امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۱۰:۵۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 86128
تاریخ انتشار: ۱۲ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۱۳
تعداد بازدید: 18
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس‌،مراسم تودیع و معارفه مصطفی امیدی مدیر سابق دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس‌،مراسم تودیع و معارفه مصطفی امیدی مدیر سابق دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی وزارت ارشاد با علی اصغر سید‌آبادی مدیر کل جدید دقایقی پیش در ساختمان فجر وزارت ارشاد با حضور سید عباس صالحی معاون فرهنگی برگزار شد.

* صالحی: دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی عقبه فکری و پژوهشی معاونت فرهنگی

بر اساس این گزارش سیدعباس صالحی معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم اظهار داشت: دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی وزارت ارشاد از آن بخش‌های قابل توجه و حساس در ذهنم بود که از ابتدای حضورم به آن توجه خاص داشتم و تصورم این بود اینجا نقطه‌ای است که به عنوان عقبه فکری و پژوهشی می‌تواند در خدمت معاونت فرهنگی باشد. اما در ابتدای ورود با یک علامت سوال مواجه شدیم که آیا این دفتر می‌ماند و یا ادغام می‌شود و یا باید چه انتظاراتی داشته باشیم.

صالحی با بیان اینکه تلاش‌هایی صورت گرفت که به میزان قابل توجهی هم زمان برد توضیح داد: دوستان مطالعاتی انجام دادند و تلاش‌هایی نیز صورت گرفت اما این امور زمان قابل توجهی برد بحث‌های ساختاری گاهی به نقطه‌ای می‌رسد که برگردان آن به عقب کار ساده‌ای نیست معمولا وقتی کاری به این نقطه می‌رسد عقب‌گردش کار آسانی نخواهد بود چرا که فرایند تصویب را گذرانده است ولی در این مسیر با اهتمام و حسن نگاه وزیر ارشاد پس از چند ماه تثبیت دفاتر و از جمله دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی اتفاق افتاد و از این جهت خیال ما جمع شد که می‌توان با یک عقبه فکری امور را ادامه داد. 

معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه دفتر مطالعات با توجه به شرح وظایف چند مسئولیت اساسی دارد تصریح کرد: اموری انجام می‌شده اما در دوره جدید باید با تلاش مضاعف‌تری امور دیگری در کنار آنها دنبال شود نکته مهم طرح و برنامه‌های سالانه و میان مدت است. انتظار  داریم به عنوان دفتر طرح و برنامه ورود کرده و برنامه‌ها را ارزیابی کند و حتی در مراحلی نیز کمکی به تدوین نهایی نماید. اما وظیفه دوم نظارت و ارزشیابی از اجرای برنامه‌هاست چرا که ما برنامه‌های متنوعی داریم این که خروجی آن چیست و یا با چه سیاست‌هایی صورت گرفته و یا با تغییراتی همراه بوده یا نه این ارزشیابی باید به خوبی صورت گیرد زیرا مجری نباید ناظر باشد و نیازمند نظارت است.

صالحی گفت: نظارت باید در مجموعه دیگری رقم بخورد و این از وظایف دوم دفتر مطالعات شمرده می‌شود اما محور سوم بحث فعالیت‌ها و مطالعات علمی و پژوهشی که در حوزه فرهنگ و حیطه وظایف معاونت فرهنگی یعنی نشر و چاپ به آن نیازمندیم.

این مقام مسئول در معاونت فرهنگی گفت: اگر فعالیت‌های فرهنگی امروز پشتوانه مطالعات و مباحث علمی را نداشته باشد حرکت‌های بی‌چشم‌انداز و بر دور خود خواهد بود ما باید به یک پشتوانه علمی و مطالعاتی متکی باشیم. امروز در حوزه‌های مختلف نیازمند جمع‌بندی هستیم و در عرصه‌های فرهنگی خصوصا چاپ و نشر نیازمند توجه به بحث اقتصاد و فرهنگ مشاهده می‌شود. این مهم مسائل مختلفی دارد که پیشینه آن مطالعات علمی است.

صالحی در بخش دیگری از سخنان خود به دیپلماسی فرهنگی نشر نیز اشاره کرد و گفت: ما در حوزه فرهنگ به دیپلماسی فرهنگی فعال نیازمندیم در مورد افغانستان همین اواخر و در نمایشگاه کتاب تجربه‌ای را شروع کردیم که نباید محدود شود در حیطه ایران فرهنگی نگاه گسترده‌ای را مدنظر داریم تا مبادلاتی در حوزه فرهنگی و چاپ و نشر انجام شود. 

به گفته معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بحث ترویج کتاب و کتابخوانی یکی از دغدغه‌های جدی رهبر انقلاب است ایشان بارها و بارها به این مسئله به عنوان یک مسئله اساسی توجه نشان دادند دیگر بزرگان هم همچنین، پس باید مطالعات جدی اتفاق افتد و قدم‌های رو به جلو پس از مطالعات برداریم زیرا بحث ترویج کتاب و کتابخوانی از این طریق قابل دسترسی است تا شاخص‌ها نشان دهد این ایده‌ها درست بوده یا نه.

این مقام مسئول به موضوع آینده‌پژوهی در حوزه چاپ و نشر نیز اشاره کرد و از آینده‌نگری به عنوان نیاز این حوزه سخن گفت و افزود: آینده‌پژوهی در حوزه چاپ و نشر و مسئله‌شناسی و اولویت‌شناسی حوزه فرهنگ از جمله محورهای مورد نیاز پژوهشی در معاونت فرهنگی است که پشتوانه علمی را می‌طلبد.

صالحی ضمن اشاره به اینکه وظیفه سوم دفتر مطالعات در کنار برنامه‌ریزی میان مدت سالانه و نظارت حوزه مطالعات علمی و پژوهشی خاطر نشان کرد: این حوزه می‌تواند عقبه فکری معاونت را تکمیل کند.

صالحی وظیفه چهارم را بحث حمایت از طرح‌ها و تالیفات ارزشمند برشمرد و وظایف دیگری را مدنظر داشت که گفت وظایف دیگری هم هست که مهمترین آنها در این چهار محور خلاصه می‌شود قبلا این نگاه بوده و در حال حاضر مورد تاکید بسیار است که اقتضای آن بازآرایشی است.

معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن تقدیر از فعالیت‌های مصطفی امیدی طی 6 سال در دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی او را فردی بی‌حاشیه و دارای ویژگی‌های مثبت فراوان خواند و توصیفات را اینگونه ادامه داد که ویژگی‌های فراوان دیگری در آقای امیدی وجود دارد اما ما در وزاتخانه در خدمت ایشان خواهیم بود و از تجاریش بهره می‌بریم.

در انتصاب‌ها علقه سیاسی ندارم

صالحی در ادامه سخنان خود  اشاره‌ای هم به واکنش‌های رسانه‌ها نشان داد و با این ادبیات که همکاران بنده باید چند ویژگی داشته باشند توضیح داد: آشنایی و تخصص نسبت به حوزه کاری و تجربه پیشینی همچنین عدم دخالت علقه‌های خاص سیاسی در حوزه‌های کاری از مهمترین ویژگی‌هاست.

بنده در نشست خبری اولم نیز عرض کردم فرد فرهنگی هستم نه چپم نه راست، از همه نیروها استفاده خواهم کرد و هر نیرویی که قابلیت کار را داشته باشد از او بهره می‌برم از این اعتقادم عقب‌نشینی نمی‌کنم حتی اگر برخی از رسانه‌ها هم تیتر بزنند که یک مدیر احمدی‌نژاد سه حکم گرفت باز هم از کسانی که آمادگی کار داشته باشند استفاده خواهم کرد چرا که این حرکت به نفع نظام و انقلاب است.

به گفته وی احساس من این بوده و هست که کشور می‌تواند از نیروهای خود استفاده حداکثری کند این مهم به نفع انقلاب و جریان رشد کشور و حرکتی است که الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت آن را دنبال می‌کند چارچوب‌های کلان مورد توجه من است لذا با این نگاه با مدیران همکاری داشتم البته برخی نیروهای قدیمی بودند و تنها آرایش‌ها عوض شده و در موارد محدودی نیروی جدید تزریق شده است برداشتم این بوده و هست که مدیریت‌های جدید نقطه صفر نیست نقطه تداوم هستند و باید از مجموعه ذخایر و استعدادهای سازمانی استفاده کرد ممکن است نیروی مدیریتی دور قبل در این دوره هم باشد یا نیروی جدید بیاید اما این تعبیر را بارها گفته‌ام که من مشابه یک سرمربی‌ام که نیروی خود را به جلو و عقب می‌برد اما به معنی آن نیست که تیم را از صفر شروع کند.

صالحی تصریح کرد: ممکن است این سیاست برای عده‌ای سخت باشد که چرا از نیروهای قدیمی استفاده می‌شود حقیقت این است من به عنوان عنصر فرهنگی برای تعریف چپ و راست قرار نمی‌گیرم و با آن مشکل دارم از نیروهایی که احساس کنم استعداد دارند استفاده می‌کنم.

* امیرزاده: معاونت امور فرهنگی به دنبال شفاف سازی فعالیت‌های فرهنگی است

همایون امیرزاده، مشاور علمی، فرهنگی و مدیریتی معانت امورفرهنگی در این جلسه با اشاره به اقدامات معاونت امور فرهنگی در دوره جدید گفت: معاونت امور فرهنگی در دوره جدید در پی آن بوده است تا فعالیت‌های این معاونت را شفاف کند. در اولین گام برای اولین بار هیات خرید کتاب معرفی شدند. همچنین در دومین گام مصوبات شورای خرید کتاب بر روی سایت قرار گرفت.
وی افزود: امروز هم مدیرکل دفتر مطالعات، برنامه‌ریزی و کتابخوانی پس از چند ماه تلاش معرفی شد و امید می‌رود تا با حضور آقای علی اصغر سید آبادی شاهد تحول در حوزه پژوهش و برنامه‌ریزی در حوزه فرهنگ باشیم.

*سید آبادی: برنامه‌ریزی‌های فرهنگی باید بر اساس سندهای بالادستی انجام شود

علی اصغر سید آبادی در مراسم معارفه خود به عنوان مدیرکل دفتر مطالعات، برنامه‌ریزی و کتابخوانی با اشاره به اهمیت این دفتر گفت: هر نوع برنامه‌ریزی در حوزه فرهنگ نیازمند داشتن تصویر دقیقی از شاخص‌های فرهنگی و چشم انداز موجود است. باید چالش‌ها و مسایل را شناسایی کنیم و پس از شناسایی مسائل به برنامه‌ریزی اقدام کنیم. برای این کار نیازمند همکاری دوستان داخل و خارج از مجموعه وزارت ارشاد هستیم زیرا در غیر این صورت باعث اتلاف منابع خواهیم شد.

وی افزود: با توجه به کمبود منابع و محدودیت منابع نیازمند آن هستیم برنامه‌ریزی‌ها با توجه به سندهای بالا دستی انجام شود. امیدورام که با حمایت آقای صالحی و با توجه به نگاه پژوهشی که در دوره جدید حاکم شده است بتوانیم عملکرد خوب و قابل قبولی داشته باشیم.
  انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار