امروز : چهارشنبه ۱ شهریور ۱۳۹۶ - 2017 August 22
۰۳:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 86047
تاریخ انتشار: ۱۲ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 54
به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «محمدعلی مهتدی»، تحلیلگر ارشد مسائل خاورمیانه در نشست نگاهی به انتخابات ...

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «محمدعلی مهتدی»، تحلیلگر ارشد مسائل خاورمیانه در نشست نگاهی به انتخابات مصر، پیامدهای داخلی و منطقه‌ای در محل سایت دیپلماسی ایرانی امروز (یک‌شنبه) با بیان اینکه اخوانی‌ها به دلیل شهوت قدرت در زمان مرسی سعی کردند با دستگاه امنیتی مصر سازش کنند، گفت: آمریکا و رژیم صهیونیستی و نیروهای امنیتی مصر تحت عنوان گروه هماهنگی امنیتی، روند سیاسی مصر را کنترل و امواج سیاسی آن را هدایت می‌کنند و هر تغییری باید زیر نظر آنان صورت گیرد.

وی با بیان اینکه مصر یک کشور بزرگ و مهم در خاورمیانه و شمال آفریقا محسوب می‌شود که نقش منطقه‌ای خاصی دارد گفت: همه قدرت‌های داخلی و خارجی به دلیل اهمیت مصر برای آنها سعی می‌کنند در تحولات این کشور دخالت کنند.

مهتدی با اشاره به اینکه از زمان انقلاب افسران آزاد در سال 1952 که علیه فاروق صورت گرفت نظامیان در این کشور همیشه در راس کار بوده‌اند افزود: پس از فاروق، جمال عبدالناصر، انور سادات و حسنی مبارک که همگی از فرماندهان ارتش مصر بودند روی کار آمده بودند و قاعده انتخابات ریاست جمهوری پس از سال 1952 در مصر این بوده است که نامزد اصلی باید بیش از 90 درصد از آرا را کسب نماید و رقیب وی هم همیشه نزدیک به یک میلیون رای را از آن خود کرده است.

این تحلیلگر مسائل خاورمیانه خاطرنشان کرد: از زمان امضای قرارداد کمپ دیوید در سال 1978 که توسط انور سادات و سران آمریکا و رژیم صهیونیستی امضا شد گروهی به نام هماهنگی امنیتی بین دستگاه‌های امنیتی مصر، ‌آمریکا و رژیم صهیونیستی تشکیل شد و این گروه تاکنون برای مصر تصمیم‌گیری سیاسی کرده است.

مهتدی افزود: گروه هماهنگی امنیتی مصر، آمریکا و رژیم صهیونیستی با 1.5 میلیون کارمند تصمیم‌گیرنده اصلی و نهایی و خالق امواج سیاسی در مصر هستند و  هرگاه این امواج به نفع آنها نبوده باشد سعی می‌کنند تا با برنامه‌ریزی مناسب روند موجود را تغییر دهند.

وی گفت: اخوانی‌ها به دلیل شهوت قدرت با دستگاه امنیتی مصر در زمان مرسی سازش کردند و این بزرگ‌ترین اشتباه آنان بوده است.

این کارشناس مسائل خاورمیانه اظهار داشت: عمر سلیمان فرمانده امنیتی مصر که اخیرا فوت کرده است در جایی عنوان کرده بود که محال است مصر به دست اخوانی‌ها بیفتد و سعی می‌کنیم که هرگاه اخوانی‌ها قدرتشان بیش از گذشته شود بلافاصله این قدرت را کاهش دهیم.

مهتدی افزود: در منطقه خلیج‌فارس‌، عربستان‌، امارات‌،کویت و بحرین موافق روی کار آمدن ژنرال السیسی و انتخابات اخیر ریاست جمهوری مصر هستند گفت: این کشورها تاکنون کمک‌های سیاسی و مالی فراوانی را به السیسی انجام داده‌اند. ضمن اینکه تنها مخالف منطقه‌ای ژنرال السیسی کشور قطر است که انتقاد از السیسی را بدون واهمه بیان کرده است.

وی خاطرنشان کرد: در خارج از منطقه خلیج‌فارس مسئولان سوری مخالف اخوانی‌ها و موافق روند فعلی مصر هستند. همچنین ترکیه هم به دلیل اخوانی‌بودن دولتمردانش برنامه‌ریزی خاصی برای حمایت و پذیرش موجودیت السیسی انجام داده‌اند. چون اردوغان رسما اعلام کرده است که اگر دولت السیسی از اعدام سران اخوان بپرهیزد هیچ مشکلی را برای به رسمیت شناختن السیسی نخواهد داشت.

این کارشناس مسائل خاورمیانه در ادامه با بیان اینکه مسئولان اردنی تابع نظر آمریکایی‌ها در خصوص پذیرش ژنرال السیسی و موافق وی هستند گفت: عراق و نوری مالکی در خصوص به رسمیت شناختن السیسی پس از انتخابات ریاست جمهوری مصر موضع‌گیری نکردند ولی به نظر می‌رسد که مالکی باید به ناچار واقعیت انتخابات مصر را بپذیرد.

وی به نوع نگاه احزاب و تشکل‌های سیاسی لبنان و فلسطین اشاره کرد و افزود: جناح 14ا مارس که متعلق به سعد حریری است از ژنرال السیسی حمایت کرده و جناح 8 مارس نیز که هسته مرکزیش از حزب‌الله لبنان است از سیاست‌های مرسی به دلیل ایجاد جناح سنی‌ها در برابر مقاومت اسلامی انتقاد داشتند واز وضعیت فعلی مصر حمایت می‌کنند.

همچنین گروه حماس نیز به دلیل محاصره بودن در نوار غزه چون نمی‌تواند با ژنرال السیسی و دولتش به تخاصم بپردازد سعی کرده که در مسائل داخلی کشورهای عربی دخالت نکند و این را تنها راه و موضع خود در قبال مسائل مصر عنوان کرده است.

مهتدی به نوع نگرش روسیه و چین به انتخابات ریاست جمهوری مصر اشاره کرد و گفت: روسیه موافق روی کار آمدن السیسی در مصر است ضمن اینکه سفر وزیر خارجه روسیه به مصر در دو ماه قبل از انتخابات و امضای قرارداد 2 میلیارد دلاری فروش اسلحه خود نشان از حمایت علنی روسیه از ژنرال السیسی است.

همچنین چین از ایجاد مرکزیت قدرت در منطقه خاورمیانه حمایت کرده چون به دنبال نفوذ اقتصادی در آفریقا و نیازمند به جایگاه مصر در آفریقا است.

وی گفت: کشورهای اروپایی از یک طرف از دموکراسی دم می‌زنند و از شواهد دموکراسی ایجاد شده در مصر سخن به میان می‌آورند و از طرف دیگر گروه‌های نظارت اروپایی برای انتخابات ریاست جمهوری به مصر می‌فرستند ولی درنهایت آنها هم مجبور به پذیرش واقعیت سیاسی در مصر خواهند بود.

مهتدی گفت: رژیم صهیونیستی موافق روی کار آمدن السیسی بوده و از انتخابات اخیر مصر حمایت کرده و حتی این امر در پیام ایهود باراک به باراک اوباما در زمینه حمایت آمریکا از السیسی کاملا مشخص است.

این کارشناس مسائل خاورمیانه با اشاره به اینکه آمریکا از روی کار آمدن السیسی در مصر بسیار خوشحال است گفت:منافع مشترکی بین آمریکا و مصر در صحرای سینا وجود دارد چون این دو کشور در آنجا با گروهی به نام انصار بیت‌المقدس درگیر هستند که علیه مصر در نوار غزه فعالیت تخریبی انجام می‌دهند وآمریکا این گروه را در لیست گروه‌های تروریستی قرار داده است.

وی گفت: آمریکایی ها از ژنرال السیسی حمایت کرده و می‌کنند ولی به دنبال صحنه‌سازی در عرصه جهان نیز هستند چون با مصر در حال مبارزه مشترک با تروریسم هستند و ضمن اینکه از دموکراسی مصر حمایت می‌کنند سعی می‌کنند تا افکار عمومی جهان را به دلیل فعالیت‌های مشترک آمریکا و مصر در صحرای سینا علیه گروه‌های تروریستی اقناع کنند.
انتهای پیام/
 
برچسب ها:
آخرین اخبار