امروز : شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 24
۲۱:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 86039
تاریخ انتشار: ۱۲ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 108
به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «علی خوشرو» تحلیلگر ارشد مسائل بین‌الملل و معاون اسبق وزارت امور ...

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «علی خوشرو» تحلیلگر ارشد مسائل بین‌الملل و معاون اسبق وزارت امور خارجه امروز (یکشنبه) در نشست نگاهی به انتخابات مصر، پیامدهای داخلی و خارجی در محل سایت دیپلماسی ایرانی، با بیان اینکه بدنه مستقل و اجتماعی و نخبگی به دلیل اقدامات مرسی و اخوانی‌ها به تدریج از حاکمیت مصر فاصله گرفتند، گفت: بالا بردن توقعات سیاسی از سوی نخبگان مصری باعث شد که مرسی ضربه بخورد، ضمن اینکه عربستان و امارات هم اخوانی‌ها را تهدیدی ذاتی برای خود تلقی می‌کنند.

وی با بیان اینکه مرسی کسی است که زندان و اقدامات سیاسی را توامان در کارنامه خود داشته است، گفت: السیسی هم متعلق به اردوی نظامیان مصر و تحت فرمانروایی و فرمانبرداری نیروهای امنیتی مصر است.

این تحلیلگر مسائل بین‌الملل با اشاره به اینکه السیسی به دنبال نظامی است که غیر ایدئولوژیک، سکولار و دیکتاتوری باشد، گفت: انتخابات در زمان مرسی کاملا آزاد برگزار شد، در حالی که با برکناری او، انتخابات غیردموکراتیک و دارای وجهه کم دموکراسی انجام شده است.

معاون اسبق وزارت امور خارجه با تاکید بر اینکه هدف از انتخابات اخیر مشروعیت سازی برای ایجاد دیکتاتوری است، خاطرنشان کرد: انتخابات اخیر مصر بازگشت به گذشته و تکیه بر اقدامات نظامی و امنیتی است و مصر راه به پیش رفته خود را در حال بازگشت به عقب است.

وی با بیان اینکه انتخابات در زمان مرسی پس از گشایش سیاسی خاص آن زمان رخ داد ولی انتخابات السیسی پس از سرکوب شدید و دیکتاتوری و حبس وکشتار برگزار شد خاطرنشان کرد: انتخابات در زمان مرسی بدون پشتوانه عربی و منطقه‌ای صورت گرفته بود ولی انتخابات اخیر که منجر به روی کار آمدن ژنرال السیسی با پول و امکانات عربستان و امارات شد، ضمن اینکه این دو کشور اخوان را تهدید حیاتی برای خود می‌دانند و به دنبال خشکاندن ریشه اخوانی‌ها هستند.

این تحلیلگر مسائل بین‌الملل اظهار داشت: انتخابات زمان مرسی رقابتی، شفاف و با حضور همه نیروهای موافق و مخالف و حتی نیروهای نظامی صورت گرفته بود ولی انتخابات السیسی غیر رقابتی و با تحریم اسلام‌گراها و حتی غیراسلام‌گراها رخ داده بود و با حربه نجات مصر سعی کردند  تا مردم را به پای صندوق‌های رای بکشانند.

خوشرو گفت: نتایج انتخابات در زمان مرسی غیرقابل پیش‌بینی بود و حتی به دور دوم هم کشیده شد ولی انتخابات زمان ژنرال السیسی نشان از بازگشت به سیاست قدیم و پیروزی 90 درصدی در انتخاباتی بود که یادآور انتخابات حسنی مبارک در ایام گذشته بود.

معاون اسبق وزارت امور خارجه گفت: انتخابات زمان مرسی مشارکتی، شاد و با فعال‌تر شدن جامعه مدنی صورت گرفته بود ولی انتخابات زمان ژنرال السیسی با شایعه برخورد با مردم در صورت عدم شرکت در انتخابات برگزار شد.

این تحلیلگر مسائل بین‌الملل افزود: در زمان انتخابات مرسی مشارکت طبقه پایین جامعه بسیار بیشتر از مشارکت در انتخابات زمان السیسی بود.

وی گفت: دولت السیسی با مشکل رشد مقاومت اسلامی و بی‌ثباتی سیاسی روبرو خواهد بود چون در کمتر از دو سال اخیر سه رئیس‌جمهور در مصر ساقط شده‌اند.

خوشرو خاطرنشان کرد: از مشکلات فعلی مصر در دولت ژنرال السیسی فساد گسترده، بیکاری زیاد، تورم بالا، کسر بودجه 15 میلیارد دلاری، پرداخت یارانه زیاد، نیاز به سرمایه‌گذاری خارجی‌ و عدم رونق گردشگری است که همه اینها وابسته به امنیت سیاسی و اقتصادی است.

معاون اسبق وزارت امور خارجه گفت: دولت‌های مصر و ترکیه در زمان گذشته با هم متحد بودند و برای حضور در سوریه نیز اقدامات مشترکی را انجام داده بودند ولی در حال حاضر مصر و عربستان برای مقابله با نفوذ ایران متحد شده‌اند و سعی می‌کنند برای مبارزه با اخوان توطئه مشترکی را طراحی کنند.

وی با بیان اینکه مرسی در ایجاد روش‌های دموکراتیک و ایجاد پایگاه اجتماعی و رشد دینی و نیازهای اقتصادی و ساختار سیاسی و نظامی ناتوان بوده است گفت: مرسی با مداخله در امر سوریه و اشتباه در وضعیت استراتژیک آنجا به خود و مصر ضربه زد و با اینکه وقت فراوانی را برای این امر صرف کرد ولی نتیجه‌ای حاصلش نشد.

خوشرو گفت: ناتوانی در جذب افراد ملی و مستقل و عدم به کارگیری بدنه اجتماعی و نخبگان به مرور زمان باعث شد که نخبگان از مرسی فاصله بگیرند.

وی افزود: نخبگان مصر در زمان مرسی توقعات سیاسی جامعه را بالا بردند و با این کار به رئیس‌جمهورشان (مرسی) ضربه زدند و نتیجه نهایی این بالا بردن توقعات سیاسی هم ساقط شدن مرسی بود.

معاون اسبق وزارت امور خارجه گفت: یکی از اشتباهات ژنرال السیسی این بود که با تکیه بر قدرت نظامی و ارتش به دنبال رفع مشکلات اقتصادی و اجتماعی مصر بود در حالی که مصر دچار مشکلات ساختاری است و ژنرال السیسی سعی می‌کند که با تکیه بر کمک مالی عربستان و امارات برای رفع این مشکلات تلاش کند، در حالی که این پول‌ها در کوتاه‌مدت جوابگو است ولی در بلندمدت منافعی را در پی نخواهد داشت.

وی در پایان گفت: ژنرال السیسی با ایجاد اختلال در فرایند سیاسی و مردمی و تشدید دو قطبی شدن بدنه سیاسی و اجتماعی در دوران دموکراسی‌خواهی و حضور نیروهای نظامی در عرصه سیاست، مصر را دچار بحران کرده است.
انتهای پیام/
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها