار آفت شدیم آن را در دسترس داشته باشیم.

جلالی با بیان این مطلب که فساد در دستگاه‌هایی رخ می‌دهد که جرأت تذکر در هنگام انحراف وجود ندارد گفت: وقتی فرد فساد و انحراف را می‌بیند اما جرأت تذکر ندارد معلوم است که فساد رخ می‌دهد و بیشترین آسیب‌ها و انتقادات در آنجایی است که باب انتقاد را بسته‌اند.

کارشناس امور فرهنگی - اجتماعی سازمان بازرسی کل کشور اظهار داشت: بابی که در فرهنگ به عنوان نصیحت و تزکیه نفس باب شده باید از ابعاد مختلف مورد بررسی قرار گیرد و باید بحث امر به معروف و نهی از منکر، انتقاد و تذکر دائماً زنده و با شیوه و شگردهای مختلف و بُعدهای هنری همراه باشد تا تأثیرگذار باشد.

وی گفت: متأسفانه ما نتوانسته‌ایم بُعد هنری را باز کنیم و هنر و دین را به هم نزدیک کنیم و اگر شکافی بین جامعه هنری و دینی ایجاد شود جامعه هنری نمی‌داند منابع اسلام چگونه است و آن را از فرهنگ غربی اقتباس می‌کند و در مقابل جامعه دینی که سندیت است هنری ندارد که آن را منعکس کند و در پیاده کردن آن با چالش مواجه می‌شود.

این کارشناس تصریح کرد: ما باید نوع نگاهمان را اصلاح کنیم و زیرساخت‌ها را فراهم کنیم چرا که افراد در مواجهه با رفتارهای شعاری، ابلاغی و تحکمی پس می‌زنند.

جلالی به سریال پایتخت اشاره داشت و گفت: مردم تکیه کلام‌های سریال را گرفتند با اینکه بار فرهنگی این مجموعه کم بود اما برنامه‌هایی داریم که بسیار غنی هستند اما مردم کمتر سراغ آن می‌روند.

کارشناس امور فرهنگی - اجتماعی سازمان بازرسی کل کشور تصریح کرد: منابع دینی و فرهنگی مثل شمشیر طلایی هستند که هیچ جامعه و دینی آن را ندارند و این شمشیر طلا مختص ما شیعیان است اما چگونه می‌شود که جامعه امروز ما در یک سری روشها غلط جلو می‌رود و روش مطلوب را پیش نمی‌گیرد.

وی گفت: اسلام با نگاه مداحانه مخالف است و اگر منبر نیز نگاه مداحانه داشته باشد مردم آن را پس می‌زنند.

جلالی به مسئله بدحجابی اشاره داشت و گفت: روشهای موجود در این زمینه جوابگو نیست و ما باید نسبت به بدحجابی بازنگری داشته باشیم.

وی افزود: متأسفانه ما هیچگاه بدحجابی مردان را ندیدیم و برای بدحجابی خانمها نیز نتوانستیم این مسئله را جا بیندازیم که بدحجابی پایه‌های خانوادگی خود فرد را متزلزل می‌کند.

کارشناس امور فرهنگی - اجتماعی سازمان بازرسی کل کشور با بیان این مطلب که نسل جوان بی‌ارتباط با فرهنگ و رسانه نیست این سؤال را مطرح کرد که آیا ما چند سریال ساخته‌ایم که با زیبایی هنری به فرد بدحجاب این را نشان دهد که با بدحجابی خود زیر پای خود را خالی می‌کنند و همانگونه که فرد بدحجاب زندگی زنی را متزلزل و سست می‌کند زن دیگری نیز با بدحجابی خود می‌تواند زندگی او را از هم بپاشاند.

جلالی گفت: ما در حوزه ترافیک فرهنگ‌سازی کردیم و جواب گرفتیم همین طور در حوزه همیار پلیس؛ اما چرا در حوزه حجاب فرهنگ‌سازی نکردیم؟

کارشناس امور فرهنگی - اجتماعی سازمان بازرسی کل کشور افزود: ما در مقوله بدحجابی تذکر دادیم آن هم تذکر مستقیم و از طرفی بدحجاب‌ها را با بدکاره‌ها مقایسه کردیم و معلوم است که جواب نمی‌گیریم.

وی ادامه داد: زمانی در جامعه تهران می‌توانستیم بگوییم نصف زنان چادری هستند اما امروز تعداد چادری‌ها در اقلیت قرار دارد.

جلالی گفت: ما در حوزه فرهنگ و هنر نتوانستیم این باور را القا کنیم که با حجاب خود فرد و ناموس حفظ می‌شود.

وی به مسئله حیا اشاره داشت و گفت: جامعه‌ای که حیا ندارد دین ندارد و اگر ما بخواهیم در جامعه‌مان اخلاق داشته باشیم و دینمان حفظ شود باید حیا داشته باشیم.

کارشناس امور فرهنگی - اجتماعی سازمان بازرسی کل کشور تصریح کرد: به بدحجاب‌ها نگاه کنید غیرممکن است در محرم قرمز بپوشند چرا که یکسری از هنجارها و ناهنجارها را خوب فرا گرفته‌اند و ما باید در ادامه تعریف‌های هنری و فرهنگی را درست به کار گیریم.

جلالی تصریح کرد: مردم باید خودشان به قضیه حجاب برسند و بتوانند آن را پذیرش کنند؛ چرا که اگر فرهنگ در درون فرد زمینه‌ساز شود و ساختار نیز فراهم شود ما در این امر پیشرفت خواهیم داشت.

کارشناس امور فرهنگی - اجتماعی سازمان بازرسی کل کشور ادامه داد: ما باید هنر و دین را با شیوه‌های خلاقانه الگوسازی کنیم تا جامعه با استقبال نه دستور دنبال آن برود و مشکل ما در این زمینه مشکل عدم ارائه است؛ باید دقت داشت که کلیشه‌های تکراری مردم را از فرهنگ دور می‌کند.

حجت‌الاسلام والمسلمین جلالی خاطرنشان کرد: روزگاری مسجد تنها رسانه بود اما امروز کوچکترین و غریب‌ترین رسانه است و وقتی فرهنگ دینی در حاشیه قرار می‌گیرد و کلیشه‌ای می‌شود دیگر چه می‌توان گفت؛ با اینکه همه چیز در دین نهفته است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها