امروز : چهارشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۶ - 2017 September 20
۱۹:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 8624
تاریخ انتشار: ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۰۸:۳۰
تعداد بازدید: 87
پرویز کاظمی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در پاسخ به این پرسش که اگر رئیس جمهور شوید، با هدفمندی ...

پرویز کاظمی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در پاسخ به این پرسش که اگر رئیس جمهور شوید، با هدفمندی یارانه‌ها چه می‌کنید و با اجرای هدفمندی یارانه‌ها آیا بهره‌وری و تولید رونق گرفت؟ گفت: برای بحث هدفمندی یارانه‌ها بر اساس قوانینی که وجود دارد، پیشوند هدفمندی نشان می‌دهد باید در جابجایی پول توازن به عمل آید.

وی افزود: وقتی قیمت حامل‌های انرژی تفاوت پیدا کند کسانی که از برخورداری بیشتری بهره‌مند هستند یارانه بیشتری دریافت می‌کنند و این باید با هدفمندی یارانه‌ها تعادل پیدا کند و بهره‌مندی افراد در یارانه‌ها متعادل‌تر و هدفمند شود.

کاظمی تأکید کرد: اگر قیمت حامل‌های انرژی تغییر پیدا کرد، نباید فقط یارانه نقدی و به طور یکسان به همه پرداخت شود، بلکه از روش‌های غیرنقدی مانند برقراری بیمه بیکاری، تأمین اجتماعی و امکانات درمانی فراهم شود و فقط به پرداخت یارانه نقدی اکتفا نشود.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری افزود: مابه‌التفاوت قیمت حامل‌های انرژی می‌تواند صرف افزایش معافیت‌های مالیاتی حقوق و دستمزد در سطح پایین شود که باعث افزایش توان خرید افراد ضعیف جامعه شود و تورم انتظاری از محل تزریق نقدینگی به حداقل کاهش پیدا ‌کند.

کاظمی با اشاره به بالا بودن هزینه آموزش در کشور گفت: اکثر خانوارها با پرداخت هزینه آموزش فرزندان از پیش دبستانی تا دانشگاه دچار مشکل هستند، می‌توان از محل درآمد هدفمندی یارانه‌ها امکانات تحصیل و آموزش را بیشتر فراهم کرد و خدمات آموزشی با قیمت مناسب‌تر به مردم ارائه شود.

وزیر سابق رفاه اجتماعی گفت: از حدود 20 سال قبل در قوانین برنامه سوم، چهارم و پنجم اشاره شده است که پرداختی مردم از هزینه‌های سلامت حداکثر 30 درصد باشد، اما در حال حاضر سهم مردم از هزینه سلامت 60 درصد و با قیمت‌های جدید به حدود 70 درصد افزایش یافته است و دولت می‌تواند از محل درآمد هدفمندی یارانه‌ها هزینه سلامت و بیمه‌های اجتماعی سلامت را بپردازد.

وی گفت: همچنین با سرمایه‌گذاری در جهت ایجاد اشتغال پایدار و سرمایه‌گذاری‌های جدید چرخه اقتصادی و ایجاد اشتغال را کامل کرد، اما اگر به روش قبلی یارانه نقدی به همه مردم یکسان پرداخت شود، باعث ضرر و افزایش تورم در جامعه می‌شود.

کاظمی در مورد اینکه عدم توجه به تولید یکی از اشکالات هدفمندی یارانه‌ها است، گفت: باید سرمایه‌گذاری پایدار شود،  سرمایه‌گذاری پایدار شامل مجموعه‌های صنعتی تولیدی فعال و آنچه که احداث می‌شود، خواهد بود و باید به جای تمرکز پرداخت یارانه نقدی از تولید پایدار پشتیبانی شود و اگر قیمت حامل‌های انرژی تغییر می‌کند، در جهت افزایش کیفیت و رقابت در واحدهای تولیدی هزینه شود.

وی گفت: چون در مرحله اول هدفمندی یارانه‌ها به سرمایه‌گذاری توجه نشد، صنعت و تولید نتوانست از محل هدفمندی یارانه‌ها به افزایش بهره‌وری و تکنولوژی کمک کند.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری تأکید کرد: یکی از مباحث فراموش شده هدفمندی افزایش بهره‌وری است که بهره‌وری از 3 عامل بهره‌وری، اثرپذیری و کیفیت محصول تشکیل می‌شود، باید فرهنگ ایجاد رقابت در صنایع کشور نهادینه شود.

کاظمی به اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 اشاره کرد و گفت: در حال حاضر دو صنعت خودرو و لوازم خانگی با تفکر دولتی اداره می‌شوند که امکان افزایش بهره‌وری و کاهش مصرف انرژی در آن به وجود نیامده است.

وی گفت: سالها بحث ورود ایران به سازمان تجارت جهانی مطرح شده است، اما برای این کار لازم است کیفیت، تکنولوژی، رقابت، تعهد و قیمت در تولیدات کشور جهانی شود و قابل رقابت باشد. باید از تکنولوژی روز و مزیت‌دار و مدیریت کارآمد و با تعامل با صنعت جهان استفاده کرد.

وی گفت: در بحث صنعت باید از شعار سیاسی پرهیز شود.

کاظمی تأکید کرد: سالهای قبل مدیران می‌گفتند ما در سطح خودروسازان جهان قرار گرفته‌ایم، اما با یک فشار تحریمی دو خودروساز بزرگ کشور حدود 3500 تا 4 هزار میلیارد تومان زیان دیدند و تولید به شدت افت پیدا کرد.

وی گفت: خودروسازی به فیس‌لیفت یا بک لیفت و تغییر چراغ جلو و عقب خودرو گفته نمی‌شود، بلکه باید بتوان کیفیت یک خودرو را بالا برد و از هدفمندی یارانه‌ها می‌توان بهره‌وری و کیفیت خودرو را افزایش داد.

کاظمی افزود: صادرات خودرو مهم است، اما به چه قیمتی، آیا خودروی صادراتی قابلیت رقابت از نظر قیمت و کیفیت با مشابه خارجی دارد؟!

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری افزود: خصوصی‌سازی برخی صنایع انجام شده، اما همچنان تفکر دولتی در آنها وجود دارد در مجموعه‌هایی مانند شستا، غدیر، سایپا، ایران‌خودرو، فولاد مبارکه و ذوب آهن گرچه به ظاهر واگذار شده‌اند، اما مدیریت آن توسط دولت انتخاب می‌شود، در حالی که این مجموعه‌ها در تولید ناخالص داخلی اثرگذار هستند و باید مدیریت آن نیز خصوصی شود.

کاظمی در پایان یادآور شد: یارانه‌ها در جهت افزایش رقابت و کیفیت هدفمند شود و با بازار رقابتی و ارتقاء کیفیت و کاهش مصرف انرژی در تولید دنبال شود.
انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها