امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۰۸:۵۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 86249
تاریخ انتشار: ۱۳ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 18
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس کبری خزعلی در نشست خبری با موضوع سیاست‌های افزایش جمعیت که در خبرگزاری نسیم برگزار شد گفت: سیاست‌های افزایش ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس کبری خزعلی در نشست خبری با موضوع سیاست‌های افزایش جمعیت که در خبرگزاری نسیم برگزار شد گفت: سیاست‌های افزایش جمعیت خرداد سال 91 به تصویب رسید اما اکنون با گذشت 2 سال و پس از تائید و امضای دولت، عزم مسئولان برای اجرا وجود ندارد.

وی گفت: در حالی که این برنامه بودجه و مصوبه دارد و در تمام ابعاد از آمایش سرزمینی، مهاجرت، تقسیم وظایف و غیره دارای برنامه است اما عزمی که دستگاه‌ها برای اجرا داشته باشند را نمی‌‌بینیم.

خزعلی گفت: با وجود اینکه طرح افزایش نرخ باروری و پیشگیری از کاهش نرخ جمعیت با 4 بند در سال 90 تهیه شده اما همچنان می‌بینیم که سازمان‌های مرتبط مانند وزارت بهداشت و آموزش و پرورش برای آن کاری نمی‌کنند.

وی ادامه داد: وزارت بهداشت هنوز برنامه تنظیم خانواده، روش‌های پیشگیری و تشویق به عقیم‌سازی را در آموزش بهورزان خود دارد با اینکه اعتبارات زیادی در این زمینه هزینه می‌کنیم اما به اسم بهداشت باروری، تنظیم خانواده را ترویج می‌کنند و این اهانت به شعور خانواده‌هاست.

خزعلی گفت: با وجود طرح افزایش نرخ باروری و پیشگیری از کاهش رشد جمعیت اما روشی در این وزارتخانه تغییری نکرده و با همان روش تنظیم خانواده پیش می‌رود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: ما معتقد نیستیم که سلامت مادران را باید رها کنیم بلکه وسایل پیشگیری از باروری باید در داروخانه‌ها وجود داشته باشد اما با مشاوره پزشکان انجام شود.

خزعلی گفت: توزیع بی حساب و ارزان وسایل پیشگیری و تحقیر و توهین برای افرادی که اقدام به فرزند‌آوری کرده‌اند اصلاً مناسب نیست.

خزعلی گفت: متاسفانه وزارت بهداشت هنوز آموزش‌های 10 سال پیش را در این زمینه به بهورزان می‌دهد و تغییرات طبق سیاست‌های افزایش جمعیت نیست و حتی در کتابهای درسی می‌بینیم که تبلیغات کاهش فرزند‌آوری هنوز وجود دارد.

وی گفت: در سال 92، حدود 300 میلیارد ریال بودجه تنظیم خانواده بود که به وزارت بهداشت دادند و برای امسال 790 میلیارد ریال پیش‌بینی شده اما این وزارتخانه مطابق الگوی سال 72 هنوز عمل می‌کند با اینکه قانون جدید ابلاغ شده است.

خزعلی ادامه داد: طرح یک فوریتی افزایش نرخ باروری پیشگیری از کاهش رشد جمعیت مصوب 24 فروردین 93 است که هفته آینده این طرح به همراه طرح 55 ماده‌ای جامع جمعیت و تعالی خانواده به مجلس می‌رود.

وی گفت: این طرح 55 ماده‌ای همان برنامه 56 ماده‌ای است که دو سال پیش با عنوان افزایش جمعیت و پیشگیری از کاهش نرخ باروری به مجلس آمده بود و با ویرایش جدید این بار در مجلس مطرح می‌شود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها