امروز : جمعه ۴ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 23
۲۲:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 86163
تاریخ انتشار: ۱۲ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۲۱:۴۵
تعداد بازدید: 30
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس محمودی در نشست خبری با موضوع سیاست‌های افزایش جمعیت که در خبرگزاری نسیم برگزار شد گفت: به دنبال افزایش کمی و ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس محمودی در نشست خبری با موضوع سیاست‌های افزایش جمعیت که در خبرگزاری نسیم برگزار شد گفت: به دنبال افزایش کمی و کیفی جامعه هستیم به شرط آنکه همراه با بازدهی و کیفیت باشد چرا که زمانی افزایش جمعیت باعث افزایش تولید ملی می‌شود که بازده جمعیت انسانی مثبت شود.

وی ادامه داد: از سال 71 در برنامه‌های ثبت احوال به این نتیجه رسیدیم که به طور متوسط به ازای هر زن 6.5 فرزند به 4 فرزند در سال 90 خواهیم رسید و در همان سال متوجه آن شدیم که باید سیاست‌های افزایش جمعیت در پیش گرفته شود.

وی افزود: در همان زمان به نوعی تذکر دادیم و رسماً در سازمان ثبت‌احوال هشدار‌هایی داده شد اما به دلیل اینکه دستگاهی برای رصد مطالعات جمعیتی نداشتیم و سازمان ثبت احوال و آمار فقط وظیفه تولید آمار را دارد این موضوع مورد توجه قرار نگرفت.

محمودی گفت: اشکالی که وجود دارد این است که باز فراموش می‌کنیم که دستگاهی برای رصد وجود ندارد و هر کس برای خودش برنامه‌ریزی می‌کند و ما به عنوان موسسه مطالعاتی از طرح‌های مجلس بی‌خبریم.

رئیس موسسه مطالعات و مدیریت جامع جمعیت کشور تصریح کرد: قرار نیست هر یک از دستگاه‌ها به صورت مستقل وارد عمل شوند بلکه باید رصد مستمر بر روی تحولات جمعیتی انجام شود و این برنامه‌ها توسط ستاد راهبری متمرکز شود.

وی گفت: در سال 71 با وجود هشدارهای داده شده موسسه‌ای برای رصد وجود نداشت به همین دلیل در سال 72 قانون تنظیم خانواده را بدون توجه به این هشدارها تصویب کردیم و محدودیت فرزند چهارم را گذاشتیم چون رصد جمعیتی مناسبی وجود نداشت.

رئیس موسسه مطالعات و مدیریت جامع جمعیت کشور گفت: این در حالی است که سازمان‌های بین‌المللی ما را تشویق کردند که باروری را کاهش دهیم به طوری که شیب کاهش باروری در 25 سال گذشته در ایران بیش از تمام کشورها بوده است.

محمودی تصریح کرد: نرخ باروری از 6.5 درصد به 1.7 درصد کاهش یافت و این یعنی در زمان سالمندی شیب افزایشی تندی را خواهیم داشت.

وی گفت: در سال 56 و در اعلامیه حقوق بشر در تهران بحث آزادانه، آگاهانه و ارادی برای فرزند‌آوری خانواده‌های ایرانی تصویب شد بنابراین اگر اکنون سازمان‌های بین‌المللی ادعا می‌کنند که ما با سیاست‌های افزایش جمعیت این حق را از خانواده‌ها می‌گیریم اشتباه است چرا که نه اجباری در میان است و نه محرومیتی برای خانواده‌ها در پی دارد.

وی گفت: ما کشور جوانی نیستیم و وارد دوره میانسالی شده‌ایم چرا که سن سالمندی را بالای 70 سال می‌دانیم. همچنین پنجره جمعیتی که بین 15 تا 64 سال است اگر 70 درصد جمعیت کشوری در این گروه سنی باشد خوب است اما در سال‌های آینده چون ایران ورودی کمتری به این پنجره خواهد داشت و خروجی آن زیاد خواهد شد می‌توانیم نتیجه بگیریم رشد جامعه سالمندی را خواهیم داشت.

وی ادامه داد: نرخ سالمندی 3.5 برابر نرخ موالید در کشور است پس با انبوهی از جمعیت سالمندی مواجه می‌شویم و پنجره جمعیتی در کشور در حال بسته شدن است و این وظیفه دولت‌ها را سخت‌تر می‌کند چون سن اشتغال بیشتر می‌شود و خطر بیکاری هم وجود دارد.

رئیس موسسه مطالعات و مدیریت جامع جمعیت کشور با اشاره به نرخ خالص تجدید نسل در کشور گفت: اگر نصف موالید پسر و نصف آن دختر باشد نرخ خالص تجدید‌ نسل به دست می‌آید این در حالی است که در کشور به ازای هر 100 تولد 52 پسر و 48 دختر به دنیا می‌آید.

وی گفت: نرخ باروری نیز در کشور 1.8 است و سن باروری در زنان 15 تا 49 سال است در نتیجه 30 تا 40 سال آینده پنجره جمعیتی بسته می‌شود و 25 سال آینده پنجره باروری بسته خواهد شد.

محمودی گفت: هر یک سال تاخیر در تصویب سیاست‌های تشویقی افزایش جمعیت به تدریج پنجره باروری و جمعیت را در کشور بسته می‌کند. به طوری که سالی 250 تا 300 هزار زنی که در سن باروری قرار دارند به سن یائسگی می‌رسند و نمی‌توانند فرزند بیاورند.

وی در مورد تبلیغات انجام شده برای افزایش جمعیت گفت: مستقیماً نمی‌توان این موضوع را تبلیغ کرد بلکه باید آن را برای نخبگان تشویق کرد بنابراین تبلیغاتی که مستقیم، تند و دستوری داده می‌شوند را قبول نداریم و تا زیرساخت‌ها آماده نشوند تأثیری نخواهد داشت. همچنین تشویق‌های مالی لازم است اما کافی نیست.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها