امروز : چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 21
۰۴:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 8617
تاریخ انتشار: ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۰۸:۳۰
تعداد بازدید: 110
به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز خانه ملت و در ادامه ...

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز خانه ملت و در ادامه رسیدگی به جزئیات بودجه 92 با پیشنهاد راه‌اندازی بورس ارز با 58 رای موافق، 113 رای مخالف و 16 رای ممتنع از 218 نماینده حاضر در جلسه، مخالفت کردند.

در این جلسه محمد قسیم عثمانی نماینده بوکان در مجلس در سخنانی به عنوان اولین مخالف پیشنهاد مطرح شده اظهار داشت: بازار بورس برای کالاهای حقیقی تشکیل می‌شود، با تشکیل بازار بورس ارز، قیمت ارز افزایش می‌یابد. کسی که ارز در اختیار دارد و به بازار ارائه نمی‌کند، قاچاق کرده است حالا شما برای همین افراد قاچاقچی بازار بورس ارز تشکیل می‌دهید؟

وی با بیان اینکه شایعه ایجاد بورس ارز قیمت ارز را افزایش می‌دهد، گفت: با تشکیل بازار بورس ارز مردم سرمایه‌هایشان را از بانک‌ها خارج کرده و ارز می‌خرند. به این ترتیب سپرده‌ها به بازار ارز سرازیر می‌شود.

عثمانی خاطرنشان کرد: زمانی که تقاضا برای خرید ارز افزایش یابد، نقدینگی کشور به سمت ارز سرازیر می‌شود و قیمت ارز به شدت افزایش می‌یابد در حالی که نقدینگی باید در مسیر تولید قرار گیرد اما با راه‌اندازی بورس ارز، نقدینگی را به سمت بازار ارز سرازیر می‌کنیم و با کمبود منابع ارزی مواجه می‌شویم.

در ادامه این جلسه احمد توکلی نماینده تهران نیز در سخنانی به عنوان دومین و آخرین مخالف پیشنهاد راه‌اندازی بورس ارز در بودجه 92، گفت: تصویب این پیشنهاد برای کشور خطرات جدی به دنبال دارد.

وی افزود: بازار بورس را برای کالاهایی می‌توان تشکیل داد که عوامل دخالت کننده در بورس کوچک باشند. 67 میلیارد دلار ارز در ردیف‌های بودجه قرار گرفته است، واگذاری بازار ارز ایران که بزرگترین تقاضا کننده و عرضه کننده آن دولت است، امکان پذیر نیست.

توکلی تصریح کرد: کشور ما ارز فیزیکی در اختیار ندارد، واگذار کردن ارز به بازار یعنی افزایش یافتن قاچاق و همچنین این مسئله موجب رانت ارزی شده و این رانت به عده‌ای خاص خواهد رسید.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها