امروز : شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 24
۱۲:۳۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 86055
تاریخ انتشار: ۱۲ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 15
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در کابل، «آمنه افضلی»، وزیر کار و امور اجتماعی افغانستان امروز (یکشنبه) در گرامیداشت ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در کابل، «آمنه افضلی»، وزیر کار و امور اجتماعی افغانستان امروز (یکشنبه) در گرامیداشت از روز کودک در کابل اظهار داشت که 6.5 میلیون کودک افغان در سراسر این کشور از آموزش بازمانده‌‌اند.

به گفته افضلی، کودکان سنگ بنای یک جامعه را تشکیل می‎دهند و توجه خاص به آن‌ها، ضامن جامعه مترقی و پیشرفته است.

وی افزود که 1.9 میلیون کودک و نوجوان افغان بین سن 6 تا 17 سال در سراسر افغانستان مشغول به کار هستند، که 1.2 میلیون نفر از آن‌ها کارهای شاقه انجام می‌دهند.

به گفته وزیر کار و امور اجتماعی افغانستان از این تعداد 17.4 درصد آن‌ها را پسران و 9.4 درصد را دختران تشکیل می‌دهند.

افضلی تصریح کرد: فقر خانواده‎ها، ازدواج قبل از وقت، نبود زمینه کار در افغانستان از جمله چالش‎هایی است که کودکان نمی‎توانند به آموزش و پرورش دست یابند.

وی افزود: وزارت کار و امور اجتماعی افغانستان با همکاری اداره صندوق بین‌المللی پول سازمان ملل متحد؛ ستادها و برنامه‌هایی را در جهت کاهش مشکلات کودکان و نوجوانان بویژه برای جلوگیری از ازدواج پیش از وقت را در سراسر این کشور آغاز کرده است.

افضلی خاطرنشان کرد که یکی از مهمترین مشکلات و موانع در جامعه افغانستان، ازدواج‎های اجباری است که سبب مشکلات بسیاری می‌شود؛ در دین اسلام هم رضایت 2 طرف برای ازدواج شرط است بنابراین راه اندازی برنامه‌ای بمنظور تطبیق احکام اسلامی و محو رسوم ناپسند کمک کننده است.

به گفته وزیر کار و امور اجتماعی افغانستان، هم اکنون 46 درصد از دختران این کشور قبل از سن 18 سالگی و 15 درصد قبل از سن 15 سالگی به اجبار ازدواج می‌کنند.

در همین حال اداره صندوق بین‌المللی پول سازمان ملل این گونه ازدواج‎ها را در افغانستان نقض حقوق کودکان دانسته و تاکید می‌کنند که کم توجهی به این مساله سبب محرومیت دختران این کشور از آموزش و پرورش می‎‌شود.

«واصل نور مهمند»، معاون وزارت کار و امور اجتماعی نیز در این مراسم گفت که در سال 1392 از حدود 2 هزار و هشتصد و 88 مورد خشونت علیه کودکان که به ثبت رسید؛ حدود 2 هزار و 363 مورد آن علیه پسران و 525 مورد خشونت علیه دختران صورت گرفته است.

با این حال افغانستان از کشورهایی است که زمینه ایجاد اشتغال برای شهروندان این کشور وجود ندارد و بسیاری از خانواده‌ها فرزندان خود را برای کار به کشورهای خارجی می‌فرستند در نتیجه بسیاری از آن‌ها نیز از آموزش بازمی‌مانند.
انتهای پیام/.
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها