امروز : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۰۳:۴۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 8631
تاریخ انتشار: ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۰۸:۳۱
تعداد بازدید: 81
پرویز داوودی با حضور در خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در پاسخ به این سوال که نظر شما در خصوص سیاست تعدیل اقتصادی دولت سازندگی چیست و ...

پرویز داوودی با حضور در خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در پاسخ به این سوال که نظر شما در خصوص سیاست تعدیل اقتصادی دولت سازندگی چیست و آیا بر نظر قبلی خود پیش از دولت نهم باقی هستید، اظهار داشت: سیاست تعدیل اقتصادی فقط به توسعه نگاه می‌کند و کاری به عدالت و جامعه و فرهنگ ندارد، در حالی که کل اقتصاد یک مجموعه است و نمی‌توان مستقل از مسائل فرهنگی و اجتماعی دید.

وی گفت: بالاخره انسان‌ها و نهادهای انسانی یک مجموعه هستند، هم مسائل اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی و مسائل مدیریتی مهم است، ما نمی‌توانیم با یک پدیده انسانی برخورد فیزیکی کنیم و مسئله حل شود.

معاون اول سابق رئیس جمهور گفت: مسئله این است که اگر بخواهیم دقت کنیم باید مسائل را در قالب یک بسته و یک پکیج ببینیم، هم اهداف سیاسی و هم اهداف اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی را با هم ببینیم،‌ بنابراین سیاست‌های تعدیل چون این اهداف را ندیده است، بالطبع کاملا بحث‌های عدالت را زیر پا له می‌کند.
 
این استاد اقتصاد افزود: باید به دنبال اصلاح نظام قیمت و متناسب شدن قیمت‌ها باشیم ولی در قالب یک پکیجی که طبقات محروم و تولید را ببیند، اهداف بهره‌ور کردن تولید را ببینید، استفاده از تکنولوژی‌های جدید را ببیند و به ویژه درگیر کردن اقشار محروم در روستاها را در مناطق محروم را ببیند که قسمت عمده نیروی انسانی کشور در آن مناطق در سطح پایین از رفاه زندگی می‌کنند و آنان را وارد صحنه‌های اقتصادی کنند.

داوودی در پاسخ به این سؤال که سیاست تعدیل در چند کشور اجرا شده که موفق نبوده است، گفت: سیاست‌های تعدیل بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول به عنوان توصیه‌های سیاستی در 70 یا 80 کشور مطرح شد، به جز تعداد بسیار کمی به قول خودشان تعداد انگشت شمار و اندک، سیاست‌ها موفق بوده است، در حالی که این گونه نبوده و توأم با بدهی‌های خارجی سرسام‌آور بوده و بعد از چند سال این بدهی‌ها مشکلات را به اقتصاد آن کشورها بازگرداند، بنابراین این طور نبود که اینها صرف نظر از این مسائل موفق باشند.

وی در پاسخ به این سؤال که اگر 20درصد جامعه زیر چرخ توسعه از بین بروند این به عنوان هزینه توسعه به شمار می‌رود؟ آیا در سیاست تعدیل وجود دارد، گفت: وقتی که اهداف عدالت در نظر گرفته نشود و وقتی که اقتصاد و جامعه را و انسان‌ها را مثل دیوار دیدید و به عنوان مثال 15 درصد جمعیت یعنی 12 میلیون نفر از بین بروند، اشکالی ندارد، این افکار، افکار نژاد پرستانه‌ای است که با ارزش های اسلامی جور نیست و این افکار همان افکار سرمایه‌داری است که دارند این افکار را شکل می‌دهند و آن را به جلو می‌برند، قطعا در ایران که کشور اسلامی و ارزشها است این صحبت‌ها جایی ندارد.

وی گفت: برخی از سیاستمداران هم گول این حرفها را می‌خورند و دیدیم که به شکست منجر شده است.

انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها