امروز : پنجشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 22
۱۱:۳۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 86137
تاریخ انتشار: ۱۲ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۱۳
تعداد بازدید: 118
به گزارش خبرنگار جامعه فارس، رجبعلی خسروآبادی امروز در نشست خبری که به بهانه رأی دیوان عدالت اداری به نفع میراث فرهنگی برای سرای دلگشا در بازار تهران ...

به گزارش خبرنگار جامعه فارس، رجبعلی خسروآبادی امروز در نشست خبری که به بهانه رأی دیوان عدالت اداری به نفع میراث فرهنگی برای سرای دلگشا در بازار تهران برگزار شد، اظهار داشت: میراث فرهنگی استان تهران با کمک معاونت شهرسازی شهرداری دو ماه فرصت دارد تا ضوابط بناهای واجد ارزش میراث فرهنگی را تدوین کند و سپس به کمیسیون فرهنگی شورای شهر ارائه دهد.

وی ادامه داد: این ضوابط پس از تصویب کمیسیون فرهنگی در شورای شهر تهران نیز به تصویب خواهد رسید.

مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس مبنی بر اینکه پیش‌بینی برای اجرایی شدن ضوابط ساختمان‌های واجد ارزش میراث فرهنگی چه زمانی است، گفت: بسته تشویقی انشاءالله تا قبل از پایان امسال اجرایی خواهد شد.

وی به نمونه‌ای از این ضوابط اشاره کرد و گفت:‌یکی از آنها تراکم مازاد میراث فرهنگی برای ساختمان‌های واجد ارزش است، یعنی به طور مثال اگر ساختمانی طبق ضوابط میراث فرهنگی باید 10 متر باشد و طبق طرح تفصیلی می‌تواند 17.5 متر ساخته شود، ما در این تراکم مازاد میراث فرهنگی اجازه می‌دهیم مالک، این مقدار 7.5 متر را بجای اینکه روی بنای میراث فرهنگی بسازد، در تهران در ساختمان دیگری که محدودیت میراث فرهنگی ندارد، ساخت و ساز انجام دهد.

خسروآبادی درباره رأی جدید دیوان عدالت اداری درباره سرای دلگشا در محدوده بازار تهران نیز اظهار داشت: اعتراض میراث فرهنگی به ساخت و ساز در سرای دلگشا مورد تأیید دیوان عدالت اداری قرار گرفته و مالک این سرا تنها می‌تواند برای این ساختمان 10.5 متر ارتفاع داشته باشد.

وی اتفاق رخ‌داده برای دلگشا را محصول بخشی‌نگری دستگاه‌ها عنوان کرد و گفت:‌ پیش از این هر کدام از دستگاه‌های متولی، کار خود را انجام می‌دادند، اما طی سال گذشته قوه قضائیه، شهرداری،‌ شورای شهر و میراث فرهنگی هماهنگی‌هایی را با هم دارند که خوشبختانه منجر به دفاع از میراث فرهنگی می‌شود و اتفاقی که در رأی دیوان عدالت اداری به نفع میراث فرهنگی افتاد، نشان می‌دهد که مسئولان خود را موظف به حفظ میراث فرهنگی می‌دانند.

مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران یادآور شد: در دادگاه اول دیوان عدالت رأی کمیسیون ماده 5 را لغو کرده بود و مالک می‌توانست با ارتفاع بیشتری ساخت‌ و ساز انجام دهد که خوشبختانه در دادگاه دوم این رای نقض شده بود.

وی تصریح کرد: اگر چنین اتفاقی برای سرای دلگشا رخ نمی‌داد، از این پس مابقی مالکان بناهای تاریخی به خود اجازه دست‌درازی در این بناها را می‌دادند.

مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران تاکید کرد: باید برای تغییر کاربری ساختمان‌های واجد ارزش کمک کنیم تا مالکان خودشان را موظف به حفظ این بناهای تاریخی بدانند.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه میراث فرهنگی در کشور اولویت نیست، گفت: ما در سال گذشته تنها 698 میلیون تومان برای حفظ میراث فرهنگی در تهران اعتبار داشتیم که اگر این رقم حتی به 200 میلیارد تومان هم برسد، باز هم نمی‌توانیم به طور کامل از میراث فرهنگی حفاظت کنیم. باید کاری کنیم تا مردم خود را موظف به حفاظت از میراث فرهنگی بدانند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها