امروز : جمعه ۳۱ شهریور ۱۳۹۶ - 2017 September 21
۰۳:۲۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 86230
تاریخ انتشار: ۱۳ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 51
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس- امیر عابد: مرز ایران و افغانستان را می‌توان مهمترین مرز دنیا از نظر قاچاق مواد مخدر افیونی دانست چرا ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس- امیر عابد: مرز ایران و افغانستان را می‌توان مهمترین مرز دنیا از نظر قاچاق مواد مخدر افیونی دانست چرا که افغانستان بزرگترین تولید کننده مواد مخدر در جهان است.

تقریباً بخش اصلی موادمخدری که در افغانستان تولید می‌شود، باید از خاک ایران عبور کند تا به دست مصرف کنندگانش در غرب اروپا برسد.

این مصرف کنندگان در کشورهای متمول پول هنگفتی صرف خرید مواد مخدر می‌کنند آنچنان که علیرضا جزینی قائم مقام ستاد مبارزه با موادمخدر می‌گوید این پول هنگفت سبب می‌شود تا قاچاقچیان هر نوع ریسکی را به جان بخرند و به هر قیمتی این مواد را از خاک ایران عبور دهند.

در این میان طی چند سال اخیر اقدامات بسیاری در مرز ایران و افغانستان انجام شده است تا مانع ورود و عبور محموله‌های ترانزیتی موادمخدر به کشور شود. اقداماتی مانند احداث 235 کیلومتر سیم خاردار، 2530 کلیومتر جاده مرزی، 664 کیلومتر کانال، 100 کیلومتر دیوار بتونی و 35 کیلومتر دیوار نیوجرسی موجب شده تا عبور خودورهای سواری و باری از مرز ایران و افغانستان غیرممکن شود.

انسداد مرزهای ایران نه تنها مانع ورود مواد مخدر به کشور می‌شود بلکه از این اقدام کشورهای اروپایی و غیر اروپایی نیز منتفع می‌شوند. اقدامات ایران در مبارزه با موادمخدر سبب کمیاب شدن مواد مخدر در کشورهایی نظیر آلمان، فرانسه، اسپانیا و ... می‌شود.

به همین علت روز گذشته نمایندگان گروه دوبلین شامل سفرای کشورهای استرالیا، اتریش، فنلاند، آلمان، مجارستان، ژاپن، نروژ، اسپانیا، سوئد و ترکیه همچنین افسر رابط ایتالیا، کنسول سفارت فرانسه، دبیر دوم سفارت هلند و دبیر اول سفارت رومانی و نیز رئیس دفتر مبارزه با جرم و مواد سازمان ملل متحد( UNODC) از مرزهای شرقی کشور بازید کردند.

چهره این افراد زمانی که به مرز تایباد رسیدند، دیدنی بود. آنها از دیدن چگونگی انسداد مهمترین مرز تزانزیت مواد افیونی دنیا شگفت زده شده بودند، آنچنان که هرکدام از آنها در گفت‌وگوهای جداگانه با خبرنگار فارس اظهار می‌داشتند، احداث خاکریز، سیم خاردار و حفر کانال آنها را حیرت زده کرده است.

روز گذشته دوبلینی‌ها حیرت کردند وقتی به مرز ایران با افغانستان نگاه کردند. تا چشمشان می‌دید مرزبانانی را دیدند که 2 به 2 و در فاصله‌های مشخص در کنار خاکریز، سیم خاردار و خندق به نگهبانی از مرز مشغول هستند.

این اقدامات جمهوری اسلامی تشکر رسمی این گروه از ایران را به همراه داشت. آنها در صحبت‌های خود از ایران برای محافظت دقیق از مرزهای مشترک با افغانستان تشکر کردند.
 
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها