امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۱۵:۴۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 86053
تاریخ انتشار: ۱۲ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 122
«جاوید کوهستانی»، کارشناس مسائل سیاسی افغانستان با اشاره به آزادی تنها نظامی آمریکایی که در اسارت طالبان بود در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان ...

«جاوید کوهستانی»، کارشناس مسائل سیاسی افغانستان با اشاره به آزادی تنها نظامی آمریکایی که در اسارت طالبان بود در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در کابل گفت: مذاکراتی با طالبان در کشورهای مختلف از 3 سال پیش به اینطرف آغاز شده که منافع آمریکا در متن این گفت‎وگوها قرار داشته و همواره منافع افغانستان در حاشیه نگه داشته شده است. این در حالی است که آزادی اعضای طالبان انگیزه امتیازخواهی آن‌ها را نیز تقویت می‌کند.

وی افزود: از آن جایی که در این گفت‎وگوها به اهداف و مسائل مطرح‎شده از سوی افغانستان کمتر پرداخته می‎شد و همواره این مذاکرات بر محور مسائل مورد نظر آمریکایی‎ها می‎چرخید، موجی از نارضایتی و انتقاد مقام‌های افغان را نسبت به نحوه برگزاری نشست‎ها و چگونگی طرح موضوعاتی در آن بر می‎انگیخت.

آزادی اعضای رهبری طالبان، انگیزه امتیازخواهی این گروه را افزایش می‌دهد

کوهستانی با اشاره به مبادله اسرا بین طالبان و آمریکا اظهار داشت: برخی به این باورند که آزادی اعضای طالبان، احساس انعطاف بیشتری را در این گروه ایجاد خواهد کرد و در نتیجه آن‌ها به ادامه گفت‎وگوها به شکل بهتری نسبت به گذشته تمایل خواهند یافت این این انتظار خام و خوش‎بینانه است.

وی افزود: معتقدم که آزادی اعضای رهبری طالبان، این گروه را برای کسب امتیازات بیشتر و بزرگ‎تری تشویق می‌کند.

آگاه امور نظامی تأکید کرد: طالبان از این پس در ازای آزادی اتباع خارجی که به گروگان می‎گیرند، خواستار امتیاز سیاسی خواهند شد.

کوهستانی ادامه داد: خانم «چگ»، تبعه فرانسوی که توسط طالبان در پاکستان ربوده شده بود هنوز هم در اسارت این گروه است حال با توجه به دریافت امتیاز طالبان در برابر آزادی یک تبعه آمریکایی اینک در قبال آزادی این تبعه فرانسوی و سایر اتباع خارجی که در اسارت این گروه قرار دارند نیز توقع مبادله زندانیان خود را مطرح خواهند کرد و یا امتیاز سیاسی دیگری خواهند خواست.

آزادی زندانیان مهم طالبان، تمایل آن‌ها به مذاکرات صلح را تضعیف می‌کند

کوهستانی به این باور است که آزادی اعضای ارشد طالبان احساس نیاز طالبان به گفت‎وگو را کاهش می‎دهد و سبب صدمه به روند مذاکرات صلح بین دولت افغانستان و طالبان می‎شود.

این ژنرال پیشین ارتش افغانستان افزود: آزادی زندانیان طالبان که تحقق آن یکی از موجبات دلگرمی این گروه به گفت‎وگوهای صلح را تشکیل می‎داد، محقق شده و اینک این گروه برای حاضر شدن بر سر میز مذاکره توقعات بیشتری خواهند داشت.

بنابراین روند گفت‎وگوهای طالبان با دولت افغانستان را با دشواری‎هایی بیشتری روبرو خواهد کرد.
انتهای پیام/.
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها