امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۰۲:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 86099
تاریخ انتشار: ۱۲ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۱۳
تعداد بازدید: 20
محمد سالاری در بازدید از خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در این زمینه گفت: یکی از مشخصات بارز شورای چهارم نسبت به سه دوره قبل، رویکرد ...

محمد سالاری در بازدید از خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در این زمینه گفت: یکی از مشخصات بارز شورای چهارم نسبت به سه دوره قبل، رویکرد کارشناسی شورا و ورود کارشناسی و جدی به موضوعات تخصصی است. این رویکرد از سوی هر دو طیف اصولگرا و اصلاح طلب شورا دیده می شود. 

وی ادامه داد: یکی از نقاط قوت برجسته شورای چهارم این است که پس از بیش از سه دوره که از عمر نهاد شورا می گذرد، می خواهیم به جامعه و مردم بگوییم که به آن بلوغ فکری، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی رسیده ایم که دو گروه سیاسی  می توانند در یک شورا در کنار یکدیگر برای منافع شهر و شهروندان کار کنند.

سالاری افزود: این اتفاق در هشت ماه گذشته در شورای شهر تهران رخ داده و برای مثال ما می بینیم که رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورا با وجود اینکه در جریان انتخاب شهردار به قالیباف رای داده، از حق شهروندان و شورا کوتاه نمی آید و پافشاری می کند تا شهردار بپذیرد که باید امور را اصلاح کند.

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورا اضافه کرد: شورای چهارم با ورود کارشناسی به موضوعات، در حال ریل گذاری مناسب برای سازوکارهای نظارتی است. شورا توانست رویکرد و سازوکارهای جدید نظارتی را در مدیریت شهری ایجاد کند.

وی در ادامه گفت: مهمترین اتفاقی که به عنوان یکی از اعضای شورا می توانم از آن به عنوان دستاورد شورای چهارم نام ببرم، تقویت نظارت اجتماعی است. ما دیگر خواب راحتی را برای متخلفان متصور نیستیم و این صرفا ناشی از نظارت اجتماعی است. من شخصا روزانه 50- 40 پیامک از کسانی دریافت می کنم که نمی شناسم که با آدرس و ذکر مشخصات، تخلفات شهری را گزارش می کنند و این مهمترین فرصتی است که شورا توانست ایجاد کند.

سالاری با تاکید بر اینکه کمیسیون شهرسازی در تقویت نظارت اجتماعی نقش موثری داشت، خاطرنشان کرد: لغو مجوز پروژه ایران زمین به عنوان نماد تخلف بابک زنجانی به عنوان کسی که شهرت جهانی داشت، نماد مبارزه با تخلف بود که کمیسیون معماری و شهرسازی شورا بدون توجه به این مسائل، توانست این مجوز را لغو کند و به دنبال آن مجوز باغ معنوی لغو شد.

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورا با ذکر مثال هایی از موارد نظارت شورای شهر گفت: تهرانگردی روزهای جمعه مسجدجامعی که به حفاظت از بافت تاریخی انجامیده، ورود جدی به بحث ایجاد معاونت منابع انسانی که 17 عضو شورا به آن اعتراض کردند، رسیدگی به ماجرای آتش سوزی خیابان جمهوری، واژگونی اتوبوس اسکانیا و... همه ناشی از تقویت نظارت اجتماعی است.

سالاری در ادامه گفت: ما برای اولین بار توانستیم نظارت خود را در حین اجرا عملی کنیم. در فرایند صدور پروانه ساخت و ساز، کارگروه نظارتی مطابقت مصوبات شوراهای معماری مناطق شهرداری با مفاد طرح تفصیلی برای اولین بار ایجاد شد؛ در حالی که بسیاری از مدیران شهری نمی دانستند که می توان چنین کاری انجام داد. اما ما با نام کاربری و رمز عبوری که به عنوان اعضای شورا داریم، به این روند ورود کردیم و می توانیم تخلفات را به شهردار، شورا و شهرداران مناطق رونوشت بدهیم.

وی اذعان داشت: البته در این مسیر، شاهد مقاومت شهرداران مناطق به دلیل کاهش درآمدزایی بوده ایم، در حالی که شخصا معتقدم درآمدزایی صرفا از راه تخلف ایجاد نمی شود و لازم نیست اضافه اشکوب به متولیان ساخت و ساز بدهیم تا درآمدزایی کنیم؛ زیرا بسیاری از پرونده هایی که در شوراهای معماری مناطق مطرح می شود، با توجیه درآمدزایی و بدون توجه به مصالح شهر مثل ترافیک، آلودگی، سرانه های خدماتی و ... مطرح می شود.

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورا تاکید کرد: اگر یک موضوع را تبدیل به دغدغه مسئولان، دانشگاهیان و مردم نماییم، درآمد لازم برای آن حوزه خودبخود ایجاد می شود. برای مثال آلودگی هوا دغدغه شورای شهر بود و شهرداری اعلام کرد اگر اطلاعات را بدهیم، به موضوع رسیدگی می کند. مجلس شورای اسلامی نیز طرح جامع کاهش آلودگی هوا را تصویب کرد و این موضوع تبدیل به دغدغه کشور شد و نتیجه آن شد که وزیر نفت به شورا آمد و گفت هر چقدر بودجه برای توسعه حمل و نقل عمومی لازم است، دولت بدون محدودیت می پردازد. همچنین کارگروه هشتم با عنوان کارگروه بررسی مسائل و مشکلات کلانشهرها به ویژه تهران در دولت تشکیل شد.

وی افزود: شورای چهارم در تبدیل معضلات شهر تهران به دغدغه روز موفق بوده و این کار با یک شتاب تصاعدی که دیگر در اختیار شورا هم نیست، در حال انجام است و در این زمینه رقابتی بین اعضا و کمیسیون های شورا در طرح مسائل شهر ایجاد شده است.

سالاری ضمن برشمردن برخی از دستاوردهای کمیسیون معماری و شهرسازی شورا گفت: بودجه حوزه ماموریت های شهرسازی و معماری در سال 93 چند برابر شد، طرح های موضعی و موضوعی به عنوان طرح های سطح سوم در دستور کار قرار گرفت، زیرا به رغم اینکه این طرح ها بر اساس مطالعات و پژوهش های متعدد طراحی شده و سقف اجرای آنها سال 90 بوده، هیچ یک اجرا نشده اند. زیرا متاسفانه شهرداری در گذشته بیشتر به دنبال پروژه هایی بوده که نمود ظاهری داشته اند.

وی افزود: اما خوشبختانه شهردار تهران شورای راهبردی ارتقای کیفی شهر تهران را ایجاد کرده که شخصا در راس آن قرار گرفته و همه معاونان شهرداری، مدیران برخی سازمان ها و بنده به عنوان عضو حقیقی در این کمیسیون عضو هستیم. البته پیشنهاد داده ایم آقای ترکان به عنوان نماینده نظام مهندسی و آقای حناچی به عنوان نماینده شورای عالی شهرسازی و معماری در این شورا عضو باشند. اما شکل گیری شورایی با این ترکیب در جایی که معاونت شهرسازی شهرداری سال ها به یک اداره کل زیر مجموعه معاونت مالی و اداری تقلیل یافته بود، دستاورد مهمی است که ناشی از پیگیری شورای چهارم است.
انتهای پیام/ 
برچسب ها:
آخرین اخبار