امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۰۱:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 8618
تاریخ انتشار: ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۰۸:۳۰
تعداد بازدید: 75
موسی‌الرضا ثروتی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در پاسخ به این پرسش که از متغیرهای اصلی لایحه بودجه، نرخ ...

موسی‌الرضا ثروتی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در پاسخ به این پرسش که از متغیرهای اصلی لایحه بودجه، نرخ ارز و قیمت نفت در بودجه چگونه دیده شده است؟، افزود: قیمت ارز در اختیار بانک مرکزی قرار دارد و به میزان سهم دولت از محل فروش ارز از درآمدهای نفتی به اندازه قیمت محاسباتی هر دلار 2450 تومان به حساب دولت برای بودجه واریز می‌شود و درصورتی که نرخ تسعیر ارز بیش از این رقم باشد، افزایش آن درآمد به حساب خزانه کشور واریز می‌شود.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس افزود: اگر قیمت ارز بالا رود مازاد آن به خزانه واریز می‌شود، این ارز در اختیار دولت است، حال ممکن است از طریق اتاق مبادلات ارزی یا از طرق مختلف عرضه شود و در اختیار متقاضیان قرار گیرد.
ثروتی افزود: یعنی یک رقم محاسباتی برای تبدیل ارز نفتی به ریال برای بودجه به اندازه هر دلار 2450 تومان در نظر گرفته شده، اما قیمت واقعی ارز طبق قانون برنامه پنجم در ماده 81 بر اساس معیار شناور مدیریت شده است، یعنی شناور برای بالا و پایین رفتن قیمت ارز و مدیریت شده، یعنی در اختیار بانک مرکزی است.
نماینده بجنورد،جاجرم،گرمه،مانه و سملقان در مجلس در مورد قیمت نفت در بودجه گفت: هر بشکه نفت 95 دلار تا این لحظه در نظر گرفته شده است، البته ممکن است پیشنهادهایی مطرح شود که این قیمت تغییر کند، اما این 95 دلار هم پیشنهاد دولت و هم مصوبه تلفیق است.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس افزود: صادرات نفت برای سال 92 با معیار روزانه 1.3 میلیون بشکه نفت که شامل یک میلیون و 70 هزار بشکه نفت خام و معادل 230 هزار بشکه میعانات گازی در نظر گرفته شده است.
ثروتی در پاسخ به این پرسش که آیا وابستگی بودجه دولت به نفت کاهش یافته است، گفت: لایحه بودجه دولت به لحاظ وابستگی به نفت از نظر دلاری کاهش یافته، اما به لحاظ ریالی افزایش یافته است، یعنی در قانون بودجه 91 درآمد ارزی نفت 52 میلیارد دلار بود که در لایحه 92 این رقم به 31 میلیارد دلار کاهش یافته است، اما معادل ریالی این درآمد نفتی پارسال 69 هزار میلیارد تومان با دلار 1226 تومان بود و امسال درآمد ریالی نفت 67 هزار میلیارد تومان با دلار مبادله‌ای نرخ محاسباتی 2450 تومان در نظر گرفته شده است، بنابراین وابستگی درآمد ریالی دولت به نفت بیشتر شده است.
انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار