امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۰۵:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 86297
تاریخ انتشار: ۱۳ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 14
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، بیانیه امروز کاخ سلطنتی اسپانیا مبنی بر تصمیم «خوان کارلوس» پادشاه این کشور برای کناره‌گیری و ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، بیانیه امروز کاخ سلطنتی اسپانیا مبنی بر تصمیم «خوان کارلوس» پادشاه این کشور برای کناره‌گیری و انتقال قدرت به فرزندش «فیلیپ»، بهانه‌ای شد تا روز دوشنبه ده‌ها هزار نفر از مردم اسپانیا با تظاهرات در شهرهای مختلف برگزاری همه‌پرسی در مورد ادامه نظام پادشاهی را خواستار شوند.

افشای فساد مالی اعضای خاندان سلطنتی و همچنین مواردی از ولخرجی‌های پادشاه از محل مالیات‌های عمومی موجب شده تا در چند سال اخیر محبوبیت نظام پادشاهی در اسپانیا بیش از پیش کاهش یابد. در این مدت جنبش‌های متعددی با خواسته ایجاد نظامی جمهوری شکل گرفته است. همه‌پرسی‌ای نیز که سال گذشته توسط نشریه «ال‌موندو» انجام شد، نشان می‌داد که حدود 2 سوم اسپانیایی‌ها معتقدند که پادشاه باید کناره‌گیری کند.

 

روز دوشنبه تنها دقایقی بعد از اعلامیه رسمی کناره‌گیری پادشاه، گروه‌های جمهوری‌خواه و مخالفان سلطنت با صدور بیانیه‌هایی خواستار برگزاری تظاهرات شدند.

بنا بر گزارش رسانه‌های اسپانیایی، تظاهرات ضدسلطنتی در بیش از 100 شهر و شهرستان مختلف اسپانیا با شعار «همه‌پرسی، حالا» و «آری به جمهوری» در حال برگزاری است.

«خوان کارلوس» اعلام کرده است که در ماه ژانویه بعد از تولد 76 سالگی، رسما اختیاراتش را به شاهزاده فیلیپ که به ادعای پادشاه «آمادگی و حس مسئولیت‌پذیری لازم» را داراست، می‌سپارد.

 

تنها در چند ساعت گذشته، بیش از 70 هزار نفر طوماری را برای برگزاری همه‌پرسی پایان سلطنت و تبدیل نظام حکومتی به ساختار جمهوری، امضا کرده‌اند. امضا‌کنندگان این تومار می‌گویند اکنون «فرصتی تاریخی است تا بحثی در جامعه شکل بگیرد که به احیای دموکراسی و تعیین سرنوشت سلطنت، کمک می‌کند.»

انتهای پیام/ق
برچسب ها:
آخرین اخبار