امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۲۲:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 86202
تاریخ انتشار: ۱۳ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 19
حجت‌الاسلام احمد مبلغی، رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با ...

حجت‌الاسلام احمد مبلغی، رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با اشاره به اینکه این مرکز در پی ارتباط گرفتن با شخصیت‌ها و نهادهای حقوقی و فقهی است، گفت: مرکز، پژوهش‌های ثابتی انجام نمی‌دهد و بیشتر به‌دنبال تجمیع و مدیریت ایده‌ها و اندیشه‌ها و سوق دادن آنها به سمت لوایح و طرح‌هاست.

وی تبدیل ایده‌ها به پیشنهادهای فقهی و حقوقی را در جهت اصلاح و به سامان آوردن مصوبات حقوقی برشمرد و گفت: حضور در حوزه علمیه فرصت بسیاری برای مطالعات حقوقی و فقهی به این مرکز داده است.

مبلغی با اشاره به اینکه معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری از یک فرصت آرشیوی و فکری بالا برخوردار است، تصریح کرد: مرکز تحقیقات اسلامی مجلس برای همکاری با این معاونت اولویت قائل است به‌ویژه که معاونت، محل شکل‌گیری لوایح حقوقی دولت است و از قِبل ارتباط با آن علاوه بر اینکه با مبدأ شکل‌گیری و خاستگاه لوایح حقوقی دولت ارتباط داریم، فهم بهتری از لوایح دولت خواهیم داشت.

وی در توضیح مزیت دیگر این ارتباط گفت: در این موقعیت، دیدگاه‌های فقهی و حقوقی دولت پیش از آنکه به مجلس ارائه شود در تعامل میان ما و آنها بررسی شده و نگاه‌ها به هم نزدیک می‌شوند و این خیلی مهمتر از این است که لایحه به مجلس رود و سپس به فکر ادراج باشیم.

رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس پژوهش مشترک در مورد پاره‌ای از موارد را یکی از مواد توافق دیدار امروز خود با الهام امین‌زاده عنوان و ادامه داد: طبق این توافق، اندیشمندان حوزوی با محققان معاونت حقوقی در فضای مشترک به بررسی لوایح حقوقی دولت می‌پردازند.

وی از آغاز به کار مطالعات مشترک از دو هفته بعد خبر داد و در تشریح اهمیت مطالعات مشترک حقوقی میان قوا گفت: ادبیات مناسب در مناسبات اجتماعی، تفکیک حوزه‌های علمی از یکدیگر، تئوریزه کردن دیدگاه‌ها و ضمانت برای الزامی بودن آنچه باید در جامعه محقق شود، کارویژه‌های حقوق است که در این تعامل نزدیک میان دولت و مجلس، خود را نشان می‌دهد.

مبلغی در پایان گفت: در این دیدار، مقرر شد مطالعات مشترک بر مبنای اصالت دادن بر فقه صورت گیرد و مبتنی بر تجارب باشد.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها