امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۱۷:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 86300
تاریخ انتشار: ۱۳ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 19
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، خبرگزاری آسوشیتدپرس روز دوشنبه در واکنش به اظهارات «یوکیا آمانو» مدیر کل آژانس بین‌المللی ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، خبرگزاری آسوشیتدپرس روز دوشنبه در واکنش به اظهارات «یوکیا آمانو» مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی در مورد روند بازرسی‌ها از برنامه هسته‌ای ایران، نوشت این موضع‌گیری تردید‌های تازه‌ای را در مورد دستیابی به راهکار جامع ظرف بازه زمانی 6 ماهه، ایجاد می‌کند.

ایران و گروه موسوم به 1+5 بر اساس توافق موقتی که روز سوم آذر سال گذشته در شهر ژنو به دست آمد، تلاش می‌کنند تا ظرف بازه 6 ماهه‌ای که آخر تیر ماه به پایان می‌رسد، راهکاری جامع برای پایان دادن به مناقشه هسته‌ای، بیابند. در حالی که ادوار اول مذاکرات جامع روندی مثبت داشت، نشست اخیر طرفین به گفته تهران به دلیل «زیاده‌خواهی‌های طرف مقابل»، پیشرفت مناسبی نداشته است.

آقای آمانو نیز روز دوشنبه در آغاز نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، اعلام کرد که نباید انتظار داشت که بازرسی‌ها و مذاکرات آژانس با ایران، ظرف 6 ماه به نتیجه قطعی برسد. این در حالی است که نظر قطعی آژانس در رابطه با صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران، یکی از مفاد توافق موقت برای رسیدن به راهکار جامع است.

آسوشیتدپرس در این رابطه نوشته است که اظهارات مدیر کل آژانس «تردید‌های تازه‌ای در مورد ضرب‌الاجل، ایجاد می‌کند. او همچنین نتوانست پیش‌بینی کند که آیا تحقیقات تا پایان سال به سرانجام می‌رسد، یا نه.»

آنطور که در ژنو توافق شد، طرفین می‌توانند برای یک بار، بازه زمانی مذاکرات جامع را تا 6 ماه دیگر تمدید کنند. با این وجود، هر دو طرف اعلام کرده‌اند که تمام تلاش خود را جهت دستیابی به توافق تا پایان تیر ماه، انجام می‌دهند.

روز یکشنبه پایگاه «المانیتور» به نقل از فردی که در یک نشست توجیهی وزارت خارجه آمریکا حضور داشته، نوشت که اینطور احساس می‌شود که واشنگتن در حال بررسی تمدید بازه زمانی مذاکرات است. با این وجود، «مری هارف» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا یک روز بعد به این خبر واکنش نشان داده و اعلام کرد که طرفین تلاش می‌کنند تا همان ضرب‌الاجل اولیه، به توافق جامع دست یابند.

دور بعدی مذاکرات هسته‌ای ایران و اعضای دائم شورای امنیت به علاوه آلمان، روزهای 26 تا 30 خرداد ماه در شهر وین اتریش برگزار می‌شود.

انتهای پیام/ق
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها