امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۲۱:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 86090
تاریخ انتشار: ۱۲ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۱۳
تعداد بازدید: 173
به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مرتضی سرمدی قائم مقام وزارت امور خارجه امروز (دوشنبه) در همایش بین‌المللی ...

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مرتضی سرمدی قائم مقام وزارت امور خارجه امروز (دوشنبه) در همایش بین‌المللی امام خمینی (ره) و سیاست خارجی که در محل دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه در حال برگزاری است، با بیان اینکه در حال تلاش هستیم تا اندیشه تابناک فقه سیاسی جهان اسلام در خصوص عدم تولید و استفاده از سلاح کشتار جمعی در جهان را گسترش دهیم، گفت: طبق فتوای مقام معظم رهبری و فقه سیاسی حضرت امام خمینی (ره) که نشأت گرفته از فقه سیاسی اسلام است، مجاز به تولید و استفاده سلاح‌های کشتار جمعی نیستیم.

وی در ادامه با بیان اینکه جنگ عادلانه سه پایه دارد، عنوان کرد: پایه اول جنگ عادلانه این است که باید منشأ جنگ عادلانه باشد و پایه دوم جنگ عادلانه هم در خصوص روش جنگی عادلانه است.

قائم مقام وزارت امور خارجه سومین پایه جنگ عادلانه را ختم این جنگ به صورت عادلانه عنوان کرد و افزود: در اسلام هر جنگی مجاز نیست و فقط جنگی مجاز است که دارای ضوابط عادلانه باشد و باید آن جنگ هم به صورت عادلانه ختم شود.

سرمدی خاطرنشان کرد: در اسلام و دیدگاه امام خمینی (ره) انسان دارای کرامت است و هیچ کس حق ندارد حق طبیعی حیات را از کسی سلب کند، چون انسان است که همه صفات الهی خدا را با خود دارد.

وی گفت: نگاه اسلام به طبیعت و محیط‌ زیست مقوله‌ای نیست که انسان فکر کند هر کاری خواست می‌تواند انجام دهد، چون محیط‌ زیست مهد پرورش انسان به عنوان خلیفة‌الله است و حتی انسان هم نمی‌تواند یک درخت را قطع کند، چرا که پیامبر اکرم(ص) فرمودند که قتل درخت مساوی با قتل نفس است.

قائم مقام وزارت امور خارجه در ادامه اظهار داشت: مسلمانان نباید به گونه‌ای عمل کنند که دشمنان اسلام طمع نفوذ به سرزمین اسلامی را پیدا کنند.

سرمدی با بیان اینکه طبق شیوه جنگ عادلانه حتماً باید بین نظامیان و مردم عادی که نقشی در جنگ ندارند تبعیض قائل شویم، گفت: ما نمی‌توانیم در جنگ ابزاری را به کار ببریم که فرقی بین مردم عادی و نظامی قائل نیست و سلاحی را استفاده کنیم که تفاوتی را بین سرزمین نظامی یا محیط‌ زیست انسانی در نظر نمی‌گیرد.

قائم مقام وزارت امور خارجه با اشاره به اینکه طبق فقه سیاسی حضرت امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری مجاز نیستیم برای ترساندن دشمن از ابزار کشتار جمعی استفاده کنیم، افزود: متأسفانه برخی قدرت‌های جهانی خود را مجاز به تولید و به کارگیری و استفاده و انباشت هر نوع سلاح کشتارجمعی می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: چون قرار نیست که دشمن را با استفاده از سلاح کشتار جمعی بترسانیم پس نمی‌توانیم و مجاز نیستیم که از هر سلاحی استفاده کنیم و نمی‌توانیم سلاحی را استفاده کنیم که محیط‌ زیست را تخریب می‌کند و بین افراد عادی و نظامی تبعیضی قائل نمی‌شود.

سرمدی با تأکید بر اینکه برای پاسخ به کینه و عداوت دشمنان اسلام باید متناسب با آن امر پاسخ دهیم، گفت: باید بدانیم که سلاح‌های شیمیایی، میکروبی و هسته‌ای هیچ‌گاه ابزاری متناسب برای پاسخگویی به تجاوزات دشمن نیست و این امر در فقه سیاسی اسلام و حضرت امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری کاملاً شفاف و عیان بیان شده است.

وی افزود: در جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، بغداد از سلاح‌های شیمیایی و گازهای شیمیایی اعصاب و خردل استفاده کرد که در همان زمان هم حضرت امام خمینی(ره) مجوز استفاده از سلاح‌های شیمیایی را صادر نکردند.

قائم مقام وزارت امور خارجه در ادامه اظهار داشت: در ۲۰ سال اخیر شاهد جریانی سیاسی و تبلیغاتی خاص که در حال نشر سوء ظن علیه جمهوری اسلامی ایران بوده هستیم که عنوان می‌شد تهران در حال حرکت به سمت تولید سلاح هسته‌ای است.

سرمدی گفت: سم‌پراکنی جهت‌دار توسط جریان سیاسی و اطلاعاتی در سطح جهانی آنقدر گسترده بود که برخی نخبگان جهان هم تحت تأثیر قرار گرفتند، ولی علی‌رغم این فضا و انواع و اقسام تهدیدات نظامی رسمی و عیان، فتوای مقام معظم رهبری مبنی بر منع تولید، انباشت و به کارگیری سلاح‌های کشتار جمعی و از جمله سلاح‌های هسته‌ای صادر شد که کاملاً منطبق بر چارچوب فقه سیاسی حضرت امام خمینی (ره) بوده که این امر هم نشأت گرفته از فقه سیاسی جهان اسلام است.

قائم مقام وزارت امور خارجه با اشاره به اینکه دشمنان جهان اسلام با استفاده از حربه‌های مختلف تبلیغاتی سیاسی سعی می‌کنند تا جلوی پیشرفت تکنولوژی و گسترش علم در جهان اسلام را بگیرند، گفت: دشمنان به بهانه تولید سلاح هسته‌ای به دنبال توقف روند پیشرفت جهان اسلام هستند.

سرمدی خاطرنشان کرد: با نگاه عمیقی به فتوای مقام معظم رهبری در حرام اعلام کردن سلاح هسته‌ای، باید تلاش کنیم تا اندیشه تابناک این فتوای سیاسی در جهان بیشتر گسترش پیدا کند تا آثار تخریبی تولید، انباشت و استفاده و به کارگیری سلاح‌های کشتار جمعی در جهان و محیط ‌زیست روشن شود.

سرمدی افزود: نباید اجازه دهیم اندیشه زلال امام خمینی (ره) زیر سایه این تبلیغات سیاسی و سازمان‌های اطلاعاتی و جاسوسی دشمن مغفول باقی بماند، زیرا تبلیغات آنها برای متوقف کردن رشد علمی کشور است.

قائم مقام وزارت امور خارجه در ادامه و در پاسخ به سوالی درباره مواضع ایران در خصوص حمله نظامی آمریکا به افغانستان، گفت: از همان ابتدا ایران بهانه‌ آمریکا برای حمله به افغانستان را تحت هیچ شرایطی نپذیرفت. در حمله به افغانستان مردم بیگناه و چند برابر قربانیان ۱۱ سپتامبر، کشته شدند. 

وی با ذکر این نکته که تروریسم با حمله آمریکا به افغانستان نه تنها از بین نرفت بلکه به کشورهای همسایه نیز گسترش یافت، عنوان کرد: در حال حاضر افراط‌گرایی به یک معضل تبدیل شده و حمله آمریکا به افغانستان توجیهی برای یک تعداد جنگ‌طلب در داخل آمریکا بود.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها