امروز : پنجشنبه ۲ آذر ۱۳۹۶ - 2017 November 23
۰۴:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 86168
تاریخ انتشار: ۱۲ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۲۱:۴۵
تعداد بازدید: 126
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس مراسم ولادت فرخنده پرچمدار کربلا حضرت ابوالفضل العباس (س) صبح امروز (دوشنبه) در وزارت امور ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس مراسم ولادت فرخنده پرچمدار کربلا حضرت ابوالفضل العباس (س) صبح امروز (دوشنبه) در وزارت امور خارجه و با حضور مرتضی سرمدی قائم مقام و معاونان و جمعی مدیران و کارکنان وزارت خارجه از جمله اعضای تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان و همچنین ایثارگران و جانبازان این وزارتخانه برگزار شد.

عباس عراقچی معاون حقوقی و بین الملل وزارت امورخارجه در این مراسم طی سخنانی دستاوردهای بزرگ کشور را مرهون مقاومت ملت بزرگ ایران در مقابل همه تحریم‌ها و فشارهای ظالمانه دشمنان و فداکاری‌ها و رشادت‌های ایثارگران، شهدا و جانبازان دانست.

وی با تبریک اعیاد شعبانیه و همچنین گرامیداشت یاد و خاطره بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره) افزود : این رشادت‌ها و جانبازی‌های مردم ایران تحت هدایت حضرت امام (ره) و تداوم این مسیر تحت رهبری داهیانه مقام معظم رهبری تضمین کننده تداوم سرافرازانه مسیر استقلال، امنیت، عزت و شرف و تداوم بخش دستاوردهای علمی و فناوری کشور است و ما همه مدیون این جانبازی‌ها و جانفشانی شهداء و جانبازان به خصوص شهدای عرصه فناوری هسته‌ای و نبرد دیپلماتیک هستیم.

عراقچی با مرور روند تلاش‌های ایران برای دستیابی به انرژی و فناوری صلح‌آمیز هسته‌‌‌ای از آغاز تاکنون و مقاومت مردم و مسئولین کشور در دور‌ه‌های مختلف برای تداوم پیشرفت صنعت هسته‌‌ای کشور و حفظ و تثبیت حقوق مشروع و مسلم کشورمان در بهره‌مندی از این فناوری از جمله غنی‌سازی ، به تشریح روند مذاکرات در دوره‌های مختلف پرداخت و تاکید کرد: در این مسیر مردم شریف و دلاور ایران در مقابل موج سنگین تحریم‌ها و فشارهای همه جانبه دشمن مقاومت کردند و علیرغم این فشارها پیشرفت صنعت هسته‌‌ای کشور تثبیت شد.

وی افزود : آنچه ما را به این نقطه کنونی رساند، مقاومت و ایثارگری مردم در مقابل تحریم‌ها بود.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای این روند مذاکرات را صرفا بحث بر سر غنی‌سازی ندانست، بلکه از آن بعنوان جنگ اراده‌ها یاد کرد و افزود : ایران با عزت و اقتدار بر مواضع اصولی و انقلابی برای حفظ حقوق مشروع خود از جمله غنی‌سازی پافشاری کرد و اراده خود مبنی براینکه ایران زیر بار سلطه و حرف زور نمی رود را اثبات کرد.

وی بر ضرورت نگاه کلان به روند مذاکرات و توافقات حاصله از دریچه پذیرش خواست و اراده ملت ایران از سوی طرف مقابل و در قالب جنگ اراده‌ها تاکید کرد و افزود : این طرف مقابل بود که مجبور شد بدون تحقق خواسته‌های اصلی خود یعنی تعلیق غنی‌سازی که در قطعنامه‌های شش‌گانه شورای امنیت بر آن پافشاری  می‌کرد و با زیرپاگذاشتن خطوط قرمز خود، حق ذاتی و غیرقابل تفکیک ایران در غنی‌سازی را بر اساس NPT، مورد پذیرش قرار دهد.

وی با اشاره به خاطره تاریخی از مخالفت آیت الله مدرس با قرارداد استعماری وثوق الدوله در سال 1919 که در ابتدای آن تصریح شده بود انگلستان حق حاکمیت ایران را  به رسمیت می‌شناسد ، افزود : آیت الله مدرس در صحن علنی مجلس در آن زمان دلیل مخالفت خود را وجود همین بند در ابتدای آن عنوان و تاکید کرده بود انگلیس کیست که حاکمیت ما را برسمیت بشناسد! این مساله مثل این است که کسی بیاید و به من بگوید من سیادت شما را برسمیت می شناسم!

عراقچی  تاکید کرد : فناوری هسته‌ای از جمله غنی‌سازی بر اساس معاهدهPNT  از حقوق مسلم و ذاتی و غیرقابل انفکاک برای همه کشورها از جمله جمهوری اسلامی ایران است و ما هرگز بدنبال  به رسمیت شناختن این حق از سوی طرف مقابل نبودیم، چرا که این حق وجود دارد، چه آنها به رسمیت بشناسند چه نشناسند. آنچه ما از آنان می‌خواهیم احترام به اجرای این حق و عدم مخالفت و کارشکنی است که در توافق ژنو محقق شده و انشاء الله در توافق‌نهایی هم محقق خواهد شد.

وی در پایان با اشاره به ابراز ناتوانی رئیس جمهور آمریکا در مقابله با برنامه هسته‌ای ایران، افزود : میز مذاکره هسته‌ای صحنه تبلور عزت، استقلال و افتخار کشور و مردم مقاوم ایران است و این همه مرهون رشادت و ایثارگری مردم به خصوص ایثارگران، شهدا و جانبازان است.

در ابتدای این مراسم مالکی رئیس مرکز هماهنگی امور ایثارگران وزارت امورخارجه ضمن تبریک اعیاد شعبانیه به همه ایثارگران به خصوص جانبازان وزارت خارجه و تجلیل از رشادت‌ها و ایثارگری ایشان، از تلاش‌ها و زحمات تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای تقدیر کرد.

جابر انصاری یکی از سفرای جانباز کشورمان نیز در این مراسم در سخنانی با تاکید بر نقش ایثارگران در عرصه دفاع مقدس و همچنین عرصه دیپلماتیک در دفاع از کشور و نظام اسلامی‌، بر حمایت ایثارگران از تلاش‌های دستگاه دیپلماسی برای دفاع از حقوق ملت ایران در عرصه‌های بین المللی تاکید کرد.

در خلال این مراسم گروه بین المللی سرود و توشیح ذکر با اجرای قطعات زیبای دینی و آیینی در مدح ائمه اطهار (ع) و ذکر نام‌های مبارک حضرت امام حسین (ع)، حضرت سجاد (ع) و حضرت عباس (س) فضای جلسه را معنویت و صفای بیشتری بخشیدند.

در پایان این مراسم ایثارگری‌های جانبازان وزارت امور خارجه از سوی مرتضی سرمدی قائم مقام این وزارت‌خانه مورد تجلیل و تقدیر قرار گرفت و یاد و خاطره همه شهدای انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی به خصوص دانشمندان هست‌ه‌ای و دیپلمات‌های شهید کشورمان گرامی داشته شد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار