امروز : سه شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۵ - 2017 January 24
۱۹:۳۶
ادموند
کمک مالی
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 86171
تاریخ انتشار: ۱۲ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۲۱:۴۵
تعداد بازدید: 70
«همام حمودی» رئیس کمیسیون روابط خارجی پارلمان عراق در گفت‌وگو با خبرنگار بین الملل خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس درباره نتایج ...

«همام حمودی» رئیس کمیسیون روابط خارجی پارلمان عراق در گفت‌وگو با خبرنگار بین الملل خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس درباره نتایج انتخابات عراق و چشم انداز تشکیل دولت جدید در این کشور گفت: ملت عراق با مشارکت خوبی که در انتخابات داشت ثابت کرد که ضد تروریسم و آشوب‌گری است و علی‌رغم شرایط سخت ناشی از حضور شبه نظامیان همه طرف‌ها می‌خواهند در حاکمیت آینده عراق حضور فعال و مشارکت داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه مردم برای مقابله با تروریست‌ها در غرب این کشور دست به کار شده‌اند، تصریح کرد که در مناطق الانبار که تروریست‌ها تحرک داشتند اکنون عشایر و سیاسیون با همراهی مردم علیه داعش و تروریست‌ها وارد عمل شده‌اند که این مسئله وحدت ملی در عراق را تقویت کرده است.

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه با توجه به نتایج بدست آمده چه چشم اندازی برای انتخاب نخست وزیر جدید عراق وجود دارد هم اظهار داشت که اکنون وحدت نظری درباره اینکه نخست‌وزیر جدید از درون هم‌پیمانی‌ ملی باشد،‌وجود دارد که این مورد قبول کردها و اهل سنی است ولی اکنون مشکل درون خود همپیمانی ملی است که آیا می‌توانند به یک نظر مشترک درباره نخست‌وزیر آینده برسند.

این عضو پارلمان عراق با اشاره به اینکه در حال حاضر درباره انتخاب نخست وزیر جدید عراق در میان احزاب و جریانات سیاسی شیعیان چندین نقطه‌نظر وجود دارد، افزود: اکنون تلاش می‌شود تا نقطه نظرات در میان مجموعه گروه‌های شیعی به هم نزدیک شود و ساختار همپیمانی ملی تقویت شود که اگر به این نقطه رسیدیم، شرایط نخست‌وزیر آینده، التزامات وی و چگونگی و همکاری وی با همپیمانی ملی مشخص می‌شود.

همام حمودی در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا نوری مالکی نخست‌وزیر عراق خواهد ماند یا خیر،‌اظهار داشت که اشخاص متعددی برای نخست‌وزیری مطرح می‌شوند ولی گزینه قوی‌تر مالکی است اما در میان گروه‌های شیعه ملاحظاتی وجود دارد که با احترام به شخص مالکی تأکید دارند که مصلحت نیست که برای سومین دوره، 12 سال نخست‌وزیر باشد چرا که این چنین القا می‌شود که در عراق انتقال قدرت مسالمت‌آمیز وجود ندارد.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار