امروز : چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 13
۱۲:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 86035
تاریخ انتشار: ۱۲ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 192
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس روزنامه آلمانی «تاگه‌بلات» در آستانه سفر «جین آسلبورن» وزیر خارجه لوکزامبورگ به ایران از وی ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس روزنامه آلمانی «تاگه‌بلات» در آستانه سفر «جین آسلبورن» وزیر خارجه لوکزامبورگ به ایران از وی درباره اهداف این سفر پرسید که وی گفت: « دعوت از لوکزامبورگ 90 درصد به این مربوط می‌شود که ما اکنون عضویت غیردائم در شورای امینت سازمان ملل داریم و باعث می‌شود که این سفر، ارزشی بیش از یک سفر رسمی داشته باشد.»

آسلبورن همچنین گفت: «این موضوع (در برنامه سفر) مشخص است. اینکه ما فقط با وزیر خارجه، رئیس‌جمهور و نمایندگان پارلمان دیدار نمی‌کنیم بلکه به اصفهان می‌رویم که به دلیل پیشینه کهن و فرهنگ غنی آن شهرت دارد. این شهر یکی از مناطق مهم برای تحقیقات در ایران است. (همچنین) ما برای بزرگداشت بیست‌وپنجمین سالگرد آیت‌الله خمینی به ایران دعوت شده‌ایم.»

وی در ادامه گفت:« لوکزامبورگ کشوری است که به دلیل اقداماتی که در شورای امنیت انجام داده، برای ایران مهم است.ما همزمان نماینده اتحادیه اروپا و جامعه جهانی هستیم. من معتقدم که در تهران از لوگزامبورگ به عنوان کشوری یاد می‌کنند که می تواند نقش مثبتی برای تغییر در ایران ایفا کند. تا 20 جولای فقط 7 هفته زمان باقی است. کشورهای دارای قدرت وتو (آمریکا،روسیه،چین، فرانسه و انگلیس)‌ و آلمان می‌خواهند تا آن زمان به نتیجه برای حل بحرانی برسند که چندین سال درباره برنامه هسته‌ای ایران ادامه دارد.»

وزیر خارجه لوکزامبورگ درباره موضع کشورش درباره برنامه هسته‌ای ایران نیز گفت: «  این نخستین سفر من در سمت وزیر خارجه به ایران است. تهران حق دارد اورانیوم را برای مقاصد صلح‌آمیز غنی کند.ایران کشوری است که ظرفیت بالایی در زمینه اقتصاد دارد و باید درها در این راستا باز شود اما تا زمانی که همه شرایط آماده نشوند و تحریم‌های جهانی برداشته نشوند، چنین چیزی امکان‌پذیر نیست و لوکزامبورگ می‌تواند در این زمینه نقش مثبتی ایفا کند.»

امکان همکاری با 2 کشور در صورت دستیابی به توافق هسته‌ای دیگر پرسش خبرنگار این نشریه بود. آسلبورن در پاسخ گفت: « طبیعتا من هم تلاش می‌کنم که امکان استفاده از ظرفیت‌های اقتصادی ایران و همکاری با این کشور را در صورتی که همه شرایط در سایه توافق هسته‌ای محقق شود، محیا کنم.در صورتی که فضای ایران از لحاظ اقتصادی باز شود و تحریم‌ها برداشته شوند، لوکزامبورگ یکی از اولین شرکای آن خواهد بود. این موضوعی است که برای من بسیار مهم است.»
انتهای‌پیام/ی
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها