امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 20
۲۱:۱۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 86071
تاریخ انتشار: ۱۲ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 34
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه «المانیتور»، مقامات آمریکایی تلویحا اشاره کرده‌اند که اگر ایران در ادوار آتی ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه «المانیتور»، مقامات آمریکایی تلویحا اشاره کرده‌اند که اگر ایران در ادوار آتی مذاکرات هسته‌ای با «رویکردی واقع‌بینانه» حضور نیابد، برای تمدید گفت‌وگوها برای یک دوره 6 ماهه دیگر، آمادگی دارند.

در حالی که تنها 2 ماه تا ضرب‌الاجل اعلام شده در توافق موقت باقی مانده، منابع ایرانی و آمریکایی به «المانیتور» گفته‌اند که تهران و واشنگتن در سال جاری میلادی هنوز هیچ مذاکره‌ دوجانبه‌ای خارج از قالب گفت‌وگوهای 1+5، نداشته‌اند. یک کارشناس آمریکایی که اخیرا توسط یک مقام کاخ سفید در جریان مذاکرات قرار گرفته، می‌گوید دلیل این موضوع احتمالا این است که واشنگتن تصور می‌کند که تهران باید مواضع خود را تعدیل کند.

یک مقام آمریکایی روز جمعه در این مورد گفته است که ایالات متحده باید ببیند که «آیا دیدگاه واقع‌بینانه‌تری (از جانب ایران) را در مورد اینکه باید به کجا برسیم، مشاهده می‌کنیم یا نه... ما منتظر پاسخ نمانده‌ایم، بلکه بحث‌ها در جریان است.»

منابع آمریکایی همچنین گفته‌اند که واشنگتن ممکن است در ادامه از کانال مذاکرات مستقیم وارد شود، اما تاکنون این اتفاق نیفتاده است. روزنامه «وال‌استریت ژورنال» نیز دو هفته قبل گزارش داده بود که آمریکا ممکن است به زودی تیم دیپلماتیک خود مأمور رایزنی مستقیم با تهران کند.

یکی از افرادی که در جلسه توجیهی روز جمعه یک مقام آمریکایی حضور داشته، به «المانیتور» گفته است که این مقام آمریکایی تلاش کرده تا انتظارات را پائین آورد و در مجموع «فکر نمی‌کرد که این توافق (تا پایان ضرب‌الاجل) صورت گیرد.»

با این حال، مقام آمریکایی مورد استناد «المانیتور» در مورد اینکه آیا نیازی به تمدید مهلت مذاکرات وجود دارد یا نه، گفته است که «هنوز به آن مرحله نرسیده‌ایم» که بشود در این مورد صحبت کرد.

بر اساس توافق موقتی که روز سوم آذر پارسال میان ایران و اعضای دائم شورای امنیت به علاوه آلمان در شهر ژنو به دست آمد، طرفین با پذیرش تعهداتی، روز 29 تیر را به عنوان ضرب‌الاجل دستیابی به راهکار جامع تعیین کردند. در توافق موقت، یکبار تمدید 6 ماهه مذاکرات هم پیش‌بینی شده است.

دو طرف بعد از پایان دور تازه مذاکرات که دو هفته پیش در وین برگزار شد، از عدم پیشرفت مناسب گفت‌وگوها خبر دادند. ایران می‌گوید «زیاده‌خواهی‌های طرف مقابل» مسیر پیشرفت را با مانع مواجه کرده است. منابع خبری مطرح شدن بحث توان موشکی را اصلی‌ترین مسئله مورد مخالفت ایران اعلام کرده‌اند. تهران تأکید کرده است که بر سر موضوعات دفاعی خود، مذاکره نمی‌کند.

انتهای پیام/ق
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها