امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۱۵:۳۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 86253
تاریخ انتشار: ۱۳ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 21
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، دکتر حسین محققی کمال با حضور در برابر مدیر گروه مدیریت رفاه اجتماعی دانشگاه علوم بهزیستی و ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، دکتر حسین محققی کمال با حضور در برابر مدیر گروه مدیریت رفاه اجتماعی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی و اساتید داور، راهنما و مشاور خود در این تحقیق، با توجه به یکی از تعاریف "رفاه اجتماعی" ، مبنی براینکه «رفاه اجتماعی ، تابعی از سلامت، آموزش، مسکن، آزادی، مسایل زیست محیطی، فرهنگ و اوقات فراغت و یا مجموعه ای از عوامل  را تشکیل می دهد»، به بررسی وضعیت رفاه اجتماعی از سال 1347 لغایت 1390 پرداخت.

   بر اساس بررسی های این محقق جوان، در کل، بهبود رفاه اجتماعی مردم ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی حاصل شده و رو به افزایش است.

وی، این روند را با تغییراتی به شکل U همراه دانست و افزود: جنگ تحمیلی عراق علیه ایران در اواسط این دوره چهل ساله (مقطع زمانی مورد بررسی در تحقیق )، عامل اصلی برای کاهش رفاه اجتماعی در ایران محسوب می شود که به تدریج آثار خود را بر وضعیت رفاه مردم گذاشت تا اینکه بیشترین کاهش رفاه جامعه و در واقع، بدترین وضعیت رفاه اجتماعی ایرانیان در سال 1368 مشاهده می شود.

  محققی کمال،  وضعیت رفاه اجتماعی در ایران را از سال 1368 تا 1390 با تغییراتی اندک ، کلا رو به رشد توصیف کرد.

   در این تحقیق، نرخ ارز، رشد اقتصادی، درآمدهای نفتی، صنعتی شدن، جنگ تحمیلی، پیروزی انقلاب اسلامی، کسری بودجه دولت، میزان نقدینگی و مخارج دولت به عنوان عوامل تأثیرگذار بر تغییرات رفاه اجتماعی در طول چهار دهه اخیر، در نظر گرفته شده اند.

  وی همچنین در کنار ارزیابی وضعیت رفاه اجتماعی در سالهای مختلف طی چهار دهه اخیر و رسم نموداری از چگونگی این وضعیت (به شکل U )، برای بررسی وضعیت رفاه اجتماعی در استانهای مختلف ایران و مقایسه آنها با یکدیگر، نسبت به ساخت شاخص های ترکیبی با استفاده از متدولوژی و راهنمای عملی کتاب 10 گام متوالی که پروژه مشترک اتحادیه اروپا و سازمان جهانی همکاری های اقتصادی و توسعه است، اقدام کرد .

   این محقق گفت: این متدولوژی که برای اولین بار در ایران استفاده شده است، بیشتر در علوم اجتماعی و علوم اقتصادی کاربرد دارد و به اعتقاد من چون شاخص جدید مطالعه ما که از طریق این متدولوژی ساخته شده است ، دارای ابعاد بیشتر و متنوع تری است ، لذا می تواند به ارزیابی واقع بینانه تر وضعیت رفاه اجتماعی ایران کمک کند.

محققی کمال تأکید کرد: این شاخص جدید (شاخص ساخته شده) می تواند ابزار مناسبی در دست سیاستگذاران باشد تا از آن برای ارزیابی وپایش برنامه های اجتماعی و رفاهی جامعه استفاده کنند.

   وی به عنوان محقق و مبتکر شاخص علمی مربوطه که با شرایط سیاسی، اجتماعی و اقتصادی ایران منطبق بوده و بومی شده است، تأکید کرد که  هر چه عامل صنعتی شدن در جامعه ، بیشتر و عامل «نقدینگی» در جامعه ، کمتر باشد ، می توان امیدوار بود که به رفاه اجتماعی نزدیک تر شده ایم.

 9 عامل تأثیرگذار نرخ ارز ، رشد اقتصادی، درآمدهای نفتی، صنعتی شدن، جنگ تحمیلی، پیروزی انقلاب اسلامی، کسری بودجه دولت، میزان نقدینگی و مخارج دولت بر تغییرات رفاه اجتماعی، براساس فراوانی نظرات 25 تن از متخصصان حوزه های مختلف رفاه اجتماعی ( در دو مرحله ) در ایران به روش دلفی استخراج شده است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها